Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλημέρα,
Πήρα μια γρήγορη απόφαση και κανόνισα να φύγω για Κωνσταντινούπολη μόνη μου για πέντε μέρες πριν πάω με την παρέα μου διακοπές. Είπα να κλείσω με γκρουπάκι αφού θα είμαι μόνη αλλά να κάτσω και μία μέρα παραπάνω για να αλητέψω μόνη μου. Σκέφτομαι χαμάμ, σκέφτομαι φαγητά στο χέρι, σκέφτομαι κρυφές γωνιές...Σχετικά με τα χαμάμ εχω κάνει κάποια έρευνα και έχω βγάλει κάποια άκρη. Έχετε κάποιες προτάσεις; Ευχαριστώ.
 

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
μάλλον ο λόγος θα πρέπει να είναι ότι έτσι ίσως να δίνεται η δυνατότητα στα παλιά μέλη (μμμμ...το εξής 1), να επιδείξουν την δυσαρέσκεια τους λόγω της πνευματικής κούρασης που τους προκαλούν αυτοί οι παντελώς αμαθείς νέοι για τους τρόπους λειτουργίας του φόρουμ στο οποίο πλέον είναι παλιοί. και φυσικά μην ξεχνάμε ότι έτσι τους δίνεται η να πετάξουν το σχόλιο εξυπνάδα.
φίλε θανάση, ευχαριστώ για το λίνκ χαμάμ, αλλά όπως γράφω και παραπάνω έχω κάνει την έρευνα μου σχετικά με αυτό. τώρα για τις πληροφορίες που τόλμησα να ζητήσω είμαι σίγουρα ότι θα τις βρώ από κάπου ή από κάποιον. Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τον μήνυμα μου και φυσικά να απαντήσεις.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Στην Πόλη έχω επισκεφτει 4 διαφορετικα χαμαμ..εκ των οποίων 2 είναι το cemberlitas κ το cagaloglu που αναφερονται στο αρθρο. Σε καμια περίπτωση μην πας στο Cagaloglu! Όχι απλώς δεν είναι ιδανική η εξυπηρέτηση, αλλα απλώς απαίσια. Σε βλέπουν σαν πορτοφόλι καθαρα! Στην ρεσεψιον έχουν κορνιζες φαρδιες,πλατιές διάσημων αστέρων του Χόλυγουντ (μου χει μεινει αυτη της Καμερον Ντιαζ :p) που υποτιθεται το επισκεφτηκαν- μαλλον απ εξω... Ο χρόνος δε παραμονής είναι το πολύ 20 λεπτο..μετά πρέπει φυγεις.
Να πας με κλειστα τα μάτια cemberlitas...ή σχετικά νωρίς το πρωί ή το βράδυ που δεν έχει κόσμο κ θα σε περιποιηθουν καλυτερα. Ασε που μπορεις να χαλαρώσεις μετα το τρίψιμο όση ώρα θέλεις. Στις καλές τους σου προσφέρουν λίγο πριν φύγεις κ τσαι.
Αυτο που μου αρέσει είναι οτι στην ρεσεψιον έχουν μια επιγραφή που λεει "10% εκπτοσι στους εληνες" χαχαχα. το βρίσκω πολυ αστειο κ γοητευτικό..εκτος απο συμφερον! ;)
Γενικότερα να επισκεφτείς οπωσδήποτε το γραφικο Ορτακιο...για καφε κ φαγητο εκει προτείνω το Levanta έχει ωραιες σαλατες κ μακαρονια σε πολυ καλες τιμες (αν βαρεθεις τα κεμπαπ κ τις μελιτζανες).
Για ότι αλλο αναρωτιέσαι..ρώτησε. Αγαπώ Πόλη :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μάλλον ο λόγος θα πρέπει να είναι ότι έτσι ίσως να δίνεται η δυνατότητα στα παλιά μέλη (μμμμ...το εξής 1), να επιδείξουν την δυσαρέσκεια τους λόγω της πνευματικής κούρασης που τους προκαλούν αυτοί οι παντελώς αμαθείς νέοι για τους τρόπους λειτουργίας του φόρουμ στο οποίο πλέον είναι παλιοί. και φυσικά μην ξεχνάμε ότι έτσι τους δίνεται η να πετάξουν το σχόλιο εξυπνάδα.
Είμαι σίγουρος ότι χρειάστηκε περισσότερος χρόνος να γράψεις τις παραπάνω εκτιμήσεις σου για τα κίνητρα απάντησης των παλαιότερων μελών, παρά να έκανες ένα απλό search στα δεκάδες θέματα σχετικά με την Πόλη.
 

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Σε ευχαριστώ πολύ voyager1. Η αλήθεια είναι ότι έχω μία ερώτηση. Ξέρω ότι σε μία από τις αγορές υπήρχε ένα λιβανέζικο μαγαζάκι που έκανε χειροποίητο παγωτό που αν τα λεγόμενα είναι σωστά, η νοστιμιά του σε στέλνει στον παράδεισο... Μήπως έχει τύχει να ακούσει ή να έχεις πάει σε κάτι σχετικό; Βάι, βάι, βάι, νομίζω ότι θα γυρίσω πίσω και θα μοιάζω με αυτά τα ψάρια φούσκα από το πολύ φαί ... :-S
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το θέμα το έχεις ανοίξει σε άσχετο σημείο. Στο social. Και όχι στην αναζήτηση πληροφοριών. Οπότε, πολύ πιθανό οι περισσότεροι να μην μπουν καν στον κόπο να το διαβάσουν. Μήπως να ζητήσεις να το μεταφέρουν?

Επίσης, ενοχλήθηκες γιατί "σου την είπαν". Θα έπρεπε να έχεις κάνει την αναζήτησή σου στα άπειρα θέματα για την Κωνσταντινούπολη και από εκεί και πέρα να θέσεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, έτσι ώστε να πάρεις και απαντήσεις. Η αρχική ερώτηση που έθεσες είναι πολύ γενική για κάτι που έχει χιλιοαπαντηθεί.
 

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
αγαπητέ νορθ66 καλησπέρα. σε διαβεβαιώ πως όχι. βλέπεις η σκέψεις που διαμορφώνονται στο μυαλό μου ως απόρροια μίας στάσης που εγώ εκλαμβάνω ως απρόκλητης, είναι πολύ συγκροτημένες οπότε και αποτυπώνονται εύκολα και γρήγορα. το ζήτημα μου όμως είναι ότι, όχι, κάποια πράγματα για τα οποία θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω, αλλά δεν ακολουθούν και την πεπατημένη σε ότι αφορά τις τουριστικές εμπειρίες, δεν τα έχω βρει ακόμα ανάμεσα στον ομολογουμένως μεγάλο όγκο πληροφοριών. οπότε αν έχεις να συμβάλεις με κάποια πρόταση ή αν έχεις να με παραπέμψεις σε κάποια διακλάδωση του φόρουμ που πιθανώς να μην έχω ανακαλύψει, είμαι όλη αυτιά.:)
 

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
αχαα! να μια πληροφορία που θεωρώ σημαντική! ευχαριστώ! άννυ πως το κάνω αυτό; Μήπως να το ξαναγράψω στο σωστό σημείο; (όποιο και αν είναι αυτό..:-S)
υγ: απλά δεν πιστεύω πως μια πιθανή άγνοια θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με αγένεια. Στο κάτω κάτω της γραφής όλοι έχουμε βρεθεί σε παρόμοια θέση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
το ζήτημα μου όμως είναι ότι, όχι, κάποια πράγματα για τα οποία θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω, αλλά δεν ακολουθούν και την πεπατημένη σε ότι αφορά τις τουριστικές εμπειρίες, δεν τα έχω βρει ακόμα ανάμεσα στον ομολογουμένως μεγάλο όγκο πληροφοριών.
Βλέποντας ότι είσαι μέλος μία ημέρα, απορώ πότε πρόλαβες να διαβάσεις το μεγάλο όγκο πληροφοριών για την Πόλη, ώστε να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δε σου κάνουν επειδή ακολουθούν την πεπατημένη!

Πάντως θα το διαπιστώσεις και μόνη σου ότι το παρόν φόρουμ είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις στην ελληνική γλώσσα σχετικά με τουριστικές πληροφορίες... αν δε σου κάνει, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ξενόγλωσσα φόρουμ όπως το fodor's κτλ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις καταλάβει ότι όσο πιο πολύ το μουρμουράς τόσοι λιγότεροι θα απαντήσουν;

Ακόμα κι οι θετικά διατιθέμενοι και υπομονετικοί του φόρουμ,μετά από όλη αυτή την εισαγωγή μάλλον δεν θα πουν κουβέντα.

Αλήθεια,έψαξες στ'αλήθεια ότι έχει γραφτεί εδώ μέσα για την Πόλη και δεν βρήκες καμία πληροφορία που να σε ενδιέφερε;
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Το thread μεταφέρθηκε στην σωστή ενότητα.
Offtopic παρατηρήσεις και προτροπές στον τόπικ στάρτερ (mini moderation) καλό είναι να τις κρατάτε για τον εαυτό σας, ή ακόμα καλύτερα να τις αναφέρετε με report.

:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.359
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom