Γερμανία Μουσεια δωρεαν εισοδος Βερολινο?

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Καλησπερα σας
Θα ηθελα να σας ρωτησω,αν την πρωτη Κυριακη του Δεκεμβρη εχουν δωρεαν εισοδο τα μουσεια του Βερολινου?Και αν εχει πολυ κοσμο συνηθως?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Καλησπερα σας
Θα ηθελα να σας ρωτησω,αν την πρωτη Κυριακη του Δεκεμβρη εχουν δωρεαν εισοδο τα μουσεια του Βερολινου?Και αν εχει πολυ κοσμο συνηθως?
Αυτό για την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα το ήξερα και εγώ παλιότερα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει πλέον. Το βέβαιο είναι για τα απογεύματα κάθε Πέμπτη μετά τις 4.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Σε αυτό το site εδώ έχει πολλές πληροφορίες για το Βερολίνο
Contact - visitBerlin.de
και ίσως να το αναφέρει και αυτό.Αν τους ρωτήσεις με mail πάντως θα σου απαντήσουν.
Εμένα με είχαν ενημερώσει και για πράγματα που δεν ρώτησα:D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο!Εστειλα ηδη την ερωτηση με μειλ και θα περιμενω την απαντηση τους.Η αληθεια ειναι οτι οι επισημες ιστοσελιδες τους,ενω ειναι πολυ αναλυτικες,το ποτε εχουν ελευθερη εισοδο, δεν το αναφερουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.833
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δες αυτό το site για δωρεάν είσοδο και εκδηλώσεις στο Βερολίνο (επιλέγεις την ημέρα και το είδος της εκδήλωσης)
Admission Free Berlin: find free events

Αν δεν βρίσκεις ώρες δωρεάν εισόδου στο site των μουσείων, το πιο πιθανό είναι να μην έχουν ώρες δωρεάν εισόδου. Εγώ βρήκα ότι μόνο η Alte Nationalgalerie έχει δωρεάν είσοδο την Πέμπτη από τις 18:00 έως τις 22:00.
Ψάξου με το 'Museumspass'.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Σε αυτό το site εδώ έχει πολλές πληροφορίες για το Βερολίνο
Contact - visitBerlin.de
και ίσως να το αναφέρει και αυτό.Αν τους ρωτήσεις με mail πάντως θα σου απαντήσουν.
Εμένα με είχαν ενημερώσει και για πράγματα που δεν ρώτησα:D
Πραγματι,εστειλα μειλ και τους ρωτησα αλλα μου απαντησαν οτι δεν εχουν μερες με δωρεαν εισοδο στα μουσεια.Επισης τους ρωτησα και για το πως κλεινω ραντεβου για να επισκεφτω το Reichstag.Μου εδωσαν το σαιτ και τους εστειλα ηδη το μειλ με τα στοιχεια μου.Το σαιτ ειναι το bundestag.de.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εστειλα ηδη την ερωτηση με μειλ και θα περιμενω την απαντηση τους.Η αληθεια ειναι οτι οι επισημες ιστοσελιδες τους,ενω ειναι πολυ αναλυτικες,το ποτε εχουν ελευθερη εισοδο, δεν το αναφερουν.
Πραγματι,εστειλα μειλ και τους ρωτησα αλλα μου απαντησαν οτι δεν εχουν μερες με δωρεαν εισοδο στα μουσεια.Επισης τους ρωτησα και για το πως κλεινω ραντεβου για να επισκεφτω το Reichstag.Μου εδωσαν το σαιτ και τους εστειλα ηδη το μειλ με τα στοιχεια μου.Το σαιτ ειναι το bundestag.de.
Επειδή πάντα πριν πάω σε ένα μέρος ψάχνω να βρω το ωράρια των μουσείων και των άλλων αξιοθεάτων, έχω δει ότι όταν έχουν κάποια μέρα ή κάποιες ώρες ελεύθερη είσοδο, πάντα το αναφέρουν στο site τους. Οπότε όταν δεν γράφουν τίποτα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελεύθερη είσοδος καμία μέρα.

Στο Reichstag συνήθως γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο, οπότε αν μπορείς να αποφύγεις τις ουρές, θα κερδίσεις αρκετό χρόνο και θα γλυτώσεις την αναμονή μέσα στο ψοφόκρυο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Επειδή πάντα πριν πάω σε ένα μέρος ψάχνω να βρω το ωράρια των μουσείων και των άλλων αξιοθεάτων, έχω δει ότι όταν έχουν κάποια μέρα ή κάποιες ώρες ελεύθερη είσοδο, πάντα το αναφέρουν στο site τους. Οπότε όταν δεν γράφουν τίποτα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελεύθερη είσοδος καμία μέρα.

Στο Reichstag συνήθως γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο, οπότε αν μπορείς να αποφύγεις τις ουρές, θα κερδίσεις αρκετό χρόνο και θα γλυτώσεις την αναμονή μέσα στο ψοφόκρυο.
Πραγματι,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει δωρεαν εισοδος.Οσον αφορα το Reichstag εστειλα μειλ με μερες και ωρες που μπορω να παω,και πριν προλαβω να βγω μου ειχαν στειλει ηδη απαντηση για την ημερα και ωρα που μπορω να παω και ζητησαν να στειλω με μειλ πληρη ονοματα και ημερομηνιες γεννησης.Ετσι νομιζω οτι σιγουρα ειναι καλυτερα προγραμματισμενο.
Τωρα με το ιντερνετ μπορουμε να φτιαχνουμε καλυτερα το ταξιδι μας!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Πραγματι,μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει δωρεαν εισοδος.Οσον αφορα το Reichstag εστειλα μειλ με μερες και ωρες που μπορω να παω,και πριν προλαβω να βγω μου ειχαν στειλει ηδη απαντηση για την ημερα και ωρα που μπορω να παω και ζητησαν να στειλω με μειλ πληρη ονοματα και ημερομηνιες γεννησης.Ετσι νομιζω οτι σιγουρα ειναι καλυτερα προγραμματισμενο.
Τωρα με το ιντερνετ μπορουμε να φτιαχνουμε καλυτερα το ταξιδι μας!!
Ετσι ακριβώς.Με το internet γενικά αλλά και με τις χρήσιμες πληροφορίες που ανταλλάσσουμε εδώ μεταξύ μας στο forum.Όπως διαπίστωσες πάντως είναι απίστευτοι οι Βερολινέζοι στον τομέα εξυπηρέτησης.Θα το διαπιστώσεις και όταν πας και από εκεί.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Ετσι ακριβώς.Με το internet γενικά αλλά και με τις χρήσιμες πληροφορίες που ανταλλάσσουμε εδώ μεταξύ μας στο forum.Όπως διαπίστωσες πάντως είναι απίστευτοι οι Βερολινέζοι στον τομέα εξυπηρέτησης.Θα το διαπιστώσεις και όταν πας και από εκεί.
Φυσικα,ολοι οι φιλοι στα φορουμ δινουν τις περισοτερες πληροφοριες και δινουν την καλυτερη βοηθεια!
Εχω μια απορια ακομη,αραγε λογω γενικοτερου κακου κλιματος στην Ευρωπη για τους "ζητουλες " "τεμπεληδες"κλπ Ελληνες,πως μας αντιμετωπιζουν?
Ειδικα στην Γερμανια που η μεγαλυτερη σε κυκλοφορια φυλλαδα Bild μας εχει
ξεφτιλισει τελειως!Εχετε ακουσει τιποτα απο αλλους που πηγαν προσφατα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.401
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom