Γαλλία Παρισι - Θεσσαλονικη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τον Απριλη, λιγο πριν το Πασχα, θα παω αεροπορικως Παρισι για να φερω ενα αυτοκινητο στην Θεσσαλονικη. Εκεινο που με προβλιματιζει ειναι πια διαδρομη να ακολουθησω. Οι επιλογες ειναι οι εξης:

1) Παρισι - Βασιλεια - Βαντουζ - Ινσμουργκ - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη.

2) Παρισι - Στουτγκαρδη - Μοναχο - Σαλτσμπουργκ - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

3) Παρισι - Γενευη - Μιλανο - Βενετια - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

4) Παρισι - Γενευη - Μιλανο - Μπολονια - (Σαν Μαρινο) - Ανκονα - Ηγουμενιτσα - Θεσσαλονικη

5) Παρισι - Μανχαιμ - Νυρεμβεργη - Γκρατς - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

Εσεις ποια διαδρομη θα επιλεγατε; Θα αλλαζατε κατι; Εχετε να προτεινετε κατι αλλο; Υπολογιστε ολους τους παραγοντες και το δεδομενο οτι θα εχω 4 το πολυ διανυκτερευσεις στη διαθεση μου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.984
Likes
27.956
Τον Απριλη, λιγο πριν το Πασχα, θα παω αεροπορικως Παρισι για να φερω ενα αυτοκινητο στην Θεσσαλονικη. Εκεινο που με προβλιματιζει ειναι πια διαδρομη να ακολουθησω. Οι επιλογες ειναι οι εξης:

1) Παρισι - Βασιλεια - Βαντουζ - Ινσμουργκ - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη.

2) Παρισι - Στουτγκαρδη - Μοναχο - Σαλτσμπουργκ - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

3) Παρισι - Γενευη - Μιλανο - Βενετια - Λουμπλιανα - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

4) Παρισι - Γενευη - Μιλανο - Μπολονια - (Σαν Μαρινο) - Ανκονα - Ηγουμενιτσα - Θεσσαλονικη

5) Παρισι - Μανχαιμ - Νυρεμβεργη - Γκρατς - Ζαγκρεπ - Βελιγραδι - Θεσσαλονικη

Εσεις ποια διαδρομη θα επιλεγατε; Θα αλλαζατε κατι; Εχετε να προτεινετε κατι αλλο; Υπολογιστε ολους τους παραγοντες και το δεδομενο οτι θα εχω 4 το πολυ διανυκτερευσεις στη διαθεση μου.
την επιλογη 4 την εχω κανει 2 φορες και την εχω βγαλει ανετα
Ειναι περιπου 1300 χιλιομετρα.
τωρα εσυ αποφασιζεις:bleh:
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
88
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Ποιος πληρώνει τις βενζίνες , τα διόδια, διανυκτερεύσεις, χρειάζεσαι τελωνείο, σε ποιανού το όνομα έρχεται το αμάξι,κλπ.
Πάντως οι επαγγελματίες προτιμούν από Μόναχο, Βιέννη Βουδαπέστη Βελιγράδι, γιατί λένε έχει λιγότερα διόδια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν θα 'μαι μονος στο ταξιδι, μαζι με τον γαμπρο μου που ζει μονιμα στη Γαλλια. Το αμαξι ειναι στο ονομα του. Χαρτια και διαδικαστικα θα τα 'χεις κανονισει αυτος (φανταζομαι, γιατι ειναι λιγο οτι να ναι). Τελωνειο σιγουρα θα χρειαστει. Βενζινες, διοδια δικα του. Διανυκτερευσεις κλπ ρεφενε. Οι μπυρες δικες μου...

Αλλη ερωτηση, εγω θα μπορω να το κυκλοφορω στην Ελλαδα ή θα 'χω προβλημα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.984
Likes
27.956
Δεν θα 'μαι μονος στο ταξιδι, μαζι με τον γαμπρο μου που ζει μονιμα στη Γαλλια. Το αμαξι ειναι στο ονομα του. Χαρτια και διαδικαστικα θα τα 'χεις κανονισει αυτος (φανταζομαι, γιατι ειναι λιγο οτι να ναι). Τελωνειο σιγουρα θα χρειαστει. Βενζινες, διοδια δικα του. Διανυκτερευσεις κλπ ρεφενε. Οι μπυρες δικες μου...

Αλλη ερωτηση, εγω θα μπορω να το κυκλοφορω στην Ελλαδα ή θα 'χω προβλημα;
θα πρεπει να εισαι κατοικος εξωτερικου για να εχεις δικαιωμα να το
κυκλοφορεις με ξενες πινακιδες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
θα πρεπει να εισαι κατοικος εξωτερικου για να εχεις δικαιωμα να το
κυκλοφορεις με ξενες πινακιδες.
Θα με γραψουν αν με σταματησουν; θα 'χω προβλημα σε περιπτωση ατυχηματος με την ασφαλεια; δηλαδη η μονη λυση ειναι η πλαστογραφια; παλι στην παρανομια με οδηγουν...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Και γω την 4 επιλογή αβλεπή, ειδικά τώρα με την Εγνατία.

tripakias Αλλη ερωτηση, εγω θα μπορω να το κυκλοφορω στην Ελλαδα ή θα 'χω προβλημα;

Εγώ έκανα το ανάποδο δηλαδή κυκλοφορούσα 2 χρόνια στο Παρίσι με Ελληνικές πινακίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μια και δεν σφραγίζεται πλέον τίποτα ώστε να φαίνεται πότε μπήκε στην Ελλάδα το αυτοκίνητο (τουλάχιστον από Ιταλία).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ηθελα να αποφυγω το πλοιο αλλα μου φαινεται οτι η λυση απο Ιταλια ειναι μονοδρομος... οκ θενκς ολους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.984
Likes
27.956
Και γω την 4 επιλογή αβλεπή, ειδικά τώρα με την Εγνατία.

tripakias Αλλη ερωτηση, εγω θα μπορω να το κυκλοφορω στην Ελλαδα ή θα 'χω προβλημα;

Εγώ έκανα το ανάποδο δηλαδή κυκλοφορούσα 2 χρόνια στο Παρίσι με Ελληνικές πινακίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μια και δεν σφραγίζεται πλέον τίποτα ώστε να φαίνεται πότε μπήκε στην Ελλάδα το αυτοκίνητο (τουλάχιστον από Ιταλία).
σε περιπτωση ελεγχου απο σδοε το πρωτο πραγμα που σε ρωτανε ειναι
ποτε μπηκε το αυτοκινητο στηνΕλλαδα.
Αποδεικνυετε με το εισητηριο του καραβιου.
Επισης απο την στιγμη που εισαι κατοικος Ελλαδας μπορουν να το τσεκαρουν
απο το Αφμ.
Αν το αυτοκινητο εχει ξενες πινακιδες νομιμα δεν το κυκλοφορεις.
Εγω οταν εμενα Ελλαδα ειχα ξενες πινακιδες αλλα ηταν ειδικη περιπτωση.
Γερμανικο διαβατηριο,και καθε ενα δυο μηνες ημουν στο εξωτερικο.
Παρ ολα αυτα επειδη απουσιαζω καιρο και η νομοθεσια μπορει να εχει
αλλαξει ρωτα κανενα γνωστο σου εκτελωνιστη η τελωνειακο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μωρε να το πηγαινω για κανενα σερβις και τετοια. Δεν θα πηγαινω ταξιδια. Αν με γραψουν οι μπατσοι κατι θα κανω. Τωρα αμα γινει καμμια στραβη με κανα ατυχημα θα κανω τον Κινεζο:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom