Ελβετία Λουγκάνο (Ελβετία)

nektstella

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ή Λουγκάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
εχει παει κανεις? θα ηθελα τι γνώμη σας
 

Silmarwen

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Not yet determined...
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα..
Έχω πάει Λουγκάνο αλλά η γνώμη μου ίσως δεν είναι και ό,τι καλύτερο αφού δεν έμεινα εκεί αλλά ουσιαστικά "πέρασα μια βόλτα"..
Η γνώμη μου είναι ότι είναι ένα πολύ όμορφο μέρος, πράσινο αρκετά (κάτι που εμένα προσωπικά με τρελαίνει) με ωραίο φαγητό.. :)
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η απέναντι μεριά (την είδαμε πηγαίνοντας βόλτα με καραβάκι) όπου τα περισσότερα σπίτια είναι απλά απίστευτα και οι κάτοικοι κάθε πρωί παίρνουν τη βαρκούλα τους και έρχονται στην από'δω μεριά :p για να πάνε στη δουλειά τους..
Γενικότερα οι εντυπώσεις μου είναι τέτοιες που με κάνουν να θέλω να επισκεφθώ εκ νέου το Λουγκάνο και να το γνωρίσω καλύτερα..
:)
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Στο Λουγκάνο έχω πάει (και έχω μείνει) τέσσερις φορές, περισσότερες από οποιαδήποτε άλλη πόλη στην Ελβετία. Όλες πάντως ήταν εκδρομές 3μερου (Παρασκευή-Κυριακή, με προσγείωση στο Μαλπένσα και οδήγηση 1 ώρα ως το Λουγκάνο).
Σαν πόλη είναι υπέροχη, ιδίως το καλοκαίρι που τρως έξω και έχει κόσμο και κοσμάκη να περιδιαβαίνει τους δρομους (αποκλείεται ο κεντρικός δρόμος 12-3 μ.μ. και 9-12 το βράδυ). Καλό είναι να έχεις αμάξι να βολτάρεις και πιο ψηλά, αλλά και να πας μια βόλτα κι αλλού (π.χ. στο μαγευτικό Κόμο). Αν σε ενδιαφέρει να ψωνίσεις, 10 λεπτά έξω από το Λουγκάνο (συγκεκριμένα στην έξοδο για Mendrisio) έχει ένα outlet center ονόματι Foxtown με εξωφρενικά χαμηλές τιμές σε μάρκες από Nike, Replay & Gap έως Gucci, Dior & Valentino. Όρεξη να έχεις να ψωνίζεις. Ανοιχτό όλες τις μέρες 10:00-19:00, και Κυριακές.
Αυτά τα ολίγα κι από μένα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πήγα από την Πάρμα για λίγες ώρες στο Λουγκάνο και στο Κόμο. Και οι δύο όμορφες πόλεις. Το Λουγκάνο αν και Ελβετική πολή, πράγμα που φαίνεται έχει έντονο και το Ιταλικό στοιχείο και αυτό φαίνεται όχι μόνο στη γλώσσα. Πάντως παραλίμνια πόλη και να μην είναι όμορφη; Εκεί κοντά έχει και το θεματικό πάρκο με μινιατούρες των μνημείων της Ελβετίας. Αν και δεν έχω πάει μοιάζει ενδιαφέρον. Δες εδώ Swissminiatur
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
λοιπον εμεινα προπερσυ κομο και πηγα λουγκανο ημερησια εκδρομη
ωραια πολη ,ωραια μαγαζια παρολο που ειχα παει χριστουγεννα ο καιρος ηταν εκπληκτικος και τα καφε ηταν γεματα κοσμο (εξω)
προβλημα με το νομισμα μιας και δεν εχουν ευρω(παιρνουν ομως με δεδομενο το χασιμο απο μερους σου) ιδιαιτερα τα παρκομετρα δεν δεχονται ευρω
στο fox πηγα οντως τεραστια πολυκαταστηματα (υπηρχαν και αλλα διπλα),ορδες ιταλων να ψωνιζουν ανελεητα
θα σου προτεινα να μεινεις κομο και να πας λουγκανο
 

Πράξα

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν όταν πάω στο Λουγκάνο μπορώ να κάνω χρηματικές συναλλαγές σε Ευρώ ή πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτώ από εδώ Ελβετικά Φράγκα?
Επίσης υπάρχει κάποιο καραβάκι τουριστικό που κάνει βόλτα μέσα στη λίμνη;
To morcote τι είναι;
Στο San Moritz πας με το τρένο αλλά πόση ώρα κάνεις να πας;
Ευχαριστώ πολύ
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Υπαρχει καραβακι, το καλοκαιρι σιγουρα. Για χειμωνα δεν ξερω.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Πήγα τον Ιούνιο Lugano και μου άρεσε πάρα πολύ. Με το νόμισμα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα μπορείς να χρησιμοποιείς το Ευρώ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ ένα πέρασμα έχω κάνει από Λουγκάνο και το βρήκα πανέμορφο.

Από τις πόλεις που σε κάνουν να σκέφτεσαι "πως θα ήταν να έμενα εδώ μόνιμα";
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.804
Likes
12.511
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πανέμορφο το Λουγκάνο αλλά λίγο ξενέρωτο μου είχε φανεί! Δεν έχω να δώσω πολλές συμβουλές επειδή είχα πάει προ euro, αλλά σαν αίσθηση μου έχει μείνει το ότι πρόκειται για μέρος που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος, χωρίς να είναι για χόρταση.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Πανέμορφο το Λουγκάνο αλλά λίγο ξενέρωτο μου είχε φανεί! Δεν έχω να δώσω πολλές συμβουλές επειδή είχα πάει προ euro, αλλά σαν αίσθηση μου έχει μείνει το ότι πρόκειται για μέρος που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος, χωρίς να είναι για χόρταση.
εκει παραμένουν στην οχι ευρω εποχή ακόμα φράγκα εχουν απλα δεχονται και ευρω με δική τους ισοτιμία

πριν 3 μηνες ενα περασμα το εκανα απο εκει
δες στην φωτο γκάλερι μερικές εικόνες που ειχα ανεβάσει

Λουγκάνο - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.793
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom