Γενικά Κουφονήσια, Σύρος και...;

Just_Greek

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την τέλεια δουλειά που έχετε κάνει όλοι σε αυτό το φόρουμ. Σήμερα το ανακάλυψα και ομολογώ πως χάρηκα πολύ που βρήκα τόσες πληροφορίες και γνώμες.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις διακοπές που σχεδιάζουμε με το έτερον ήμισυ για φέτος. Θέλω αρχικά να πω πως πέρσι επισκεφθήκαμε τη Μήλο, την Κίμωλο, τη Φολέγανδρο και τη Σίφνο. Από τότε έχω κατατάξει τη Μήλο στην κορυφαία θέση όλων των νησιών που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου. Και ίσως η Φολέγανδρος ακολουθεί ακριβώς από πίσω. Αυτό ήταν μια εισαγωγή για να καταλάβετε το στυλ νησιών που αγαπάμε.

Φέτος λοιπόν, λέμε να πάμε στα Κουφονήσια (και ίσως στη Σύρο λόγω Χώρας). Θα θέλαμε να επισκεφθούμε ακόμα ένα νησί των Κυκλάδων αλλά δεν έχουμε ιδέα ποιό. Έχουμε κοιτάξει Σίκινο, Αμοργό, Ανάφη, Νάξο κ.ο.κ αλλά δε μπορούμε να αποφασίσουμε. Θέλουμε ένα νησί σχετικά ήρεμο (δεν χρειάζεται να είναι πχ σαν την Κίμωλο), γραφικό και κυρίως με ωραίες παραλίες.

Καμία πρόταση; Σαφώς όλα αυτά είναι υποκειμενικές απόψεις αλλά αν κάποιος έχει καταλάβει το στυλ των διακοπών που ψάχνουμε και έχει επισκεφθεί κάποιο νησί και έχει κάποια πρόταση θα ήμουν ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα! :)
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Γεια σου! εγώ θα σου πρότεινα Νάξο ανεπιφύλαχτα..
τέλειες παραλίες, πολύ καλό φαγητό, μεγάλο νησί με πολύ όμορφα γραφικά χωριά , και νυχτερινή ζωή τόσο όσο.. δηλαδή ωραία μπαράκια δίπλα στην θάλασσα για ποτάκι και χαλαροί ρυθμοί γενικότερα..
βέβαια κόσμο έχει το νησί κάθε χρόνο και περισσότερο μην νομίζεις πως θα είστε μόνοι σας :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.136
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Λοιπόν, Μήλο -Κίμωλο δεν έχω πάει αλλά η δικιά μου αγάπη είναι η Φολέγανδρος με δευτερη την Αμοργό.
Η Αμοργός έχει τα πιο όμορφα νερά, πολύ γραφική Χώρα, χαλαρή ζωή αλλά έχει μέρη να πιεις το ποτάκι σου και να περάσεις ωραία είτε με ζευγάρι είτε με παρέα.
Τα Κουφονήσια έχουν απίστευτες παραλίες, εγώ είχα πάει Ιούνιο και ήταν νέκρα, τον Αύγουστο έχω ακούσει ότι γίνεται χαμός. Γραφικά δεν τα λες, ένας δρόμος όλος κι όλος. Απευθύνεται περισσότερο σε αυτούς που θέλουν να λιώνουν στην παραλία...(Ενώ μου άρεσαν πολύ η Αμοργός μου έκανε ένα κλικ παραπάνω)
Η Σύρος για μένα είναι το Ναύπλιο του Αιγαίου. Πάρα πολύ αρχοντική Χώρα, αρκετή ζωή αλλά 1-2 παραλίες που είδα δεν μου άρεσαν. Το έχω πιο πολύ για weekend πρωτομαγιάς.
Ανάφη-Σίκινο τα κοιτάω για φέτος, οπότε του χρόνου review:)
Στην Νάξο μου κάνει πιο πολύ για οικογενειακές διακοπές (μπορεί να είμαι και λάθος) οπότε το αφήνω για τότε.
Οπότε από μένα Αμοργός. Τότε το είχα συνδυάσει με Αστυπάλαια, μαγευτική Χωρα όχι τόσο ωραίες παραλίες αλλά ωραία ζωή για το στυλ που μας αρέσει εμάς. Επίσης από Αμοργό μπορείς να πάς και Δονούσα που έχω ακούσει ότι έχει απίστευτα νερά
Ελπίζω να βοήθησα...:D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.918
Likes
12.843
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
\Φέτος λοιπόν, λέμε να πάμε στα Κουφονήσια (και ίσως στη Σύρο λόγω Χώρας). Θα θέλαμε να επισκεφθούμε ακόμα ένα νησί των Κυκλάδων αλλά δεν έχουμε ιδέα ποιό. Έχουμε κοιτάξει Σίκινο, Αμοργό, Ανάφη, Νάξο κ.ο.κ αλλά δε μπορούμε να αποφασίσουμε. Θέλουμε ένα νησί σχετικά ήρεμο (δεν χρειάζεται να είναι πχ σαν την Κίμωλο), γραφικό και κυρίως με ωραίες παραλίες.
Αν θες συνδυασμό νησιών για μια εξόρμηση, μπορείς να συνδυάσεις Νάξο, Κουφονήσια, Αμοργό (και η Σύρος νομίζω ότι έχει σύνδεση με Νάξο).
Σίκινος και Ανάφη δεν συνδυάζονται εύκολα.
Σου προτείνω Αμοργό.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Η αδελφή μου συνδύασε προπέρσυ Αμοργό, Φολέγανδρο και από εκεί πετάχτηκαν και ένα ΣΚ στα λατρεμένα Κουφονήσια πριν επιστρέψουν. Οπότε από γεωγραφικής άποψης ταιριάζουν, βέβαια Φολέγανδρο πήγες πέρσυ οπότε...
Η Νάξος είναι πολύ καλή επιλογή, καθώς περνάς και άμεσα Κουφονήσια στο καπάκι, αλλά αν ψάχνεις το γραφικό νησάκι με την απόλυτη ηρεμία, τότε δεν νομίζω να σε καλύψει. Είναι πανέμορφο νησί, ωραίες παραλίες, αλλά και γραφικά ορεινά χωριουδάκια, αλλά δεν είναι ερημονήσι. Και οικογένειες θα βρεις παντού και πολυκοσμία (έχει και πολλούς μόνιμους κατοίκους) και σίγουρα θα χρειαστείς μεταφορικό, το οποίο θα πρέπει να νοικιάσεις εκεί ή να το αφήσεις εκεί και να γυρίσεις να το πάρεις γιατί στο Κουφονήσι δεν έχει νόημα να πάρεις αμάξι.
Πάντως είναι κούκλα και πολύ αγαπημένο νησί :)
Α... και προσωπική μου άποψη, το Κουφονησάκι θα το κατατάξεις στην κορυφή. Καλά να περάσετε ότι και να αποφασίσετε! :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.136
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η αδελφή μου συνδύασε προπέρσυ Αμοργό, Φολέγανδρο και από εκεί πετάχτηκαν και ένα ΣΚ στα λατρεμένα Κουφονήσια πριν επιστρέψουν. Οπότε από γεωγραφικής άποψης ταιριάζουν
Καλά Αμοργό Φολέγανδρο πως τα συνδύασε?
Αφού στο ένα πάει η γραμμη blue star Πάρος-Κουφονησια-Αμοργός -Αστυπάλαια
και στο άλλο
Σίφνο-Σεριφο-Σαντορίνη
και τοπική σύνδεση δεν υπήρχε Αμοργός-Φολέγανδρος
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Καλά Αμοργό Φολέγανδρο πως τα συνδύασε?
Αφού στο ένα πάει η γραμμη blue star Πάρος-Κουφονησια-Αμοργός -Αστυπάλαια
και στο άλλο
Σίφνο-Σεριφο-Σαντορίνη
και τοπική σύνδεση δεν υπήρχε Αμοργός-Φολέγανδρος
Είχε σύνδεση με το Superjet Sea Jets ferries: Mega Jet, Super Jet, Super Jet 2., απλά δεν παίρνει αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αν γίνεται το δρομολόγιο ακόμα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.136
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Α οκ! Γιατί θα με ενδιέφερε τέτοια σύνδεση αλλά δυστυχώς έχουμε πάντα μεταφορικό μέσο μαζί:(
Τότε όντως είναι πρόβλημα :( Το ζεύγος πάντως νοίκιασε γουρούνα, και μπορώ να σου πω οτι ακόμα γελάω στην ιδέα της κατά 10ετίας γηραιότερης αδελφής μου ως καμαρωτής αναβάτριας :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.136
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τότε όντως είναι πρόβλημα :( Το ζεύγος πάντως νοίκιασε γουρούνα, και μπορώ να σου πω οτι ακόμα γελάω στην ιδέα της κατά 10ετίας γηραιότερης αδελφής μου ως καμαρωτής αναβάτριας :)
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα νησιά η καλύτερη λύση είναι η γουρούνα μακράν! Εμείς πάμε με δικό μας μέσο πάντα γιατί οι τιμές να νοικιάσεις είναι απαγορευτικες αν κάτσεις 6-7 μέρες. Θυμάμαι Φολέγανδρο έκανε το 2007 το 150cc 30E, δεν ξέρω αν έχουν πέσει από τότε οι τιμές
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εντυπωση μου κανει που ατομα κοιτουν απο τωρα τις summer vacation.
Μπραβοοο!!!:shock:
Εγω προτεινω το πακετο: Ναξος -Κουφονησια (δεν ειναι για πολλες μερες για μενα )-Αμοργος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom