Γερμανία Πρώτο ταξίδι στη Γερμανία...

Μηνύματα
7
Likes
0
..και με έχει πιάσει πανικούλης..
Γεια σας και καλώς σας βρήκα καταρχάς!
Λοιπόν ετοιμάζομαι σε μερικές μέρες να πάω στη Γερμανία για λίγες μερούλες, αλλά με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος με τις εκεί μεταφορές.Οπότε όποιος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι τέρμα ευγνώμων!!!
Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω το τρένο από το αεροδρόμιο Σονεφελντ στο Βερολίνο προς την πόλη που θα μείνω αλλά οκ αυτό δε με τρομάζει τόοοσο πολύ γιατί οκ απόγευμα φτάνω (να ναι καλά η easyjet και θα έχω μια κάποια άνεση χρόνου).Αυτό που με αγχώνει είναι όταν θα χρειαστεί να φύγω.Τι γίνεται με τα τρένα τους βρε παιδιά;Έχω μπει στο site της DB και έχω δει τα δρομολόγια.Οκ υπάρχουν κάποια (καθότι φεύγω πρωί από κει προς Βερολίνο για να γυρίσω Ελλάδα) αλλά έχουν ενδιάμεσες στάσεις.Άρα εγώ τι κάνω;Θα πάρω από εκεί ένα εισιτήριο και με αυτό το ίδιο θα πηγαίνω από το ένα τρένο στο άλλο;Και πώς θα καταλάβω ότι πρέπει να κατέβω και να αλλάξω τρένο;Κάνουν ανακοινώσεις;Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ μέτριο επίπεδο ακόμη,αλλά τα αγγλικά μου είναι άριστα, ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος,κάπως,κάπου.Επίσης το άλλο αγχωτικό είναι τα transfer times που είναι 8 λεπτά ξέρω γω...
Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω πανικοβληθεί λίγο...οκ πολύ :roll::roll::roll:.και ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :D:D
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
οκ κανενα προβλημα, οκ θα την βρεις την ακρη, οκ ολοι ξερουν ποια ειναι η σταση για αεροδρομιο, οκ στην αναγκη πας με ενα ταξι.
 

ilias_k

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Κατ' αρχήν αφού μιλάς άριστα αγγλικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε εξυπηρετήσει κάποιος υπάλληλος σε οτιδήποτε χρειαστείς, είτε στον σταθμό στις πληροφορίες, είτε μέσα στο τρένο.
Αφού σε αγχώνουν οι αλλαγές και έχεις ήδη μπει στο site της DE, αναζήτησε την διαδρομή με τις λιγότερες αλλαγές τρένου και σημείωσε τον αριθμό της πλατφόρμας που αναχωρεί το τρένο που θα πάρεις κάθε φορά, για να μην ψάχνεις τελευταία στιγμή. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να βγάζεις κάθε φορά εισιτήριο, αλλά δεν γράφεις σε ποιά πόλη πηγαίνεις, πόσες αλλαγές τρένων θα χρειαστεί να κάνεις?
 
Μηνύματα
7
Likes
0
αχ ευχαριστώ πάρα πολύ,με βοηθάτε να ηρεμήσω (κάπως :rolleyes: )
Θα πάω από Haldensleben στο Βερολίνο,αλλά επειδή πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο αρκετά πρωί (8 η ώρα περίπου) δεν έχω πάρα πολλές εναλλακτικές στα δρομολόγια που έχουν λίγες αλλαγές δυστυχώς... :roll:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Οταν κανεις την κρατηση,μαλλον θα σου βγαλει και την αποβαθρα που φευγεις.Για σκεψου και την ιδεα να μεινεις στο Βερολινο το τελευταιο βραδυ.Νομιζω οτι το τρενο απο την πολη που γυρνας παει στον κεντρικο σταθμο-hauptbahnhof-και απο εκει πρεπει να θελεις 2 μετρο η τρενα.Τι ωρα θα ξεκινησεις την επιστροφη σου?Θελεις γυρω στις 3 ωρες απο Haldensleben.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Οταν κανεις την κρατηση,μαλλον θα σου βγαλει και την αποβαθρα που φευγεις.Για σκεψου και την ιδεα να μεινεις στο Βερολινο το τελευταιο βραδυ.Νομιζω οτι το τρενο απο την πολη που γυρνας παει στον κεντρικο σταθμο-hauptbahnhof-και απο εκει πρεπει να θελεις 2 μετρο η τρενα.Τι ωρα θα ξεκινησεις την επιστροφη σου?Θελεις γυρω στις 3 ωρες απο Haldensleben.
3 ωρες απο Haldensleben μεχρι hauptbahnhof και δεν μπορω να θυμηθω ποσο θες για το αεροδρομιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.762
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα δρομολόγια του Deutsche Bahn (DB) έχουν παροιμοιώδη αναξιοπιστία. Αν και προσέχουν τις ανταποκρίσεις, κανένα γρήγορο τρένο (IC/ICE) δεν περιμένει σε σταθμό για καθυστερημένη ανταπόκριση από τοπικό τρένο. Αν το δρομολόγιο σου έχει ανταποκρίσεις των 5-10 λεπτών, μην είσαι σίγουρη ότι θα προλάβεις την ανταπόκριση (μάλλον δεν). Τις προάλλες στη Fulda κόντεψα να χάσω ανταπόκριση των 20 λεπτών.
Η συμβουλή μου, είναι να μείνεις οπωσδήποτε το τελευταίο βράδυ στο Βερολίνο.

Επίσης, λιγότεροι από τους μισούς υπαλλήλους των DB που έχω συναντήσει γνωρίζουν αγγλικά (από τελευταία χωριά, ως και σε εκδοτήρια εισιτηρίων στο πιο τουριστικό σημείο του Βερολίνου - Alexanderplatz). Αν δε μιλάς Γερμανικά, προσπάθησε να συννενοηθείς με sign language, χρησιμοποίησε τα αυτόματα μηχανήματα, ή κάνε υπομονή μέχρι να βρεις Αγγλόφωνο υπάλληλο.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Το βλέπω λίγο δύσκολο να μείνω Βερολίνο το τελευταίο βράδυ..βασικά το check-in κλείνει 09:40,ε οπότε καλό δε θα ήταν να πω ας φτάσω εκεί γύρω στις 8,8 και κάτι,για να έχω μια άνεση χρόνου..σς ευχαριστώ πάντως!

@kafritsa θεωρητικά σύμφωνα με το site της DB, πρέπει να ξεκινήσω 5 παρα απο Haldensleben..Δύο καλές διαδρομές που πιστεύω με βολεύουν..

DB BAHN - TravelService - Your timetable

DB BAHN - TravelService - Your timetable

Ούτε πολλές αλλαγές έχουν,ούτε πολλή ωρα είναι το ταξίδι..εκείνα τα transfer times των 8 λεπτών είναι πιεστικά,αλλά σ'αυτό που έχει μέσα ICE έχω πριν περιθώριο κάποια ώρα,και βρίσκομαι στο Βερολίνο οπότε μετά με κάπιο τρόπο θα μπορέσω να βρεθώ στο αεροδρόμιο ότι και να γίνει (που μακάρι να μην,αλλά λέμε).Κάπως έτσι το σκέφτομαι..όχι;

Θα έχω τη δυνατότητα να το πάρω κι από κει το εισιτήριο όμως,έτσι δεν είναι;

@taver,αγχωτικός είσαι εσύ :( αλλά δίκιο,άμα το έχεις ζήσει δε μπορώ να φέρω κι αντίρρηση..
Εκτιμώ πάρα πολύ τη γνώμη σας όμως παιδιά και ξανά ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.762
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver,αγχωτικός είσαι εσύ :( αλλά δίκιο,άμα το έχεις ζήσει δε μπορώ να φέρω κι αντίρρηση..
Εκτιμώ πάρα πολύ τη γνώμη σας όμως παιδιά και ξανά ευχαριστώ!
Δεν το έχω ζήσει μόνο μια φορά, είναι ο κανόνας από δεκάδες ως τώρα ταξίδια στη Γερμανία...

Εν πάση περιπτώσει, αν έχεις 40+ λεπτά για το connection, έχεις 75-80% πιθανότητα να μην το χάσεις. Για το τοπικό στο Βερολίνο μην αγχώνεσαι, έχει συνέχεια τρένα, και στη χειρότερη μπορείς να πάρεις και ταξί. Προτίμησε την αλλαγή να την κάνεις στο Wolfsburg γιατί (1) το επόμενο ICE από κει είναι μόνο 40 λεπτά αργότερα και (2) το Berlin Ostbahnhof, που πρέπει να κάνεις τη δεύτερη αλλαγή είναι πιο well-connected.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν το έχω ζήσει μόνο μια φορά, είναι ο κανόνας από δεκάδες ως τώρα ταξίδια στη Γερμανία...

Εν πάση περιπτώσει, αν έχεις 40+ λεπτά για το connection, έχεις 75-80% πιθανότητα να μην το χάσεις. Για το τοπικό στο Βερολίνο μην αγχώνεσαι, έχει συνέχεια τρένα, και στη χειρότερη μπορείς να πάρεις και ταξί. Προτίμησε την αλλαγή να την κάνεις στο Wolfsburg γιατί (1) το επόμενο ICE από κει είναι μόνο 40 λεπτά αργότερα και (2) το Berlin Ostbahnhof, που πρέπει να κάνεις τη δεύτερη αλλαγή είναι πιο well-connected.

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο και σόρρυ που σε ζάλισα...να το πάρω από εκεί το εισιτήριο η να το κλείσω από δω προτείνεις;; :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.996
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom