Γαλλία Πολυήμερο Ρομαντικό ταξίδι στην Γαλλία!!!

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Χαιρετω ολα τα μελη του travelstories!!!
Προγραμματιζω να πραγματοποιησω ενα 13-14ημερο ταξιδι, αρχές Αυστουστου, στην Γαλλια μαζι με τον συντροφο μου.
Με βασικο ορμητηριο το Παρισι, για το οποιο θα αφιερωσουμε 5-6 διαν/σεις, οι σκεψεις μας προσανατολιζονται σε επισκεψεις και διαμονη σε ομορφα, ρομαντικα χωριουδακια της υπαιθρου της Γαλλιας.
Χωρις να αποκλειουμε οποιαδηποτε δραστηριοτητα (περπατημα, ποδηλασια, διασχιση καναλιων με βαρκες-ποταμοπλοια), ονειρευομαστε να συνδυασουμε το ταξιδι αυτο με την γνωριμια μας με οινοπαραγωγικες-αγροτουριστικες μοναδες.
Συμφωνα με μικρη μικρη ερευνα που καναμε στο ιντερνετ σας παραθετω ενα μικρο χωριο με το ονομα Beynac et-Cazenac στην περιοχη του Μπορντώ, η ομορφια του οποιου μεχρι στιγμης αντιπροσωπευει πληρως τα γουστα μας.
Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια (οποιων απο εσας εχετε επισκεφτει ή ακουσει οτιδηποτε για περιοχες-χωρια-επαρχιες) σας για πληροφοριες, ετσι ωστε να συμπληρωσουμε την λιστα των υποψηφιων περιοχων αξιολογων προς επισκεψη και διαμονη...
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
abp2.blogger.com__Fzq94YVbHHM_R9uvid2kgpI_AAAAAAAAIKA_Ctgi5VgtZ6A_s400_c1.jpg
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Aπίστευτο .Τέτοιο ταξίδι έχουμε και εμείς στα σχέδια μας για τον Αύγουστο.Λοιπόν το Annecy είναι πολύ όμορφο από ότι έχω κοιτάξει, και θα το συμπεριλάβω σίγουρα σχεδόν.Επίσης η Carcassonne είναι μια παραμυθένια μεσαιωνική πόλη.Δες αν θέλεις φωτογραφίες στο trip advisor.Aν έχεις και άλλα υπόψιν γράψε λεπτομέρειες.Θα ταξιδέψετε οδικώς ή θα νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια!

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κι εγώ ένα τέτοιο πολυήμερο ταξιδάκι...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η γαλλια ειναι η μεγαλη μου αγαπη!!και η γαλλικη επαρχια ειναι απλα υπεροχη!!εγω εχω να προτεινω strasbourg(γραφικο, αρχοντικο και κοσμοπολιτικο!!απλα τελειο!), dijon(ειναι μια κουκλα!!), beaune(κοντα στην dijon), grenoble,το χωριο yvoire(βρισκεται στην λιμνη leman, πολυ κοντα στα συνορα με ελβετια, καλοκαιρι ειναι υπεροχο!!!μην το χασεις!!)..επισης ειναι πολυ ωραια το καλοκαιρι η περιοχη του haut jura!!ολο βουνα και δαση ειναι το τελειο ρομαντικο τοπιο!αν πατε προς τα εκει, προτεινω επισκεψη στους καταρρακτες του herisson("cascades du herisson"), εμεις τους περπατησαμε με οδηγο και φορωντας ειδικες ολοδωμες στολες, καναμε και μπανιο εκει, αν και τα νερα ηταν πολυ κρυα!!παραθετω φωτο!
 

Attachments

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν μπορείτε ενσωματώστε και στο πρόγραμμά σας την κοιλάδα του Λίγηρα.
3 ώρες από το Παρίσι, παραμυθένια κάστρα, υπέροχες μικρές πολιτείες.
Ρίξε μια ματιά στο www.loirevalleytourism.com
.
Έχετε επιλέξει ένα πολύ όμορφο ταξίδι. Να το χαρείτε όσο περισσότερο μπορείτε.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις .Μπράβο κορίτσια .Θα τα ψάξω όλα .Θα επιστρέψουμε οδικώς από νότια Γαλλία και λέμε να μείνουμε λίγες μέρες κάπου στην Κυανή ακτή.Το Saint-Tropez δεν το συζητάω-πολύ τουριστικό-Νίκαια και Κάννες έχουμε ξαναμείνει και σκεφτόμαουν την Antibes και το Μontpellier.Eχει κανείς άποψη για τις συγκεκριμένες πόλεις ή για κάτι άλλο σε αυτή την περιοχή;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν δεν έχεις πάει Saint Tropez, όσο και τουριστικό και αν είναι, να πας έστω και ημερήσια εκδρομή. Το Σαββατοκύριακο, φυσικά, έχει τον περισσότερο κόσμο.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Νομίζω ότι θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποια περιοχή θα κινηθείς. Άλλη διαδρομή η Βρετάνη και Νορμανδία , άλλη η περιοχή του Μπορντώ , άλλη τα κάστρα του Λίγηρα και άλλη η Προβηγκία και η γαλλική Ριβιέρα. Αν σκοπεύεις να μείνεις και παρίσι θα πρέπει να επιλέξεις κάποια για να την γυρίσεις και να την ευχαριστηθείς.Όλες είναι πανέμορφες...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λέμε να αφιερώσουμε 15-18 μέρες μπαίνοντας στη Γαλλία από νοτιοανατολικά και μένοντας εκεί δυο ή τρεις μέρες μετα Παρίσι μετά να κινιθούμε κεντρική Γαλλίακαι τέλος να κατευθυνθούμε νότια .Στο Παρίσι λέμε να μείνουμε 5 βράδια και να κινηθούμε σε αυτό τον άξονα
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Aπίστευτο .Τέτοιο ταξίδι έχουμε και εμείς στα σχέδια μας για τον Αύγουστο.Λοιπόν το Annecy είναι πολύ όμορφο από ότι έχω κοιτάξει, και θα το συμπεριλάβω σίγουρα σχεδόν.Επίσης η Carcassonne είναι μια παραμυθένια μεσαιωνική πόλη.Δες αν θέλεις φωτογραφίες στο trip advisor.Aν έχεις και άλλα υπόψιν γράψε λεπτομέρειες.Θα ταξιδέψετε οδικώς ή θα νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο;
Dafni χαιρομαι πολυ που ταιριαζουν οι ταξιδιωτικες προσδοκιες μας!
Ειδα το Annecy και ειναι τελειο, ονειρικο! Σιγουρα θα προγραμματισουμε 2 μερες διαμονη εκει. Οπως επισης και το Carcassonne ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.
Οσον αναφορα στο μεσο μεταφορας αυτο ειναι κατι το οποιο δεν εχουμε ακομη αποφασισει, αλλα τεινουμε στο να χρησιμοποιησουμε τρενο και γενικα τα μεσα μαζικης μεταφορας τα οποια φανταζομαι θα εχουν καλες ανταποκρισεις. Ολα αυτα βεβαια θα πρεπει να υπολογιστουν εφοσον εχουμε αποφασισει σε ποια ακριβως μερη θα κινηθουμε.
Μεχρι στιγμης το πλανο μας βρισκεται νοτιοδυτικα του Παρισιου, στην ευρυτερη περιοχη του Μπορντω. Υπαρχει επισης η σκεψη να φτασουμε μεχρι την Μασσαλια και γενικα Κυανη Ακτη(την οποια εγω εχω επισκεφτει και οι εντυπωσεις μου δεν ειναι αντιπροσωπευτικες λογω του νεαρου της τoτε ηλικιας μου :D ).
Αν θελεις ριξε μια ματια στο www.les-plus-beaux-villages-de-france.org (Τα ομορφοτερα χωρια της Γαλλιας), δηλαδη ενας "καταλογος-θεσμος" οπου περιλαμβανει 150 περιπου χωρια. Πιστευω πως καθενα ειναι αξιολογο. Απλα θελει αρκετη μελετη στο τροπο σχεδιασμου των διαδρομων και των αποστασεων, ιδιαιτερα αν εισαι ταξιδιωτης οπου θελεις να γνωριζεις που θα διανυκτερευσεις απο πριν.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καταπληκτικό αυτό το site με τα πανέμορφα χωριουδάκια και με πολύ χρήσιμες πληροφορίες
Θα το ξεψαχνίσω σίγουρα.Είναι αυτό που αναζητώ πάντα στα ταξίδια μου. Πέρα από τους μεγάλους προορισμούς που σίγουρα έχουν πολλά να μας προσφέρουν τόσο πολιστιμικα όσο και ψυχαγωγικά, εμένα με ενθουσιάζει να ανακαλύπτω αυθετικες γωνιές και να γίνομαι για λίγο κομμάτι του τρόπου ζωής σε αυτά τα μέρη.Συνεχίζω το ψάξιμο,συνέχισε και εσύ και είμαστε σε επαφή αν βρούμε κάτι αξιόλογο ή όταν θα έχουμε ένα πρωτο πλάνο του ταξιδιού,με συγκεκριμένους προορισμούς.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom