Ιταλία Ρώμη Μιλάνο

arist1

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο forum και συγγνώμη για την κατάχρηση του ποστ , απλά χρειάζομαι τα φώτα σας. Θα πάμε αρχές Δεκέμβρη Ρώμη και Μιλάνο. Ηαρχική σκέψη είναι 4 βράδυα Ρώμη και έπειτα να πάρουμε το τρένο για Μιλάνο και να αφιερώσουμε και 2 βράδυα εκεί καθώς θα έχουμε 6 βράδυα στην διάθεση μας. Αξίζει να μείνουμε 3 βράδυα Ρώμη 1 Βενετία και 2 Μιλάνο η θα είναι ταλαιπωρία?
Ο συνδιασμοσ Ρώμη Μιλάνου πως σας ακούγεται?
Ευχαριστω πολύ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο forum και συγγνώμη για την κατάχρηση του ποστ , απλά χρειάζομαι τα φώτα σας. Θα πάμε αρχές Δεκέμβρη Ρώμη και Μιλάνο. Ηαρχική σκέψη είναι 4 βράδυα Ρώμη και έπειτα να πάρουμε το τρένο για Μιλάνο και να αφιερώσουμε και 2 βράδυα εκεί καθώς θα έχουμε 6 βράδυα στην διάθεση μας. Αξίζει να μείνουμε 3 βράδυα Ρώμη 1 Βενετία και 2 Μιλάνο η θα είναι ταλαιπωρία?
Ο συνδιασμοσ Ρώμη Μιλάνου πως σας ακούγεται?
Ευχαριστω πολύ
Θα ειναι ταλαιπωρια η δευτερη εκδοχη. Ρωμη και Μιλανο ειναι μια χαρα, αλλά Ρώμη και Φλωρεντία επίσης ωραία. Από ποιο αεροδρόμιο είναι η επιστροφή σας; Και ποιές μέρες θα πάτε;Να ξερετε 7/12 γιορτάζει ο πολιούχος στο Μιλανο και ισως καποια μερη μνα ειναι κλειστα. Επίσης 8/12 ειναι γενική αργία στην Ιταλία λόγω της γιορτης Imaccolata( γιορταζουν τον Ευαγγελισμο της Θεοτόκου).
 

arist1

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Θα ειναι ταλαιπωρια η δευτερη εκδοχη. Ρωμη και Μιλανο ειναι μια χαρα, αλλά Ρώμη και Φλωρεντία επίσης ωραία. Από ποιο αεροδρόμιο είναι η επιστροφή σας;
Η αρχική σκεψη ήταν Ρώμη Βενετία ( είμαστε ζευγάρι) αλλα απευθείας πτήσεις από και προς Θεσσαλονίκη υπήρχαν μόνο προς Ρώμη και από Μιλάνο και μιας και ήταν πολύ φτηνά ( 22 ευρω να πάμε Ρώμη - τσιαμπίνο και άλλα 22 να γυρίσουμε από Μιλάνο-μπέργκαμο) επιλέξαμε αυτήν την εκδοχή.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Η αρχική σκεψη ήταμ Ρώμη Βενετία ( είμαστε ζευγάρι) αλλα απευθειας πτησησ από και προς Θεσσαλονίκη ήτα προς Ρώμη και από Μιλάνο και μιασ και ήταν πολύ φτηνά ( 22 ευρω να πάμε Ρώμη και άλλα 22 να γυρίσουμε από Μιλάνο) επιλέξαμε αυτήν την εκδοχή.
Ωραια, μια χαρα θα ειναι 4 μερες Ρωμη και 2 Μιλανο. Η Ρωμη ειναι πραγματικα ατελείωτη και πανέμορφη, το Μιλανο ειναι πιο μικρο και θα δειτε καποια πραγματα σε 2 μερες. Είναι καλά!
Στη Ρωμη(αναλογα βεβαια το budget σας) προτεινω να μείνετε ή στο κέντρο και μάλιστα στη via Veneto, που δεν ειναι μεσα στο χαμο αλλα με τα ποδια πηγαινεις σε πολλα μερη ή αν σας φαίνεται ακριβο το κέντρο κάπου προς τα έξω και κοντα σε σταθμο μετρο. Θα πρότεινα στη Νότια Ρωμη, προς Ostiense και Eur που εχει καλα ξενοδοχεια σε καλυτερες τιμες απο το κεντρο.
Για περισσοτερες πηροφοριες μπορεις να διαβασεις τις ιστοριες μας εδω ή να ρωτησεις.
 

arist1

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρααα πολυ! Είπαμε θα προτιμήσουμε το κέντρο για να είμαστε κοντά σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος. Θα ήθελα να ρωτήσω γιa τα εισητήρια για το τρένο. Αν τα κλείσουμε online θα είναι πιο φτηνά?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρααα πολυ! Είπαμε θα προτιμήσουμε το κέντρο για να είμαστε κοντά σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος. Θα ήθελα να ρωτήσω γιa τα εισητήρια για το τρένο. Αν τα κλείσουμε online θα είναι πιο φτηνά?
Νομίζω πως ναι, έχει διάφορες τιμες, και πολλα δρομολόγια. Ποιες μέρες πάτε, για να κοιτάξουμε κι εμεις εδω ξενοδοχεια και να βοηθησουμε. Απλα γραψε μας τι τιμη ψάχνετε ανα μέρα ωστε να δουμε και να σας προτείνουμε.
Παντως να κλεισετε γρήγορα ιδιως αν πατε 7 και 8 /12 γιατι ειναι αργια και κινείται παραπάνω κόσμος.
 

arist1

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Λοιπόν , θα πάμε 30-11 Ρώμη , 4-11 Μιλάνο και γυρνάμε στις 6-12. Δεν γνωρίζαμε για την αργία, νομίζω πέσαμε διάνα! Ξενοδοχείο μέχρι 80 ευρώ την βραδυά νομίζω ότι είναι μέσα στο budget μας...

Κοιτούσα για παράδειγμα το ξενοδοχείο hotel paolo II αλλα από ότι είδα είναι στο βατικανό. Βέβαια όλοι γράφουν ότι η τοποθεσία είναι πολύ καλη, αλλα δεν είναι μακρυά?
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Κοιτούσα για παράδειγμα το ξενοδοχείο hotel paolo II αλλα από ότι είδα είναι στο βατικανό. Βέβαια όλοι γράφουν ότι η τοποθεσία είναι πολύ καλη, αλλα δεν είναι μακρυά?
Ωραια περιοχη αλλα για μενα αβολη.

Λοιπόν , θα πάμε 30-11 Ρώμη , 4-11 Μιλάνο και γυρνάμε στις 6-12. Δεν γνωρίζαμε για την αργία, νομίζω πέσαμε διάνα! Ξενοδοχείο μέχρι 80 ευρώ την βραδυά νομίζω ότι είναι μέσα στο budget μας...
Ωραια, θα το ψαξω και θα σου στειλω λινκ εδω.
 
Last edited by a moderator:

arist1

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Θα το τσεκαρω για να κλεισουμε και ξενοδοχείο λοιπον!! Σε ευχαριστω πολυ , πολύτιμη η βοηθεια σου.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τέλεια ευχαριστω παρα πολυ.
κι αυτο ειναι καλο και σε κεντρικο σημειο
https://www.booking.com/hotel/it/re...508007500;srpvid=d71a855ea9d10839;type=total&

Θα το τσεκαρω για να κλεισουμε και ξενοδοχείο λοιπον!! Σε ευχαριστω πολυ , πολύτιμη η βοηθεια σου.
θα κοιταω και θα σου στελνω, τιποτα, αγαπαω την Ιταλια οποτε μου αρεσει να βοηθαω!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.457
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom