Γαλλία Ταξίδι στη Νότια Γαλλία

Merenda

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα!:pΣχεδιάζω ταξίδι στη Νότια Γαλλία για 10 μέρες περίπου το καλοκαίρι.Θα είμαστε 3 άτομα οπότε σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι. Τώρα ξεκινάμε τον σχεδιασμό κι έχω πολλές ερωτήσεις. Καταρχήν αν 10 μέρες είναι αρκετές.Μήπως 2 εβδομάδες το λιγότερο? Θα είναι πολύ ακριβό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?Ειναι καλύτερα να ξεκινήσουμε απο Ιταλία η απο Γαλλία? Αν κάποιος έχει ήδη κάνει κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα πολύ κάποιες πρώτες συμβουλές..
Ευχαριστω
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Merenda καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Πριν 3 χρόνια έκανα το ταξίδι που αναφέρεις. Πήγαμε αεροπορικώς Μιλάνο, από κει με τρένο Νίκαια και από τη Νίκαια νοικιάσαμε αυτοκίνητο. Δε μείναμε καθόλου στη Νίκαια αλλά ξεκινήσαμε αμέσως για Προβηγκία. Με αφετηρία την Avignon ξεκινήσαμε να επισκεπτόμαστε τα γύρω χωριά και συνεχίσαμε ανατολικότερα. Διασχίσαμε το φαράγγι του Βερντόν και καταλήξαμε Γκρας. Μετά πήγαμε Νίκαια, την οποία είχαμε ως βάση για να εξερευνήσουμε όλα τα παράλια. Τελικά φύγαμε πάλι με τρένο από Νίκαια για Μιλάνο και την επόμενη μέρα επιστροφή αεροπορικώς Αθήνα.
Μείναμε 11 μέρες χωρίς να τεμπελιάσουμε καθόλου. Αν μπορείτε να κάτσετε και 2 εβδομάδες ακομα καλύτερα. Η γνώμη μου είναι να μοιρασετε τις μέρες, μισές Προβηγκία (όλα τα λεφτά) και μισές Κυανή Ακτή. Σε περίπτωση που μένεις Αττική, θα μπορούσα να σου δώσω έναν οδηγό DK ειδικά για την Κυανή Ακτή και Νότια Γαλλία. Δε νομίζω να κυκλοφορεί πλέον. Τότε που τον έψαχνα εγώ έκανα 2 εβδομάδες να τον βρω και όλοι μου έλεγαν πως είχε αποσυρθεί. Είναι άπαιχτος! Φυσικά μπορώ κι εγώ (προφανώς και άλλοι συμφορουμίτες) να σου απαντήσω σε ότι θυμάμαι, γιατί άμα μεγαλώνει ο άνθρωπος...:bleh:
Για ενοικίαση αυτοκινήτου συμβουλέψου το www.economycarrentals.com.
Η επιλογή του Μιλάνου έγινε λόγω πολύ οικονομικών εισιτηρίων. Ούτως ή άλλως βολεύει γιατί δεν απέχει πολύ από την Κυανή Ακτή. Με το τρενάκι δε θα καταλάβεις πώς θα περάσει η ώρα!
Το μόνο σίγουρο είναι πως αν πάτε Προβηγκία θα σου μείνει αξέχαστη!!!!
 

Merenda

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστώ πολύ Ηλέκτρα μου για την άμεση απάντησή σου! Ξεκινάμε με 2 φίλες να το οργανώνουμε και δεν θέλουμε ταξιδιωτικά γραφεία οπότε αυτο το φόρουμ θα μας βοηθησει πιστέυω..Καλή σου νύχτα και πάλι και ίσως να σε ξαναενοχλήσω για καμιά πολύτιμη συμβουλή!:)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.273
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σου merenda! Έκανα τον Σεπτέμβριο αντίστοιχο ταξίδι! Πιστεύω πως οι μέρες για μια πρώτη γεύση φτάνουν. Μπορείς να βρεις αναλυτικά πολλές πληροφορίες στην ιστορία μου. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22272-road-trip-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Αν πατε για χαλαρες διακοπες ειναι αρκετες οι ημερες.Αν (οπως εγω!) σκεφτεστε για "αυστηρο" προγραμμα του τυπου ξενοδοχειο μονο για υπνο κτλ ειναι πολλες οι μερες πιστευω.Βαλτε και το Καμαργκ μεσα και το Καρκασον και θα γεμισουν οι μερες
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.500
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
γεια
εχω κανει το θεσσαλονικη-ανκονα- γενοβα
αγιος βερναρδος - νικαια - καννες - μοντε καρλο- μονακο και τα σχετικα
εχω φτασει μεχρι παρισι
μπορεις ειτε να πας παρισι ειτε μεχρι τη βαρκελωνη
σκεφτομαι να κανω το ιδιο μεχρι την ιμπιζα
αυτο που θα τσουξει ειναι η βενζινες
καλο ειναι να μενετε και σε κανενα καμπικ
επισης προετοιμασου για πολυ ασχημα γαλλικα ξενοδοχεια
με κοινη τουαλετα κλπ
νομιζω 10 μερες ειναι υπεραρκετες
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ο οδηγος της Προβηγκιας-Κυανης Ακτης φυσικα και κυκλοφορει.Ισως οχι σε καθε βιβλιοπωλειο,σε αρκετα παντως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα!:pΣχεδιάζω ταξίδι στη Νότια Γαλλία για 10 μέρες περίπου το καλοκαίρι.Θα είμαστε 3 άτομα οπότε σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι. Τώρα ξεκινάμε τον σχεδιασμό κι έχω πολλές ερωτήσεις. Καταρχήν αν 10 μέρες είναι αρκετές.Μήπως 2 εβδομάδες το λιγότερο? Θα είναι πολύ ακριβό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?Ειναι καλύτερα να ξεκινήσουμε απο Ιταλία η απο Γαλλία? Αν κάποιος έχει ήδη κάνει κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα πολύ κάποιες πρώτες συμβουλές..
Ευχαριστω
Όταν λέτε Νότια Γαλλία, τι εννοείτε? Προβηγκία - Κυανή Ακτή όπως όλοι, ή θα βγείτε και πιο πέρα (Languedoc-Roussillion, Midi-Pyrenees, Aquitaine)? Για Προβηγκία - Κυανή ακτή, οριακά σας φτάνουν οι μέρες για να δείτε αρκετά πράγματα, αλλά θα πρέπει να τα πάτε εν τάχει.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Code:
255465
Πιθανότατα έχει γίνει επανέκδοση του οδηγού που κυκλοφορούσε παλαιότερα με τίτλο "Κυανή Ακτή και Νότια Γαλλία". Σε αυτόν αναφερόμουν. Προφανώς εγώ τότε θα έπεσα στη μεταβατική περίοδο. Thanks wotan1975!

Πάντως εγώ θα συμφωνήσω με τον taver ότι οι 10 μέρες δεν είναι πολλές. Αν μιλάμε απλά για ένα πέρασμα τότε ΟΚ, μπορείτε να φτάσετε και μέχρι Γρανάδα. Αν όμως θέλετε να γνωρίσετε καλύτερα μία περιοχή, ίσως είναι προτιμότερο να εστιάσετε σε μικρότερη ακτίνα. Προσωπικά στην Προβηγκία θα έδινα τουλάχιστον 5 μέρες. Είναι γεμάτη από μεσαιωνικά χωριά, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το καθένα, από αββαεία, από γραφικές διαδρομές μέσα στο πράσινο. Αν μάλιστα πάτε μετά τα μέσα Ιουλίου, λίγο πριν τη συγκομιδή της λεβάντας δηλαδή, και μόνο η οδήγηση ανάμεσα σε αμέτρητα στρέμματα λεβάντας είναι μία εμπειρία που δε θα θέλετε να την ξεπετάξετε σε 1 ωρίτσα.
Όσο για τα ξενοδοχεία, εγώ θα πρότεινα να αποφύγετε τις μεγάλες αλυσίδες και τα απρόσωπα καταλύματα και να προσπαθήσετε να μείνετε σε μικρές μονάδες ή δωμάτια που διατηρούν το τοπικό στυλ. Είναι γλυκύτατα!
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
:shock:

Sorry για το άτοπο με τον κώδικα...

Προσπαθούσα να επισυνάψω το μήνυμα του wotan1975...

Θέλω αρκετό practice ακόμα!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom