Μαρόκο Μαρακές

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα παιδια θα βρεθώ 20-23/12 στο Μαράκες το ξέρω δεν ειναι πολλές μέρες ουσιαστικά 2,5 φτανω απόγευμα 5 και φεύγω Δευτερα πρωί στις 7 αλλά από το τίποτα .
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες

- Διαμονή που είναι το καλυτερο μέρος να μείνω για να είμαι κόντα σε όλα
- Από αξιοθέτα τι θα προτείνατε να δω
- Φαγητό μαγαζια
- Από αρεδορόμιο εκτός από το ταξί τι άλλες επιλογές έχω ιδιώς για το γυρισμό όπου η πτήση φεύγει 7 το πρωί

Γενικά τι θα πρέπει να προσέξω

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για την πρωινή πτήση δε νομίζω να έχεις άλλη επιλογή πέρα απ' το ταξί.

Την πρώτη μέρα που φτάνεις αν αισθάνεσαι πιο περιπετειώδης και θες να ταξιδέψεις με ντόπιους μπορείς αντί να πάρεις το κλασικό λεωφορείο απ' το αεροδρόμιο για το κέντρο με τα 30MAD να βγεις απ' το πάρκιν του αεροδρομίου και να πάρεις το τοπικό λεωφορείο 11 απ' τη στάση Aeroport με 4MAD. Σταματάς είτε στη στάση Koutoubia, στη δυτική είσοδο για τη μεδίνα είτε στη στάση Bab Doukala, στο σταθμό λεωφορείων. Όλα αυτά σε περίπτωση που δεν κουβαλάς αποσκευές.
 
Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα σε όλους!Τον Μάρτιο θα επισκεφτώ το Μαρακές δυστυχώς για λίγες μέρες.Τις πρώτες μέρες θέλω να τις αφιερώσω να γνωρίσω την πόλη και με πέρνει να κάνω έστω μία μονοήμερη από το Μαρακές .Ποιά μου προτείνετε?Σκέφτομαι την ouazarte με το ait ben haddou.Αν ξέρετε κανά καλό πρακτορείο με καμμία καλή τιμή θα χαιρόμουν να μου το πείτε
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα σε όλους!Τον Μάρτιο θα επισκεφτώ το Μαρακές δυστυχώς για λίγες μέρες.Τις πρώτες μέρες θέλω να τις αφιερώσω να γνωρίσω την πόλη και με πέρνει να κάνω έστω μία μονοήμερη από το Μαρακές .Ποιά μου προτείνετε?Σκέφτομαι την ouazarte με το ait ben haddou.Αν ξέρετε κανά καλό πρακτορείο με καμμία καλή τιμή θα χαιρόμουν να μου το πείτε
Πολύ καλή η ιδέα σου! Εγώ είχα κλείσει από το get your guide μαζί με αυτά που λες και διανυκτέρευση στην έρημο. Πόσες μέρες θα είσαι εκεί;
 
Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πολύ καλή η ιδέα σου! Εγώ είχα κλείσει από το get your guide μαζί με αυτά που λες και διανυκτέρευση στην έρημο. Πόσες μέρες θα είσαι εκεί;
Για διανυχτέρευση στην ερημό δεν μπορούμε καν καθώς θα έχουμε μόνο 3 ολόκληρες μέρες στο Μαρόκο και λέμε να επικεντρωθούμε στο Μαρακές όπου θα ειναι και η βάση μας.Την τρίτη μέρα σκεφτόμαστε λέμε μόνο μπας και βγούμε λίγο εκτός .Ενναλακτικά αν είναι τελείως σκότωμα το ait ben haddou υπάρχει και η ιδέα για Εσσαουίρα αλλά και κάτι ακόμα πιο κοντινό που είναι και εντός Μαρακές σχεδόν η βόλτα με τις καμήλες στο Palmeraie (αν το γράφω καλά).To ταξίδι ήταν λίγο τελευταίας στιγμής με φτηνή πτήση που βρήκαμε από Σεβίλλη.Ετσι κι αλλιώς με τις τιμές της Ράιαν αν μας αρέσει θα ξαναεπιστρέψουμε για έρημο και το υπόλοιπο κομμάτι που δεν θα προλάβουμε στο πρώτο ταξίδι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορείς να πεταχτείς μέχρι την πρωτεύουσα για μια μονήμερη, το τρένο κάνει γύρω στις τρεισήμισι ώρες πήγαινε.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Για διανυχτέρευση στην ερημό δεν μπορούμε καν καθώς θα έχουμε μόνο 3 ολόκληρες μέρες στο Μαρόκο και λέμε να επικεντρωθούμε στο Μαρακές όπου θα ειναι και η βάση μας.Την τρίτη μέρα σκεφτόμαστε λέμε μόνο μπας και βγούμε λίγο εκτός .Ενναλακτικά αν είναι τελείως σκότωμα το ait ben haddou υπάρχει και η ιδέα για Εσσαουίρα αλλά και κάτι ακόμα πιο κοντινό που είναι και εντός Μαρακές σχεδόν η βόλτα με τις καμήλες στο Palmeraie (αν το γράφω καλά).To ταξίδι ήταν λίγο τελευταίας στιγμής με φτηνή πτήση που βρήκαμε από Σεβίλλη.Ετσι κι αλλιώς με τις τιμές της Ράιαν αν μας αρέσει θα ξαναεπιστρέψουμε για έρημο και το υπόλοιπο κομμάτι που δεν θα προλάβουμε στο πρώτο ταξίδι
Πολύ ωραία και η Εσσαουιρα, θυμίζει Κυκλάδες. Πολύ ωραία και η Ραμπάτ.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να ρωτήσω κάτι και εγώ για την Εσσαουίρα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάει κανείς; Είχα δει για αυτό το λεωφ: http://www.supratours.ma/en/
έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο; Επίσης, χρειάζεται να κλείσουμε από πριν;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.200
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ποια η αποψη σας για Μαρακες,τον Δεκεμβρη ατομικα (χωρις πρακτορειο);
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.200
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
εννοω,για συνθηκες περιβαλλοντος,διαμονη,διατροφη,ασφαλεια κλπ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
εννοω,για συνθηκες περιβαλλοντος,διαμονη,διατροφη,ασφαλεια κλπ
Ασφαλής χώρα είναι.
Διαμονή σε ριάντ αρκετά οικονομική, υπάρχουν πολλές επιλογές εξάλλου και για διαφορετικά budget.
Tajine και λοιπά πιάτα πολύ νόστιμα.
Ο καιρός σίγουρα καλύτερος από δω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.320
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom