Ιταλία Πάρμα - ταξίδι αστραπή για τις παρμεζάνες κ όχι μόνο

maria_ns

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε..
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπέρα!

έψαξα πολύ να βρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά βρήκα μόνο σποραδικά που λέτε για τη Πάρμα κ τη παρμεζάνα..
θέλω να κάνω έκπληξη στο σύζυγο καθώς λάτρεις παρμεζάνας και μπαλσάμικου, να επισκευθούμε τυροκομείο και τα σχετικά. Είδα τιμές από travel guides που διοργανώνουν τέτοιες φάσεις (επίσκεψη και δοκιμή σε τυροκομείο, ζαμπονοκομείο (εκεί που κάνουν το προσιούτο) και οινοποιείο (ξυδοποιείο θα έλεγα) που κάνουν το μπαλσάμικο, καθώς και ένα γεύμα με ποτό.με φάνηκαν λίγο τσουχτερές οι τιμές και εν μέσω κρίσης.. 120 ευρώ το άτομο, περιλαμβάνοντας ξεναγό και ένα γεύμα καθώς και τσιμπολογήματα. τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως δεν είναι τσιμπημένα κ είναι οκ?
δεν έχω ξανακάνει τέτοιο ταξίδι, αλλά τα έχω δει όλα τα εναλλακτικά. αν είναι να το ψάξω περαιτέρω να πάμε μόνοι μας αλλά θα καταλάβουμε από τα ιταλικά του τυροκόμου? δε ξέρουμε γρι ιταλικό μόνο αυτό με την άμμο.. αγγλικά τα βασικά κ οκ, συννενογιόμαστε..

θα ήθελα κάποια βοήθεια.. σας παρακαλώωωω.. κ αν υπάρχει θέμα, μια παραπομπή βρε παιδιά.. κάνει και ζέστη, ζητώ κατανόηση..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν νομιζω να βρεις σχετικο θεμα... την παρμεζανα την τρωμε δεν την ακουμε.
Ομοιως για το prosciutto.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.497
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως η Πάρμα σαν πόλη δεν έχει τίποτα σπουδαίο να επιδείξει. Εγώ θα έλεγα να ψαχτείς στην επαρχία της Τοσκάνης για το σκοπό σου.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δεν χρειαζεται να ξοδεψεις τοσα πολλα προς αναζητηση παρμεζανας..
Αφου η καλυτερη ειναι εδω Salumeria Rosi Parmacotto
το δε prosciutto ... to die for
Στο κεντρο της πολης
 

maria_ns

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε..
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
μάλλον δε καταλάβατε ότι θέλω πολύ να πάω σε τυροκομεία κτλ κ όχι απλά να δοκιμάσω τα προϊόντα τους..

δε μ ενδιαφέρει τόσο η πόλη και η ιστορία της.. άλλωστε πρόκειται για ταξίδι αστραπή.

σας ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.475
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom