ΗΠΑ Καλησπέρα και λίγη βοήθεια...

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Καλησπέρα!
Λέγομαι Δάφνη και είμαι και εγώ λάτρης των ταξιδιών :D!
Έχω πάει σε πολλές χώρες στην Ευρώπη, τρελαίνομαι για τα ταξίδια, είχα γραφτεί πριν αρκετό καιρό και διάβαζα τις ιστορίες - μου άρεσαν πολύ...

Μπήκα ξανά επειδή αποφάσισα να (ξανα)ταξιδέψω στο Σικάγο και θέλω τα φώτα των πιο έμπειρων...
Στο Σικάγο μένει η καλύτερη φίλη μου (πηγαίναμε σχολείο μαζί στην Ελλάδα και τώρα σπουδάζει εκει :() και πέρσι είχα μείνει εκεί έναν μήνα.
Έκλεισα τα εισητήρια με το πρακτορείο που κλείνουν αυτή και οι δικοί της,
πήγα μέσω Lufthansa, πλήρωσα 1100 € και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Τωρα αποφάσισα σχεδόν τελευταία στιγμή ότι με παίρνει να πάω και φέτος :clap: και προσπαθώ να βρω εισητήρια για καμια 20 μέρες απο τώρα - ίσως κάτι λιγότερο.
Το πρακτορείο δεν με βοήθησε και πολύ, οπότε στράφηκα στα γνωστά και μη εξαιρετέα sites.
Βρήκα νομίζω σχετικά καλές τιμές όμως δεν γνωρίζω ποιές εταιρείες θα πρέπει να εμπιστευτώ και ποιές όχι, καθώς προς Αμερική έχω ταξιδέψει μόνο με τη Lufthansa.

Οι επιλογές που έχω είναι Condinental και Delta, εκτός απο Lufthansa, οπότε θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει αν είναι εντάξει αυτές οι εταιρείες, τι να προσέχω, ποια απο αυτές ή απο άλλες να προτιμήσω κλπ...
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ουπς! Παιδιά, επειδή φαντάζομαι ότι ζήτησα βοήθεια σε λάθος φόρουμ, πείτε μου αν χρειάζεται να πάω αλλού... :oops:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ουπς! Παιδιά, επειδή φαντάζομαι ότι ζήτησα βοήθεια σε λάθος φόρουμ, πείτε μου αν χρειάζεται να πάω αλλού... :oops:

Στο παρακάτω site μπορεις να διαβάσεις κριτικες για αεροπορικές και αεροδρόμια : Airline Reviews, Airport Reviews, Flight Reviews, Seat Reviews and SKYTRAX Airline and Airport Star Ranking
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Οκ, σου μετεφερα το τοπικ στη Βορεια Αμερικη, αφου στην ουσια για εκει ζητας πληροφοριες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H Continental είναι καλή περίπτωση, η Delta όχι και τόσο....

Αλλά ένα σκασμό εταιρίες πετάνε για Chicago, γιατί να περιοριστείς σ' αυτές τις 2 μόνο? (Απευθείας Chicago - Αθήνα δεν υπάρχουν πτήσεις έτσι κι αλλιώς).
Μπορείς π.χ. να πας με Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, Swiss, Iberia, ή αν νιώθεις τυχερή ακόμη και με Alitalia... Άλλες καλύτερες, άλλες χειρότερες....
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
H Continental είναι καλή περίπτωση, η Delta όχι και τόσο....

Αλλά ένα σκασμό εταιρίες πετάνε για Chicago, γιατί να περιοριστείς σ' αυτές τις 2 μόνο? (Απευθείας Chicago - Αθήνα δεν υπάρχουν πτήσεις έτσι κι αλλιώς).
Μπορείς π.χ. να πας με Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, Swiss, Iberia, ή αν νιώθεις τυχερή ακόμη και με Alitalia... Άλλες καλύτερες, άλλες χειρότερες....
Έχεις δίκιο, απλώς δεν έχω πετάξει με καμία εκτός απο Lufthansa προς Αμερική. Μιλάμε για ταξίδι 8-9 ωρες...
Δεν περιορίζομαι φυσικά, απλά αυτές ήταν στις φθηνότερες λύσεις και γι'αυτό ρώτησα τι γίνεται με αυτές.
Αν γνωρίζεις τίποτα -ή όποιος άλλος- και για τις παραπάνω εταιρείες που προτίνεις, θα ήθελα να μάθω ποια θεωρείται καλύτερη και ποια όχι και τόσο.

Σε γενικές γραμμές, επίσης, είμαι διατεθειμένη να δώσω κάτι παραπάνω για να είμαι κάπως πιο άνετα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο - δεν θα προτιμήσω ό,τι να'ναι, αρκεί να είναι το φθηνότερο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άσχετο αλλά η φίλη σου μένει Chicago ή είναι σε κάνα South Bend;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ έχω ταξιδέψει και με τις 3 που λες, σίγουρα στην κορυφή είναι οι γερμανοί, μετά η continental και τελευταία η delta, από την οποία δεν έχω μείνει γενικώς ευχαριστημένος.
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Εγώ έχω ταξιδέψει και με τις 3 που λες, σίγουρα στην κορυφή είναι οι γερμανοί, μετά η continental και τελευταία η delta, από την οποία δεν έχω μείνει γενικώς ευχαριστημένος.
Στην πραγματικότητα βρήκα ένα εισητήριο σε πολύ καλή τιμή όπου Αθήνα-Μόναχο στην πτήση προς Σικάγο και στις δύο πτήσεις του γυρισμού έχει Lufthansa και μόνο στην πτήση Μόναχο-Σικάγο έχει Continental.
Νομίζω ότι τελικά αυτό θα διαλέξω...

Φυσικά με τη Delta έχω βρει τα πιο φθηνά εισητήρια (μιλάμε για μεγάλες διαφορές) όμως δεν νομίζω να την προτιμούσα και εσείς με πείσατε εντελώς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.015
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom