Ολλανδία Ταξίδι για πάντα στην Ολλανδία..

Christos10

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, δεν θέλω να σας πω και πολλά για τον εαυτό μου.
Θέλω να πω μόνο ότι είμαι ανήλικος, όταν γίνω 18-20 θα πάω να μείνω μόνιμα στην Ολλανδία. Δεν έχω πάει ποτέ εκεί, από γνωστούς άκουσα τα καλύτερα και θα ήθελα να μείνω μόνιμα εκεί.
Η απορίες μου είναι 3:

1)Μπορεί κάποιος που δεν είναι άνετος στα οικονομικά, να επιβιώσει εκεί; Δηλαδή όσο θα βγω στην κοινωνία θα χρειάζεται να νοικιάσω κάπου εκεί κλπ, θα τα βγάλω πέρα οικονομικά;

2)Τι δουλειές μπορεί να κάνει κάποιος εκεί που δεν χρειάζεται σπουδές;
Απλά μια δουλειά έτσι για να βγάζω το ψωμί μου να ζω τίποτα περισσότερο.

3)Ποιο τόπο θα προτιμούσατε, όμορφο, ήσυχο, καλή διασκέδαση, πολλές γκόμενες και για να είναι κάποιος άνετος να κατοικεί εκεί;

Απαντήστε μου σας παρακαλώ και ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν έχω κι άλλες απορίες θα ρωτήσω!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μία απάντηση θα σου δώσω σε όλα:
όταν με το καλό ενηλικιωθείς, ή αν έχεις κανα 3μηνο ελεύθερο πιο νωρις, έλα σε μια πόλη της Ολλανδιας να ζήσεις δοκιμαστικά.
Από μακριά πολλά πράγματα είναι τέλεια.
Από κοντά, η αλήθεια είναι πολύ πιο σκληρή.
Και δυστυχώς για εμάς τους ξένους τα πράγματα όλο και δυσκολεύουν, ειδικά με τη νέα κυβέρνηση. Οπότε αν το θέλεις τόσο πολύ, γνώμη μου είναι να το κυνηγήσεις μεν, αλλά έλα στην αρχή μόνο για 3 μήνες, όσες σου δίνεται το δικαίωμα χωρίς να κάνεις χαρτιά κλπ, και αν μετά από αυτούς τους 3 μήνες παρόλα τα αρνητικά συνεχίζεις να θελεις να μείνεις, κάντο.
Αλλά μην παίρνεις τεράστιο ρίσκο στην αρχή. Κάνε δοκιμή.
Και ναι..θέλει πολλά λεφτά για να μείνει κανείς εδώ. Τα ενοίκια είναι πολύ υψηλά, το κόστος ζωής επίσης. Για να μαθεις τα τερτίπια, τις οικονομικές λύσεις κλπ, θα σου πάρει χρόνο.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
άντε, μια που είμαι μέσα, ας απαντησω αναλυτικά στα ερωτήματά σου:
1. οχι. απλο παραδειγμα: το πιο φτηνο νοικι που μπορεις να βρεις ειναι 450 ευρω και αυτο αν εισαι τυχερος και ψαξεις παααρα πολυ. εννοείται με συγκατοίκους. Αν θέλεις μόνος σου, βάλε πάνω από χιλιαρικο. για Αμστερνταμ τουλαχιστον
2. αν εισαι Ολλανδός, πολλές. Οι Ολλανδοι μέχρι προσφατως δεν χρειάζονταν να σπουδάσουν ή να κάνουν τπτ τρελές σπουδές. Δουλειές υπήρχαν. Αλλά τώρα τα περιθώρια έχουν στενέψει πολύ. Αν είσαι ξένος δε, δύσκολα, πολύ δύσκολα. Και ακόμα πιο δυσκολα αν δεν έχεις ένα bachelor στην άκρη. Αν εχεις bachelor, και αν εισαι τυχερος και ικανός, βρίσκεις ακόμα κάτι σε επιχειρήσεις, εταιρίες κλπ
3.μη νομιζεις οτι θα βρεις και την τρελή ζωή εδώ. όπου και να πας. Άλλο να εισαι τουριστας και γιαχουυυ και άλλο να μένεις. Γι αυτο σου λεω. αν αντεξεις 3 μηνες χειμωνα, ισως αντεξεις και παραπανω. Οταν αντεξεις να κλεινεσαι σπιτι από τις 5-6το απόγευμα μετά τη δουλειά, όταν αντέξεις την τσιγκουνιά του λαού με ό,τι αυτό συνεπάγεται στον τροπο ζωής και διασκεδασης, τότε θα εισαι οκ.
Για να είσαι άνετος;; χμ..τότε ΣΠΟΥΔΑΣΕ! άσχετα αν κάνεις μετά κάτι που δεν θα είναι το αντικείμενό σου. Η εμπειρία, ο τρόπος σκέψης, η ωριμότητα και όλα αυτά που έρχονται με ένα βασικό πτυχίο, θα σου φανούν πολύ χρήσιμα, και θα σου ανοίξουν πόρτες που δύσκολα ανοίγονται σε ξένους χωρίς πτυχίο.

από την άλλη...όλα είναι και θέμα τύχης!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γεια σας, δεν θέλω να σας πω και πολλά για τον εαυτό μου.
Θέλω να πω μόνο ότι είμαι ανήλικος, όταν γίνω 18-20 θα πάω να μείνω μόνιμα στην Ολλανδία. Δεν έχω πάει ποτέ εκεί, από γνωστούς άκουσα τα καλύτερα και θα ήθελα να μείνω μόνιμα εκεί.
Η απορίες μου είναι 3:

1)Μπορεί κάποιος που δεν είναι άνετος στα οικονομικά, να επιβιώσει εκεί; Δηλαδή όσο θα βγω στην κοινωνία θα χρειάζεται να νοικιάσω κάπου εκεί κλπ, θα τα βγάλω πέρα οικονομικά;

2)Τι δουλειές μπορεί να κάνει κάποιος εκεί που δεν χρειάζεται σπουδές;
Απλά μια δουλειά έτσι για να βγάζω το ψωμί μου να ζω τίποτα περισσότερο.

3)Ποιο τόπο θα προτιμούσατε, όμορφο, ήσυχο, καλή διασκέδαση, πολλές γκόμενες και για να είναι κάποιος άνετος να κατοικεί εκεί;

Απαντήστε μου σας παρακαλώ και ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν έχω κι άλλες απορίες θα ρωτήσω!

το νοεμβριο που μας περασε ειχαμε παει με τον αντρα μου για μια βδομαδα και μας αρεσε γενικως, πολλες φορες που συζηταμε λεμε οτι θα μεναμε ανετα εκει μονιμα:).
να σου πω την αληθεια εμενα μου αρεσαν πολυ περισσοτερο καποια χωριουδακια τριγυρω.
αλλα οπως λεει και η tita ειναι αλλο στη πραξη. η κολλητη μου ειχε παει με το αγορι της για κανα μηνα σε συγγενεις να δουνε πως ειναι η ζωη εκει για μονιμα αλλα μου ειπε τα ιδια που λεει η tita, οτι ειναι πολυ ακριβη η ζωη και δε βρισκανε δουλεια. τωρα εφοσον εισαι τοσο μικρουλης ακομα και δεν εχεις υποχρεωσεις θα σου ελεγα και γω πηγαινε για ενα χρονικο διαστημα και βλεποντας και κανοντας. δε λενε ο τολμων νικα?? καλυτερα να πας και αν δε σ'αρεσει γυρνας παρα να μη πας και να το μετανιωνεις αργοτερα.
μη μασας κανε αυτο που θες και οτι βγει, τι εχεις να χασεις? καλη τυχη :D:D:D:D:D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
από την άλλη, όταν είσαι τόσο μικρός, δύο περιπτώσεις υπάρχουν:
επειδή είσαι μικρός, δέχεσαι πιο εύκολα κάποια πράγματα από ό,τι κάποιος που έχει ψηθεί στο κουρμπέτι και δεν ανέχεται πλέον κάποια πράγματα και συμπεριφορές. Ο νεότερος μπορεί να έχει περισσότερο υπομονή και επιμονή, παρά την έλλειψη εμπειρίας. Ακόμα και η άγνοια κινδύνου μερικές φορές δρα θετικά (και αυτό το λέω από την πείρα μου, αν και δεν γερασα τοσο ώστε να χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις του στυλ "άκου την πιο έμπειρη")
Η άλλη περίπτωση είναι να μην έχει καποιος νέος την ωριμότητα να δεχθεί κάποια πράγματα και να νομίζει ότι όλα είναι εύκολα, οπότε και να δυσκολευτεί πάρα πολύ όταν θα βγει στην αγορά εργασίας με ξενόγλωσσο περιβάλλον και τελείως έξω από τα γνωστά της Ελλαδος.
Οπότε εξαρτάται από την περίπτωση. Αν ένας νέος όσο νέος και να είναι, έχει τα μυαλά στο κεφάλι του και είναι διατεθιμένος να κάνει το σκατό του παξιμάδι, να ανεχτεί και τα άγνωστα (για να μην πω αρνητικά και ακουστει βαρύ) μίας χώρας σε σχέση με αυτά που έχει συνηθίσει, με την άλλη μορφής γραφειοκρατία, λογική σε κπ πράγματα και νοοτροπία, τότε μπορεί και να διαπρέψει.
Το καλό εδώ είναι ότι είναι αρκετά human friendly οι συνθήκες εργασίας σε σχεση με άλλες χώρες (βλ Γερμανια που είσαι πιο ρομποτάκι αλλά πολύ πιο παραγωγικός). Και αυτό είναι πολύ θετικό. Αλλά πρέπει και ο άλλος να δείξει φιλότιμο και όχι ότι εκμεταλλεύεται την κατάσταση, γιατί έτσι αρχίζουν και τα ρατσιστικά σχόλια για τη φυλή μας "τεμπέληδες Έλληνες, εκμεταλλευτές κλπ".

Θα περιμένουμε με χαρά μας να μας πει και άλλα σου νέα και τι σκέφτεσαι και εσύ. Ας ελπίσουμε ότι δεν ήταν το πρωτο και τελευταιο σου μήνυμα στο φόρουμ :)
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Tita θα ηθελα να σε ρωτησω...

α) τι εννοεις με αυτο που λες για τα νεα μετρα της ολλανδικης κυβερνησης

και

β) τι ακριβως σε ενοχλει στην τσιγκουνια των Ολλανδων που αναφερεις ?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. οταν με το καλό δημιουργηθει η νέα κυβέρνηση (αν δεν έγινε ήδη) μετά από τόσες εβδομάδες συζητήσεων που έχουν περάσει από την ημέρα των εκλογών, θα είναι μια συντηρητική και ξενοφοβική κυβέρνηση, με ό,τι αυτό έχει ως επακόλουθο για τους ξένους που θέλουν να έρθουν στη χώρα. Το μόνο που μας σώζει είναι ότι σε λίγα χρόνια αναγκαστικά θα πρέπει να φέρουν εργατικά χέρια από έξω, λόγω του "γκριζαρίσματος" των δικών τους, δλδ οτι τα επόμενα χρόνια πολλοί από αυτούς θα βγουν στη σύνταξη

2. πολλά. έχει συνέπειες σε απλά καθημερινά πράγματα. Δεν το προσέχεις πάντα όταν είσαι τουρίστας, ή το προσπερνάς. Ζώντας όμως εδώ, το βλέπεις και το βιώνεις στο πετσί σου. Άλλο να ειναι καποιος οικονόμος και άλλος τσιγκούνης. το να βλέπεις έναν μόνιμο ερευνητή για παράδειγμα να κάνει τσιγκούνικα σχόλια και να έχει τέτοιο τρόπο ζωής ή να ακούς έναν -μόλις- φοιτητή μάστερ να μιλά με ψωνίστικο τρόπο για την εργατική τάξη και ότι αυτός έχει την άνεση (στην πράξη τσιγκουνιά) ώστε να αποφεύγει κάποια πράγματα που τα κάνει η εργατική τάξη, ε, όσο να 'ναι σου τη δινει μετά από καιρό.
Και φαντασου τι γινεται οταν η τσιγκουνια αυτη τυχαινει να πεσει και στους δυσκολους καιρους που περνα η χωρα μας, και ακους καθε ειδους κακεντρεχες σχολιο είτε από συναδέρφους είτε από συνομιληκους είτε ακόμα και στις δημόσιες υπηρεσίες. Πρεπει να έχεις μια ωριμότητα να τα αντιμετωπίσεις αυτά.
Επι του προκειμενου, για τον φίλο μας, όταν το έγραφα, σκεφτόμουν για τον τρόπο διασκέδασης και ζωής. Δεν θα δεις Ολλανδους να "περνάν καλά" με τον τρόπο που περνάμε εμείς. Δλδ δεν υπαρχει αυτή η έννοια του "καφε, κλαμπ, γκόμενες" κλπ. Αυτά είναι για τους φοιτητές και ΑΝ. Δεν πρόκειται να ξοδέψουν λεφτά για να βγουν έξω. Είναι πιο σπιτο-κεντρική η διασκέδασή τους, και κατά τη γνωμη μου καλά κάνουν. Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που κπ πράγματα σε ενοχλούν. Πχ κάνεις πάρτυ και θα ακούσεις σχόλια για το πόσα ξόδεψες στους χυμούς, ενώ μπορούσες να πάρεις τους πιο φτηνούς. ε, έλεος!

και ξέρεις τι λένε για την τσιγκουνιά...τσιγκούνης στην τσέπη, τσιγκούνης στα αισθήματα.
Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι, και κυρίως οι ξένοι-Ολλανδοί. Δλδ οι όχι..100% Ολλανδοι.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μια συναφης ερωτηση,ως προς τις διακοπες που μπορει να κανει καποιος.Οταν παμε Ολλανδια,θα ηθελα,να κανω και μερικες εκδρομες εκτος Αμστερνταμ.
Μπορει να μου απαντησει κανεις,ποσα χρηματα περιπου θα ξοδεψει ενα ζευγαρι,για αεροπορικα,ξενοδοχειο καπου στο κεντρο ή τουλαχιστον διπλα σε μετρο,ωστε να δει καλα το Αμστερνταμ αλλα και να κανει μερικες εκδρομες σε αλλες πολεις?
Ξερω οτι υπαρχουν πολλες επιλογες αλλα και ακριβες τιμες.Οι μερες παραμονης εκει θα εξαρτηθουν απο ολες τις παραμετρους,συνολικα.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Μια συναφης ερωτηση,ως προς τις διακοπες που μπορει να κανει καποιος.Οταν παμε Ολλανδια,θα ηθελα,να κανω και μερικες εκδρομες εκτος Αμστερνταμ.
Μπορει να μου απαντησει κανεις,ποσα χρηματα περιπου θα ξοδεψει ενα ζευγαρι,για αεροπορικα,ξενοδοχειο καπου στο κεντρο ή τουλαχιστον διπλα σε μετρο,ωστε να δει καλα το Αμστερνταμ αλλα και να κανει μερικες εκδρομες σε αλλες πολεις?
Ξερω οτι υπαρχουν πολλες επιλογες αλλα και ακριβες τιμες.Οι μερες παραμονης εκει θα εξαρτηθουν απο ολες τις παραμετρους,συνολικα.

καλημερα, εμεις ειχαμε παει περσι το δεκεμβριο, ειχαμε παει με ολυμπιακη και ητανε γυρω στα 700€ 2 ατομα αλλα μετα απο μια βδομαδα που τα κλεισα ειχε βγαλει προσφορα η klm 90€ το ατομο με επιστροφη ,( εγω εχω γραφτει σ'ολες τις αεροπορικες στα newsletter και οποτε εχουνε προσφορες μου στελνουνε μην.) αλλα γενικως ψαξτο πριν κλεισεις.,

μειναμε στο leidse square hotel που βρισκεται στη leidseplein( η πιο κεντρικη ειναι η πλατεια dam, η αλλη ειναι δευτερη μεγαλυτερη, νομιζω, εχει και καζινο εκει), ειχαμε πληρωσει για δικλινο 60€ τη βραδια με πρωινο.
εχει πολυ καλη συγκοινωνια (τραμ) και ευκολη , το εισητηριο για τη μια διαδρομη ειχε γυρω στα 2,50€ το ατομο κι ας κατεβαινες στη επομενη σταση και μετα ξαναπληρωνες αλλα τοσα, εμεις ειχαμε βγαλει την καρτα απεριοριστων διαδρομων (i amsterdam) απο το αεροδρομιο. The I amsterdam Card - I amsterdam και ισχυει μονο για μεσα στο αμστερνταμ (και οχι για λεωφορεια σαν τα δικα μας τα κτελ) και σου δινει και εκπτωτικα κουπονια για καποια μουσεια και εστιατορια και δωρεαν βολτα στα καναλια με το καραβακι(να τη κανετε τη βολτα οπωσδηποτε.. αλλα να πατε νωρις πριν βραδιασει για να δειτε καλυτερα).

εκδρομες ειχαμε παει στο volendam(ψαροχωρι, 25χμ απο αμστερνταμ με λεωφορειο) και edam( με το ιδιο λεωφορειο, τα πρασινα) .το εισητηριο νομιζω ητανε γυρω στα 7€ το ατομο και το λεωφορειο το επερνες απο τη πλατεια dam λιγο πιο κατω απο το σταθμο των τρενων και τα εισητηρια τα εβγαζες απο ενα γραφειο σχεδον απεναντι απο τα λεωφορεια. τα χωρια αυτα ειναι τελεια, να πατε οπωσδηποτε....

με το τρενο πηγαμε delft, leiden, χαγη και ουτρεχτη(αλλα δε καθισαμε πολυ σ'αυτα τα δυο), τα εισητηρια στοιχιζανε γυρω στα 45 ευρω το ατομο(αν θυμαμαι καλα, μπορει ομως να κανω και λαθος και να ητανε 45 για τους 2), ητανε πακετο προσφορα. το delft και το leiden μας αρεσαν πολυ και δεν ητανε πολυ μακρια και με τα τρενα του ητανε ευκολα.

και επισης πηγαμε στο madurodam( παρκο με μικρογραφιες πολεων, τελεια.... δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο) Home | Madurodam , ειναι κανα
20λεπτο απο τη χαγη με λεωφορειο(τα μπλε) το ειχαμε παρει εξω απο το σταθμο των τρενων, το εισητηριο φθηνο αλλα δε θυμαμαι, για να μπεις μεσα ειχαμε πληρωσει 15€ το ατομο και ειχε και δωρεαν καφε και σνακ στην καφετερια.

ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο χρειαστεις στειλε pm

καλα να περασετε:clap::clap::clap::clap:, εμεις παντως την ερωτευτηκαμε τη πολη.....:D:D:D:D:D
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom