Ιταλία Πάτρα προς Μπρίντεζι με πλοίο

Dafni.Pantaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Ιταλία Λέτσε
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας,

Φεύγω σε μια εβδομάδα από Πάτρα για το Μπρίντεζι και θα ταξιδέψω με την Grimaldi Lines. Το ταξιδι θα διαρκέσει περίπου 15 ώρες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου πειτε εάν είναι ασφαλές να ταξιδέψω χωρίς καμπίνα δεδομένου ότι το ταξίδι θα διαρκέσει και όλη τη νύχτα! Στο σαλόνι πώς είναι η κατάσταση; Υπάρχει προσωπικό του πλοίου ή μόνο φορτηγατζήδες;:roll: Όποια πληροφορία περί του συγκεκριμένου ταξιδιού είναι ευπρόσδεκτη..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εχω κάνει το ταξίδι Ελλάδα-Ιταλία με πλοίο χειμώνα και μόνη μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα! Ολη τη νύχτα υπάρχει κάποιος απο το πλήρωμα στο σαλόνι κι οσο για τους οδηγών των φορτηγών,οι περισσότεροι έχουν καμπίνα για να κοιμηθούν. Ολοι κοιτάνε τη δουλειά τους και κάνουν παρέα μεταξύ τους.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
248
Likes
331
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Αφού έχεις ήδη κλείσει δεν μπορούμε να πούμε και πολλά ...

Πριν λίγες μέρες ταξίδεψα προς και απο ανκόνα με ΑΝΕΚ (Hellenic Spirit) και άκουγα τα χειρότερα για την Grimaldi Lines ...
Μάλιστα όταν πήγαινα στην ανκόνα υπήρχαν ακυρώσεις απο την Grimaldi και το πλοίο που πήγαινε εκεί με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί το αδιαχώρητο στο Hellenic Spirit.

Εύχομαι να ταξιδέψεις τουλάχιστον με ασφάλεια ...
Καμπίνα ναι χρειάζεται γιατί οι ώρες είναι πολλές ...
αλλά δεν είναι και απαραίτητη αν διαθέτεις τον "χαρακτήρα" και τα σχετικά για να κοιμηθείς κάπου ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας,

Φεύγω σε μια εβδομάδα από Πάτρα για το Μπρίντεζι και θα ταξιδέψω με την Grimaldi Lines. Το ταξιδι θα διαρκέσει περίπου 15 ώρες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου πειτε εάν είναι ασφαλές να ταξιδέψω χωρίς καμπίνα δεδομένου ότι το ταξίδι θα διαρκέσει και όλη τη νύχτα! Στο σαλόνι πώς είναι η κατάσταση; Υπάρχει προσωπικό του πλοίου ή μόνο φορτηγατζήδες; Όποια πληροφορία περί του συγκεκριμένου ταξιδιού είναι ευπρόσδεκτη..
ασφαλές είναι, άνετο καθόλου. διάδρομο και σλιπινγκ μπαγκ ξέχασέ το. θα βολευτείς σε καναπέ της τραπεζαρίας. άβολα πολυ είναι, αλλά για χαμηλό μπάτζετ η μόνη λύση. αν μπορείς να ανεβείς λίγο πάρε καμπίνα. οι κοινόχρηστοι χώροι του πλοίου είναι για κλάματα. απελπιστικά μικροί και δεν λάμπει κι από καθαριότητα..
Ολη τη νύχτα υπάρχει κάποιος απο το πλήρωμα στο σαλόνι
καλά δεν ξενυχτανε κιόλας να σε φυλάνε...υπάρχει καποιος στη γυρα πάντα, αλλά η παρέα της θα είναι κυρίως οι μετανάστες κλπ που θα επιβιβαστούν Ηγουμενίτσα. και παίρνουν καμπινα σπάνια έως ποτέ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μια φορά έκανα το λάθος και ταξίδεψα με αυτή την εταιρία και έκλαψα τα λεφτά μου.
πότε και με ποιο?
γιατι τωρα δεν υπάρχει επιλογή στη γραμμή που δραστηριοποιείται. ίσα ίσα που χωρίς αυτή την εταιρεία η Πάτρα δεν θα είχε καν συνδεση με Brindisi, όπως εξάλλου συνέβη νωρίτερα φέτος.
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
* Βενετία - Ηγουμενίτσα πέρυσι το καλοκαίρι , καμπίνα άθλια με τρελό θόρυβο - φαγητό τρισάθλιο στα μείον επίσης η πολύ βρομιά που είχε το πλοίο και οι τρελές τιμές στο οτιδήποτε.

(γενικά δεν έχω πολλές απαιτήσεις από πλοία - αεροπλάνα και γενικά μέσα μεταφοράς αλλά την συγκεκριμένη εταιρία προσπαθώ πλέον να την αποφεύγω).

τώρα για το αν αξίζει να ταξιδέψει ο φίλος χωρίς καμπίνα ... είναι ένα και το αυτό από θέμα ασφάλειας εννοείτε ότι δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. κάπου θα βρεις να πάρεις έναν υπνάκο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
* Βενετία - Ηγουμενίτσα πέρυσι το καλοκαίρι , καμπίνα άθλια με τρελό θόρυβο - φαγητό τρισάθλιο στα μείον επίσης η πολύ βρομιά που είχε το πλοίο και οι τρελές τιμές στο οτιδήποτε.

(γενικά δεν έχω πολλές απαιτήσεις από πλοία - αεροπλάνα και γενικά μέσα μεταφοράς αλλά την συγκεκριμένη εταιρία προσπαθώ πλέον να την αποφεύγω).

τώρα για το αν αξίζει να ταξιδέψει ο φίλος χωρίς καμπίνα ... είναι ένα και το αυτό από θέμα ασφάλειας εννοείτε ότι δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. κάπου θα βρεις να πάρεις έναν υπνάκο.
μήπως τη συγχέεις με καποια άλλη?
η εταιρεία ως Grimaldi κανει Πατρα-Brindisi. και πέρισυ ως Minoan, μέλος του ομίλου, έκανε Βενετία με τα Europa και Olympia Palace, πραγματικά υπέροχα πλοία. ούτε ποτέ είχαν πρόβλημα καθαριότητας, ούτε φαγητού, ούτε vibration που περιγράφεις.
κι ούτε μου προκύπτει να έκανε έκτακτα με άλλα πλοία, χωρίς να το αποκλείω.
 

Dafni.Pantaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Ιταλία Λέτσε
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μήπως τη συγχέεις με καποια άλλη?
η εταιρεία ως Grimaldi κανει Πατρα-Brindisi. και πέρισυ ως Minoan, μέλος του ομίλου, έκανε Βενετία με τα Europa και Olympia Palace, πραγματικά υπέροχα πλοία. ούτε ποτέ είχαν πρόβλημα καθαριότητας, ούτε φαγητού, ούτε vibration που περιγράφεις.
κι ούτε μου προκύπτει να έκανε έκτακτα με άλλα πλοία, χωρίς να το αποκλείω.
ασφαλές είναι, άνετο καθόλου. διάδρομο και σλιπινγκ μπαγκ ξέχασέ το. θα βολευτείς σε καναπέ της τραπεζαρίας. άβολα πολυ είναι, αλλά για χαμηλό μπάτζετ η μόνη λύση. αν μπορείς να ανεβείς λίγο πάρε καμπίνα. οι κοινόχρηστοι χώροι του πλοίου είναι για κλάματα. απελπιστικά μικροί και δεν λάμπει κι από καθαριότητα..

καλά δεν ξενυχτανε κιόλας να σε φυλάνε...υπάρχει καποιος στη γυρα πάντα, αλλά η παρέα της θα είναι κυρίως οι μετανάστες κλπ που θα επιβιβαστούν Ηγουμενίτσα. και παίρνουν καμπινα σπάνια έως ποτέ.

Ευχαριστώ πολύ για ολες τις πληροφορίες! τουλαχιστόν θα είμαστε δυο κοπέλες μαζί! Θέμα με την άνεση δεν εχουμε..θα βολευτούμε σε καναπέ! Αυτη την περίοδο μου είπαν εξάλλου οτι το πλοίο δεν γεμίζει! Το μόνο που με απασχολεί ειναι αν είναι ασφαλές να σε πάρει ο ύπνος καποια στιγμη!!:shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Dafni.Pantaz said:
Ευχαριστώ πολύ για ολες τις πληροφορίες! τουλαχιστόν θα είμαστε δυο κοπέλες μαζί! Θέμα με την άνεση δεν εχουμε..θα βολευτούμε σε καναπέ! Αυτη την περίοδο μου είπαν εξάλλου οτι το πλοίο δεν γεμίζει! Το μόνο που με απασχολεί ειναι αν είναι ασφαλές να σε πάρει ο ύπνος καποια στιγμη!!:shock:
ασφαλεστατο,δεν υπαρχει τετοιο θεμα. μονο θεμα ανεσης. οχι ιδιαιτερο κιολας. κοιτα μονο να πιασετε θεση στους καναπεδες πριν την Ηγουμενιτσα. η στα pullman seats. εκει θα ειναι πιο χαλαρος ο ελεγχος τετοια εποχη. επισης κλειστε τα γευματα απο το σαιτ τους μαζι με την κρατηση. 10Ε για γευμα 3 πιατων δεν ειναι ασχημα. κι οταν εχει κεφια ο ιταλος μαγειρας ειναι αρκετα καλα. ειδικα η παστα.
 

Dafni.Pantaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Ιταλία Λέτσε
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ασφαλεστατο,δεν υπαρχει τετοιο θεμα. μονο θεμα ανεσης. οχι ιδιαιτερο κιολας. κοιτα μονο να πιασετε θεση στους καναπεδες πριν την Ηγουμενιτσα. η στα pullman seats. εκει θα ειναι πιο χαλαρος ο ελεγχος τετοια εποχη. επισης κλειστε τα γευματα απο το σαιτ τους μαζι με την κρατηση. 10Ε για γευμα 3 πιατων δεν ειναι ασχημα. κι οταν εχει κεφια ο ιταλος μαγειρας ειναι αρκετα καλα. ειδικα η παστα.
Σε ευχαριστώ πολύ!! και ειδικά η συμβουλη για το φαγητο ειναι πολυ καλη ιδεα!!! Εχω βρει ενα ταξιδιωτικο γραφειο και θα παω να τα κλεισω για να μην κανω καμια χαζομαρα οποτε υποθετω οτι μπορω να τους το πω επιτοπου να προσθεσει το γευμα! :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom