Τουρκία Οδικώς στην Καππαδοκία

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Καλησπέρα σε όλους. Την Παρασκεύη τελικά αναχωρούμε για Καππαδοκία με το αυτοκίνητο μας και φυσικά με την μικρή μας. Ήμασταν να πάμε να μην πάμε αλλά οι πολύ καλές τιμές σε φανταστικά ξενοδοχεία που είδαμε μας οδήγησαν στην οριστική απόφαση.
Καταρχήν θα μείνουμε στο Goreme για 5 βραδιές. Νομίζω είναι αρκετές και το ίδιο μου είπαν με όσους μίλησα. Θεσ/νικη-Καππαδοκία είναι 1350 χλμ δλδ περίπου 20 ώρες που δύσκολα βγαίνουν μ ενα παιδί στο καθισματάκι. Κάπου πρέπει να σπάσουμε τη διαδρομή. Κωσταντινούπολη δε θέλω να μπλέξω. Σκέφτομαι Προύσα ή Αιβαλί για 1-2 μέρες στο πήγαινε ή κάπου αλλού στο γύρνα.
Απορίες:
Aν κατέβω νότια από Ανδριανούπολη παίρνουμε πλοίο;(λογικά από Τσανάκαλε)
Διαβασα πολύ ωραία λόγια για Τένεδο και Μοσχονήσια. Αξίζει ένα διήμερο μαζί με Αιβαλί;
Έχει πάει κάποιος προς τα ενδότερα ώστε να γνωρίζει κάποιο ωραίο χωριουδάκι ή καμιά μικρή κωμόπολη που να αξίζει να επισκεφτούμε;
Aυτά κι ευχαριστώ και καλά ταξίδια σε όλους
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.461
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γιώργο τώρα βλέπω ότι η διαδρομή Αϊβαλί - Γκόρεμε είναι κοντά χίλια χιλιόμετρα και έντεκα ώρες οδήγηση χωρίς στάσεις. Μου φαίνεται υπερβολικό να πας από παράλια σ' αυτή τη διαδρομή. Επιπλέον πρέπει να υπολογίσεις την κίνηση των δρόμων στα παράλια τώρα το καλοκαίρι που είναι αρκετά μεγάλη. Την Προύσα την βλέπω μονόδρομο σ' αυτό που θέλετε να κάνετε εκτός κι αν αφιερώσετε και άλλη διανυκτέρευση μεταξύ Αιβαλι και Γκόρεμε.
 

Chrikolo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας.
Σκεφτομαι να κανω το Πασχα ταξιδι στην Καππαδοκια.
Το ερωτημα μου ειναι εαν βολευει οδικως απο Θεσσαλονικη και εαν κατα την εκδρομη σας ειχατε καποια προβληματα όσο αφορα με τους Τουρκους. Πολλοι ισχυρίζονται οτι στα βαθη της Τουρκίας δημιουργουνται προβληματα με τους Τουρκους( αστυνομια , ντοπιους κλπ). Επισης θα ηθελα καποια hints οσο αφορα το ταξιδι (οδικως παντα).
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Strange

Member
Μηνύματα
9
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καππαδοκία
Καλησπερα σας.
Σκεφτομαι να κανω το Πασχα ταξιδι στην Καππαδοκια.
Το ερωτημα μου ειναι εαν βολευει οδικως απο Θεσσαλονικη και εαν κατα την εκδρομη σας ειχατε καποια προβληματα όσο αφορα με τους Τουρκους. Πολλοι ισχυρίζονται οτι στα βαθη της Τουρκίας δημιουργουνται προβληματα με τους Τουρκους( αστυνομια , ντοπιους κλπ). Επισης θα ηθελα καποια hints οσο αφορα το ταξιδι (οδικως παντα).
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπέρα φίλε, αν και δε μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά.
Έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι για λίγο αργότερα, απ όσο έχω ψαξει και έχω μάθει από φίλους που έχουν πάει, οδικώς σίγουρα θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά θα δεις και τη μισή Τουρκία, μπορείς να το συνδιασεις και με διανυκτέρευση σε κανένα ενδιάμεσο προορισμο ώστε να ειναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι. Από θέμα ασφάλειας θα έλεγα να μη σε απασχολεί καθόλου, η αστυνόμευση και η ασφάλεια που έχουν δε σε αφήνει να νιώσεις φόβο. Οι ντόπιοι ειναι πολύ φιλικοί με τους Έλληνες
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Καλησπέρα φίλε, αν και δε μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά.
Έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι για λίγο αργότερα, απ όσο έχω ψαξει και έχω μάθει από φίλους που έχουν πάει, οδικώς σίγουρα θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά θα δεις και τη μισή Τουρκία, μπορείς να το συνδιασεις και με διανυκτέρευση σε κανένα ενδιάμεσο προορισμο ώστε να ειναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι. Από θέμα ασφάλειας θα έλεγα να μη σε απασχολεί καθόλου, η αστυνόμευση και η ασφάλεια που έχουν δε σε αφήνει να νιώσεις φόβο. Οι ντόπιοι ειναι πολύ φιλικοί με τους Έλληνες
Καλησπέρα τελικά πήγατε Καππαδοκία; είναι καλή εποχή τα Χριστούγεννα να πάμε οδικώς; Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα;
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Καλησπέρα σας,προγραμματίζουμε να πάμε Καππαδοκια οδικως με δικό μας όχημα.
Θα μείνουμε στο πάνε και στο έλα από ένα βράδυ στην Κωνσταντινουπολη και 4 βραδια Καππαδοκια.
Βλέπω μετά στον χάρτη ότι μας στελνει από Άγκυρα και από κωνσταντινουπολη είναι γύρω στης 7 ώρες περίπου.
Θέλω να μου δώσετε πληροφορίες κυρίως όσοι πήγατε με δικό σας όχημα ( θελουμε να είμαστε σίγουροι για το ταξιδι και να είναι ασφαλή το αμάξι ) αλλά και οσοι πήγατε γενικά για περαιτέρω πληροφορίες.
Λοιπόν τα φώτα σας για τα εξής.
👇👇👇
Για όσους έχουν ταξιδέψει μέχρι εκεί με όχημα.
1) Είναι καλός ο δρόμος ; Μέχρι Κωνσταντινουπολη ήταν άψογος που έχουμε πάει αλλά μέχρι καππαδοκια ; Έχουμε σπορ αμάξι Audi ,το λέω λόγω ότι είναι σχετικά χαμηλά.
2) Είναι ασφαλή να τα παρκάρεις τα αμάξια έξω αν δεν έχει το ξενοδοχείο πάρκινγκ ; Έχει πάρκινγκ επι πληρωμής κυρίως Goreme ή uchisar που λέμε να πάμε.Σαν περιοχές πως είναι όσο αφορά το αμάξι ;
3) Βενζινάδικα έχει συχνά ; Έχουν κάποια μέρα σας αργία οι Τούρκοι όπου μπορεί να πετύχουνε κλειστά βενζινάδικα ή μαγαζιά ;
4) Βασικότερο ,πως πληρώνω διόδια και ποσά διόδια έχει μέχρι Goreme.
Την προηγούμενη φορά βγάλαμε HGS για διόδια μέχρι την πόλη αλλά εκεί βάλαμε τυχαία 10€ μέσα και είχε ένα διόδιο να πάμε και ένα για να γυρίσουμε.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγχω τι υπόλοιπο έχει αυτό το αυτοκόλλητο και ίσως να μπορώ να προσθέσω χρήματα ανάλογα μόνη μου ; Γιατί δεν ξέρω πως να υπολογίσω τα έξοδα από διόδια μέχρι καππαδοκια και πίσω.
Κάποια στιγμή είχαμε περάσει από κάτι διόδια που έξω είχαμε την κάρτα στο αυτοκίνητο δεν γινόταν επαλήθευση για να ανοίξει η μπάρα και βγάλαμε ένα χαρτάκι αλλά σε επόμενα διόδια το δείξαμε και δεν πληρώσαμε τίποτα.Ποτε δεν κατάλαβα αυτό το χαρτάκι εαν έπρεπε κάπου να το πληρώσουμε και γιατί στα διόδια που το έδειξα δεν μας χρέωσε τίποτα.

Για όλους όσους έχουν πάει καππαδοκια ,τα φώτα σας 💡
5) λέμε να μείνουμε Goreme ή σαν δεύτερη επιλογή uchisar.Τι προτείνετε ;
6) ξενοδοχεια που μείνατε και σας άρεσαν.λέμε να μείνουμε 3 βραδια σε ένα κανονικό και 1 βράδυ σε ένα πιο καλό ξενοδοχείο για να έχει και ταράτσα.
7)μαγαζιά για φαγητό καλό είτε παραδοσιακό ,είτε κάτι πιο γρήγορο όπως μακαρόνια είτε κάτι σαν την δικιά τους πίτα γκοζλεμ.Για ποτό-καφέ.
Επίσης,μαγαζιά με θέα ωραία.
8) διάβασα ότι μπορείς να πας σε καλά ξενοδοχεια και να κανείς κρατήση για πρωινό στην Ανατολή με τα μπαλόνια ,ισχύει ;
9) Αξιοθεατα -δραστηριότητες εκτος από αυτές👇
Love valley ,fantasy valley ,pigeon valley,κάστρο uchisar , λίμνη tuz ,υπόγειες πόλεις (είδα 2 )
Αερόστατο Ανατολή ,ιπασια
Κάπου είδα ότι μπορείς να φτιάξεις κεραμικα ή να κανείς χαμαμ,αν ξέρει κανείς κάτι για αυτά ή για οτιδήποτε άλλο.
10) Κάτι που δοκιμάσατε κάπου και σας άρεσε πολύ.Όνομα φαγητού -όνομα μαγαζιού

καθε βοήθεια θα ήταν υπέροχη ,ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.241
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom