Γερμανία Μελανας Δρυμος βοηθεια

jim89

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θελουμε μεσα ιουλιου να παμε μελανα δρυμο ευρυτερη περιοχη φραιμπουργκ.Απο το ψαξιμο που καναμε συμφερει αεροπορικως απο θεσ/κη λογω easy για βασιλεια και απο εκει με τραινο,τιμες βρηκα απο ssb δεν ξερω αν το τραινο ειναι μεσα στο αεροδρομιο η στην πολη. προτασεις για διανομη στο φραιμπουργκ.Προτιμω γυρω χωριουδακια οικονομικα και πως παω.αποστασεις -τιμες καλυτερα να κλεισω απο εκει τοτε?αν ο σχεδιασμος ειναι μπαρουφες διορθωστε με και πειτε μου την γνωμη σας.Ευχαριστω εκ τον προτερω.:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θελουμε μεσα ιουλιου να παμε μελανα δρυμο ευρυτερη περιοχη φραιμπουργκ.Απο το ψαξιμο που καναμε συμφερει αεροπορικως απο θεσ/κη λογω easy για βασιλεια και απο εκει με τραινο,τιμες βρηκα απο ssb δεν ξερω αν το τραινο ειναι μεσα στο αεροδρομιο η στην πολη. προτασεις για διανομη στο φραιμπουργκ.Προτιμω γυρω χωριουδακια οικονομικα και πως παω.αποστασεις -τιμες καλυτερα να κλεισω απο εκει τοτε?αν ο σχεδιασμος ειναι μπαρουφες διορθωστε με και πειτε μου την γνωμη σας.Ευχαριστω εκ τον προτερω.:clap:
"Ειδικός" για το Φράιμπουργκ είναι ο toumpiotis! Εγώ είχα ξεκινήσει από Στουτγκάρδη πάντως...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
babaduma απο στουτγκαρδη πωσς ηταν το προγραμμα σου?:clap:
Α, να σου πω, δεν είχαμε πρόγραμμα. Ειχα μια δουλειά στο Oberkirch για 3 μέρες. Πήραμε το κίτρινο τραινάκι από Στουτγκάρδη - πολύ ωραία διαδρομή, περνάει μέσα από χωριά και σταματάει σε πολλά - μέχρι το Oberkirch. Αφού τελείωσε η δουλειά (τις 3 πρώτες μέρες εγώ δεν μπορούσα να μετακινηθώ), μείναμε άλλες 3-4. Κάναμε μια ημερήσια στο Στρασβούργο. Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και κινούμασταν σε επαρχιακούς δρόμους. Φράιμπουργκ δεν πήγαμε. Βασικά, στην περιοχή, νομίζω, η φύση είναι που λέει - οπότε και προγραμματισμό να μην έχεις κάνει, μάλλον καλύτερα θα το απολαύσεις. Σ' αρέσει κάπου, μένεις. Έτσι απλά. Στη Γερμανία όλα είναι τόσο εύκολα.

Στη Στουτγκάρδη είχαμε πάει αεροπορικώς με Malev από Θεσσαλονίκη γιατί είχα δουλειά και στη Βουδαπέστη πιο πριν.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Staufen μικρή όμορφη πόλη, ιδανικός προορισμός για οινόφιλους. Διαμονή Hotel Gasthof Kreuz Post.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το καλοκαίρι που μας πέρασε ήμουνα εκεί για μια εβδομάδα. Μόνο που είχα πάει με το δικό μου αυτοκίνητο. Έμεινα σε διαμέρισμα στο Bad Krozingen περίπου 20 χμ από το Φράϊμπουργκ. Στην περιοχή αυτή αυτό που αξίζει είναι τα τοπία, και γι αυτό χρειάζεσαι αυτοκίνητο. Και μάλιστα να κινηθείς από δευτερεύοντες δρόμους. Να ανέβεις στους λόφους μέσα από πυκνά δάση, να πας στο Τρίντμπεργκ να δεις το μουσείο του Μέλανα Δρυμού, να πας στη λίμνη Τίτιζε, και φυσικά στο πολύ όμορφο Φράϊμπουργκ και αν μπορείς και λίγο Γαλλία. Το Στρασβούργο ή η ανεπανάληπτη Κολμάρ είναι "ένα τσιγάρο" δρόμος. (δεν καπνίζω :haha: ). Και φυσικά πολλές ακόμα διαδρομές
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Δήμος...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θελουμε μεσα ιουλιου να παμε μελανα δρυμο ευρυτερη περιοχη φραιμπουργκ.Απο το ψαξιμο που καναμε συμφερει αεροπορικως απο θεσ/κη λογω easy για βασιλεια και απο εκει με τραινο,τιμες βρηκα απο ssb δεν ξερω αν το τραινο ειναι μεσα στο αεροδρομιο η στην πολη. προτασεις για διανομη στο φραιμπουργκ.Προτιμω γυρω χωριουδακια οικονομικα και πως παω.αποστασεις -τιμες καλυτερα να κλεισω απο εκει τοτε?αν ο σχεδιασμος ειναι μπαρουφες διορθωστε με και πειτε μου την γνωμη σας.Ευχαριστω εκ τον προτερω.:clap:
Το euroairport Basel-Mulhouse-Freiburg εξυπηρετεί 3 πόλεις σε 3 χώρες, αλλά στην πραγματικότητα βρίσκεται σε Γαλλικό έδαφος. Έχει όμως έξοδο είτε προς Ελβετία είτε προς Γαλλία (EΕ)...

Το τρένο του SBB είναι από το σταθμό στο κέντρο της πόλης, για να φτάσετε στο οποίο πρέπει να κάνετε μπόλικα χιλιόμετρα προς την αντίθετη μάλιστα κατεύθυνση από τον προορισμό σας. Υπάρχουν απευθείας λεωφορεία από το αεροδρόμιο για το Freiburg, χρησιμοποιήστε αυτά..

Από τα καταλύματα που βλέπω να ψάχνετε, φαντάζομαι ότι έχετε στο νού σας να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Αν σκοπεύετε λοιπόν να το κάνετε, νοικιάστε το κατευθείαν από το αεροδρόμιο στη Βασιλεία, να γλυτώσετε τις αλλαγές μέσων. Η απόσταση (& η βενζίνη αντίστοιχα) που θα χρειαστείτε, είναι πολύ μικρή. Στην περίπτωση αυτή, κινηθείτε από το Γαλλικό (κι όχι τον Ελβετικό) τομέα του αεροδρομίου, για να γλυτώσετε πιθανά προβλήματα με την ισοτιμία του Ελβετικού φράγκου (όσον αφορά την ενοικίαση πάντα).

Για μετακίνηση χωρίς αυτοκίνητο, συνεχίζω να προτείνω Φρανκφούρτη με Lufthansa και απευθείας ICE από το αεροδρόμιο για Freiburg...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ο σιδηροδρομιλκός σταθμός στο Φραιμπουργκ είναι στην άκρη της παλιάς πόλης (στα νότια της) και πολύ κοντά (100 μέτρα )στο γραφείο τουρισμού όπου μπροστά του μπορείς να βρεις έναν τεράστιο πίνακα με τον χάρτη της πόλης και με αριθμημένα ξενοδοχεία της πόλης με τις τιμες τους και το τηλέφωνό τους.Πάντως αξίζει να πας στο γραφείο τουρισμού ,οι υπάλληλοι είναι πολύ εξυπυρετικοί και μπορείς να πάρεις φυλάδια με πληροφορίες και πρ΄παγματαπου μπορείς να κάνεις στην περιοχή.
Εγώ σου προτείνω να μείνεις μέσα στην πόλη (πχ στο Mercure Freiburg am Munster).Απο τις καλύτερες επιλογές (με ελαφρά υψηλότερη τιμή)είναι το Colombi μέσα στο ομώνυμο πάρκο με εκπληκτικό εστιατόριο.Αν θα μείνεις στις γύρω πόλεις χωριουδάκια επέλεξε μεταξύ Colmar (πανέμορφη πόλη μην την χάσεις), Breisach, Neustatd/Titisee, Heitersheim.To Bad Krozingen είναι πολύ όμορφη λουτρόπολη και μάλιστα έχει τις περισσότερες ημέρες ηλιοφάνειας της Γερμανίας ,έχει αρκετά ξενοδοχεία (δεν σου κρύβω πως έχω δουλέψει ένα καλοκαίρι σε ένα απο αυτα).
To Staufen επισκέψου το για να δείς τον πύργο του Δρ.Φαουστ (του γνωστού λογοτεχνήματος απο τον Γκαίτε κ.ο.μ,)μάλιστα λένε πως ο διάβολος πήρε την ψυχή του Φαουστ σε κάποιο απο τα ξενοδοχεία της πόλης.
Πρόσθετες επιλογές στην περιοχή:
1)Neuf Brisach (ειδικά αν πετύχεις αλλαγή φρουράς)
2)Donnaueschingen όπου και οι πηγες του Δούναβη.
3)Titisee ,Triberg,Felberg,Furtwagen για γεύση απο Μέλα Δρυμό καθως και επίσκεψη στο ανοιχτό μουσείο του Μέλανα Δρυμού στο Gutach.
4)Haut Koenigsburg καταπληκτικό κάστρο.
5)Μυλούζη για το μουσείο αυτοκινήτου (απο τα καλύτερα στον κόσμο).
6)Obernai,Ribeuville για Αλσατία (με Colmar φυσικά).
7)Αν πας Βασιλεία , σχετικά κοντά (στην μεριά της Γερμανίας) μην στερήσεις απο τον εαυτό σου απο μια γαστrονομική απόλαυση στο εστιατόριο του κάστρου μέσα στην λίμνη στο Inzligen.
8)Αν σου αρέσουν τα θεματικά πάρκα πήγαινε στο Rust στο Europapark
9)Baden Baden .
10)Schaffhausen για τους καταράχτες του Ρήνου.
Στην πόλη του Φραιμπουργκ εκτος απο τον Καθεδρικό και την γύρω περιοχή να επισκεφθεις την γειτονιά Fischerau να ανέβεις με τα πόδια είτε με τελεφερικ στο Sclossberg (Μπορείς να πιεις εκεί καφέ ή και να γευματίσεις )και να πας δίπλα στην θέση Kanonen platz όπου έχεις πανοραμική θέα τη πόλης.Πιες επίσης καμιά μπύρα (κατα προτίμηση Freiburger)στο Schlappen .Επισκέψου την συνοικία Vauban όπου απαγορεύεται η κίνηση αυτοκινήτων και όλες οι κατοικίες είναι εφοιασμένες με Φωτοβολταικά συστήματα.Για τις μετακινήσεις σου μέσα στην πόλη (και γιατί όχι και στα γύρω χωριά )θα χρησιμοποιήσεις ποδήλατο (έχει πολλες εταιρείες ενοικίασης).Μην ξεχάσεις να φας Black Forest .
Προς στιγμήν αυτά .
 

jim89

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
babaduma-kostas-dimosf-taver-toumpiotis σας ευχαριστω για την βοηθεια σας. Τaver μηπως ξερεις συχνοτητα δρομολογιων τραινου απο φραν/ρη-φραιμπουργκ και τιμες περιπου? Τοumpiotis το mercure εχει site να δω τιμες-διαθεσιμοτητα-παρκιγκ η ξερεις εσυ? taver-toumpiotis που ξερετε εκει την κατασταση κανω προυπολογισμο ολα εισιτηρια πηγαινε -ελα ξενοδοχεια-ατοκινητο εκει -επισκεψεις-φαγητα απλα πραγματα- εγω , η γυναικα μου το παιδι μου -2000-2500 ευρω για 8-10ημερες. Λιγα λεω-πολλα λεω πειτε μου την γνωμη σας, τι να αποφυγω,τι ν κοψω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τaver μηπως ξερεις συχνοτητα δρομολογιων τραινου απο φραν/ρη-φραιμπουργκ και τιμες περιπου?
Μπορείς να τα βρείς από το bahn.de - Ihr Mobilit?tsportal f?r Reisen, Bahn, Urlaub, Hotels, St?dtereisen und Mietwagen. O σταθμός αφετηρίας (αεροδρόμιο) είναι "Frankfurt(M)Flughafen", κι ο σταθμός προορισμού είναι "Freiburg(Breisgau) Hbf". Εννοείται ότι όσο πιο νωρίς τα κλείσεις, τόσο καλύτερες οι τιμές.
Η Φρανκφούρτη από Σεπτέμβριο και μετά έχει πολλές θέσεις ακόμα με ?99.00 πήγαινε-έλα, αλλά θα πρέπει να βιαστείτε γιατί εξαντλούνται γρήγορα...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
babaduma-kostas-dimosf-taver-toumpiotis σας ευχαριστω για την βοηθεια σας. Τaver μηπως ξερεις συχνοτητα δρομολογιων τραινου απο φραν/ρη-φραιμπουργκ και τιμες περιπου? Τοumpiotis το mercure εχει site να δω τιμες-διαθεσιμοτητα-παρκιγκ η ξερεις εσυ? taver-toumpiotis που ξερετε εκει την κατασταση κανω προυπολογισμο ολα εισιτηρια πηγαινε -ελα ξενοδοχεια-ατοκινητο εκει -επισκεψεις-φαγητα απλα πραγματα- εγω , η γυναικα μου το παιδι μου -2000-2500 ευρω για 8-10ημερες. Λιγα λεω-πολλα λεω πειτε μου την γνωμη σας, τι να αποφυγω,τι ν κοψω?
Μια χαρά είναι τα χρήματα (εξαρτάται βέβαια και απο τις αγορές σας εκεί).Το Mercure απο κάτω του έχει πάρκινγκ με σύμβαση με το ξενοδοχείο,Για πρωινό αν δεν κλείσεις στο ξενοδοχείο έχει στο ισόγειο ενα πολύ καλό αρτοποιείο ,ξέχωρα που είσαι με τα πόδια κοντά σε όλην την παλιά πόλη και δίπλα στο τελεφερίκ για τον λόφο.Για 8-10 μέρες το ταξίδι μπορεί να έχει ώς εξής :
1)Αν θα πας απο Φρανκφούρτη στάση στην Χαιδελβέργη(εξαρταται βέβαια και απο τι ώρα φθάνεις).
2)Πρωί Κόλμαρ (ώστε να κάνεις και βαρκάδα στα κανάλια και μετά Ribeauville .
3)Rust-Europapark
4)Φραιμπουργκ
5)Βασιλεία (αφού έχει και παιδί πήγαινε και στον ζωολογικό της κήπο)
6)Neustatd/Titisee - Triberg και γενικά Μέλα Δρυμό
7)Haut Koengsburg σε συνδυασμό με Obernai ή Στρασβούργο (αν και αυτό θέλει λίγο περισότερο χρόνο να του αφιερώσεις ).
8)Staufen-Felberg και στην μη τουριστική αλλά όμορφη Schluchsee.
Εναλακτικά :
1)Μουσείο Μελα Δρυμου Gutach
2) Καταράχτες Ρήνου στο Schafhausen
Για αυτοκίνητο σου προτείνω να κλείσεις απο εδώ με Hertz (έχει καλές τιμες για Γερμανία και πάντα Upgrade κατηγορία).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.010
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom