Γαλλία Παρίσι για 2 ημέρες!! Τί να πρωτοκάνω!!??

kostmag13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στο forum!!

Είμαι καινούριος στο forum και μπορώ να πω ότι είναι αυτό που έψαχνα καιρό!! Τρομερές πληροφορίες για όλους τους τομείς, για όλα τα μέρη, για όλα τα ταξίδια!!

Να μη σας κουράζω!! Κανονίζω να βρεθώ με την κοπέλα μου στο Παρίσι για 2 ημέρες (Παρασκευή βράδυ αναχώρηση, Κυριακή επιστροφή). Όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος περιορισμένος!! Βέβαια υπάρχει σκοπός για το ταξίδι καθως σκοπεύω να της κάνω πρόταση γάμου...!! Είναι ταξίδι έκπληξη!! Πείτε με ρομαντικό..Τι να κάνουμε!!

Απλά είναι η πρώτη μου φορά στο Παρίσι (και της κοπέλας) και δεν ξέρω που να πάμε, τι να κάνουμε τι να πρωτοδούμε!! Σίγουρα χρειάζεσαι αρκετές μέρες για αυτή τη πόλη.

Καμία ιδέα για να εκμεταλλευτούμε με τον καλύτερο τρόπο το χρόνο μας??


Σας ευχαριστώ, και καλά ταξίδια σε όλους μας εύχομαι!!!:p
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
... για τέτοιο σκοπό το όποιο μέρος στο Παρίσι είναι αρκετά ρομαντικό ... αλλά όταν έχεις τέτοια αποστολή πιστεύεις ότι θα έχεις χρόνο ... για "άλλα" ;
kαλώς ήλθες και "βίον ανθόσπαρτων" !!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
770
Likes
2.098
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Είναι πολύ λίγος ο χρόνος, ούτε δύο ολόκληρες μέρες. Η γνώμη μου είναι να περάσετε χαλαρά και να κάνετε βόλτες στην πόλη. Αφήστε έξω το Λούβρο ή οποιοδήποτε άλλο μουσείο. Περπάτημα στις όχθες του Σηκουάνα -θα βρεθείτε θέλοντας και μη στην Παναγία των Παρισίων, βόλτες στην Μονμάρτη, πύργο του Άιφελ, και την απαραίτητη ρομαντική "κρουαζιέρα" στο Σηκουάνα. Κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να πάτε για πέντε έξι μέρες και να δείτε περισσότερα. Καλά να περάσετε όπως και να έχει.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συμφωνώ με depy να μη βιαστείτε να "δείτε" πράγματα γιατί απλώς δε βγαίνει. Θεωρώ ότι η βόλτα στο Σηκουάνα με τα τουριστικά (αν εννοείς αυτά depy, γιατί υπάρχει νομίζω και τακτικό δρομολόγιο για τους κατοίκους) δεν αξίζει για τόσο ρομαντική περίσταση.
Επομένως κι εγώ προτείνω να βρείτε ένα ξενοδοχείο αριστερή όχθη (rive gauce, δείτε st michel, St Germain, Latin Quartier) που έχει πολλά μπαράκια και εστιατόρια και είναι πιο "παριζιάνικα" μποέμ. Παρασκευή αν φτάνετε αργά περιοριστείτε σε βόλτες εκεί. Σάββατο περπατήστε κατά μήκος Σηκουάνα, δείτε Παναγιά Παρισίων, πάτε πύργο του Άιφελ (μην αναλωθείτε να ανεβείτε, θα χάσετε πολύ χρόνο), ανεβείτε Λεωφόρο Ηλυσίων Πεδίων (Avenue des Champs-Élysées) μέχρι την Αψίδα του Θριάμβου. Έπειτα ανηφορίστε προς Μονμάρτη περνώντας από την Όπερα. Ε μετά θα είστε πτώματα :)

Δείτε τον ταξιδιωτικό οδηγό Παρίσι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Μια καλή λύση είναι να πάρετε το κλασικό τριήμερο της Έρσης (για Παρίσι ακολουθήστε την τυφλά) και να το προσαρμόσετε στα μέτρα σας.

http://www.travelstories.gr/%F0%E1%...EC%E5%F1%EF-%F3%F4%EF-%F0%E1%F1%DF%F3%E9.html

Καλά να περάσετε!!
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Για την περίστασή σας προτείνω σίγουρα ένα ταξιδάκι στο Σηκουάνα με ένα ρομαντικό δείπνο...
 

kostmag13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας!! Φαίνονται όλες πολύ χρήσιμες!! Απλά μια απορία ακόμη!! Στην Rive Gauce (St michel, St Germain, Latin Quartier) όπως μου γράφεις battered suitcase, έχεις να προτείνεις κάποια ωραία ξενοδοχεία? Το budget μου για ξενοδοχείο για δύο βράδια φτάνει περίπου τα 400-500 ευρώ...
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ααα έχεις πολύ καλό budget, οπότε καλύτερα να μπουν οι μετρ του Παρισιού να σου απαντήσουν εγγυημένα!! Δες και στον ταξιδιωτικό οδηγό που σου έστειλα τι προτείνουν.
Εγώ είχα μείνει δεξιά όχθη με περίπου 130/βράδυ γιατί δεν έβρισκα με ίδια τιμή στην αριστερή (για τις ημερομηνίες που ήθελα).
Πάντως με 200-250/βράδυ πας για κυριλέ καταστάσεις, οπότε περίμενε λίγο να δουν το θέμα οι ειδικότεροι. Μόνο μην απογοητευτείς από το μέγεθος των δωματίων, στο Παρίσι είναι τα περισσότερα μικρά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας!! Φαίνονται όλες πολύ χρήσιμες!! Απλά μια απορία ακόμη!! Στην Rive Gauce (St michel, St Germain, Latin Quartier) όπως μου γράφεις battered suitcase, έχεις να προτείνεις κάποια ωραία ξενοδοχεία? Το budget μου για ξενοδοχείο για δύο βράδια φτάνει περίπου τα 400-500 ευρώ...
Κάποια ξενοδοχεία που μου έρχονται στο μυαλό: Montalembert, Relais Christine, L' Hotel, Hotel des Academies et des Arts, Le bellechasse, Recamier, La belle Juliette, Le Placide, Esprit Saint Germain, Bel Ami, και πολλά πολλά ακόμη. Αυτά έχουν γενικά ένα καλό όνομα, και πάνω κάτω είναι στο budget που θέλετε. Στην αριστερή όχθη τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι μικρά, ειδικά στις περιοχές που ψάχνετε, οπότε δύσκολα να συναντήσετε κάτι απρόσωπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.484
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom