Ιταλία Οδικό ταξίδι Ιταλία. Λεωφορείο ή αυτοκίνητο;

almaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σας!
Για όσους έχουν κάνει ήδη την έρευνά τους και φυσικά όσους έχουν ήδη ταξιδέψει οδικώς στην Ιταλία, η εξής ερώτηση:
Προτιμότερο είναι ταξίδι με ενοικ. αυτοκίνητο ή με λεωφορείο? (προτιμότερο σχετικά με κόστος, άνεση και ότι άλλο γνωρίζετε)
Θα πάμε για 9 μέρες (13/8 μέχρι 22/8) μέσω Bergamo και θέλουμε να γυρίσουμε σε πόλεις κεντρικής και βορειοδυτικής Ιταλίας. Θα είμαστε 2 άτομα (ζευγάρι) και ψάχνουμε τον καλύτερο τρόπο για να δούμε όσα πιο πολλά μπορούμε χωρίς να μας φάνε οι διαδρομές. Θα θέλαμε να πάμε σε Μιλάνο, Φλωρεντία, Πίζα, Μπολόνια, Σιένα, Κόμο, Γένοβα και ίσως και κάποιες άλλες στη διαδρομή.
Περιμένω τη γνώμη σας!! :)

Ευχαριστώ πολύ,
Άλμα
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
577
Likes
1.165
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Άλμα και τα τρένα είναι πολύ καλός τρόπος μετακίνησης στην Ιταλία.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Προτιμότερο είναι ταξίδι με ενοικ. αυτοκίνητο ή με λεωφορείο?
Πιστευω,οτι για τη περιπτωση σου,πιο ανετα θα ηταν να νοικιασετε αμαξι και θα σου πω το σκεπτικο μου...Λες,σχεδον καθε μερα να αλλαζετε πολη.Αυτο,αν το κανετε με τρενο η λεωφορειο απαιτει πολυ καλη οργανωση και γνωση δρομολογιων,πως θα καλυψεις αποσταση εως ξενοδοχειο,ανεβα-κατεβα-τραβα βαλιτσες.Ενω με το αυτοκινητο,μπορεις να δεις και περισσοτερα μερη γιατι οι αποστασεις ειναι μικρες μεταξυ των πολεων και το μονο που θα πρεπει να βρεις ειναι ξενοδοχεια με παρκιγκ.Πιστευω,οτι ετσι ειναι πιο ξεκουραστα...
Δεν το εχω κανει,αλλα ετσι θα ηθελα να το κανω.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
"...Προτιμότερο είναι ταξίδι με ενοικ. αυτοκίνητο ή με λεωφορείο? ... "
Το δίλημμα κατά την γνώμη μου μπαίνει: προτιμότερο είναι ταξίδι με ενοικ. αυτοκίνητο ή με τρένο?
Σε καμιά περίπτωση λεωφορείο.
 

almaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ για τις ιδέες και προτάσεις! :)
Μετακίνηση με τρένο δεν είχαμε σκεφτεί και τώρα το ψάχνουμε. Μας βγαίνει όμως πιο ακριβά απ' ότι με λεωφορείο. Ξέρετε κάποιο site?
Αυτό που είχαμε βρει για λεωφορείο είναι το Eurolines Italy pass 7(young) και για 7 μέρες πληρώνουμε 105€.
Το τρένο έχει καλύτερες τιμές?
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ερώτηση: Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει (βενζίνη+διόδια) η μετακίνηση με αυτοκίνητο από Μπέργκαμο προς Φλωρεντία και Σιέννα? :)
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ερώτηση: Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει (βενζίνη+διόδια) η μετακίνηση με αυτοκίνητο από Μπέργκαμο προς Φλωρεντία και Σιέννα? :)
Μπορείς να το δεις στη σελίδα www.viamichelin.com ή στην αντίστοιχη εφαρμογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.558
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom