Ινδία Νεπάλ Ινδια-Νεπαλ

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Γεια σας και παλι!!!:)
Ελπιζω να ανοιξα σωστα εδω το θεμα..:roll:
Απο χθες ειμαι πισω,γεματη εικονες,εμπειριες και αρωματα...
Αυτο το ταξιδι ειναι μοναδικη εμπειρια πραγματικα!
Σας χρωσταω ιστορια,αλλα λογω που φευγω αυριο,θα σας "δω" απο Σεπτεμβρη και θα περιγραψω τα παντα!Λογω οτι δεν δουλευω τωρα(παω με τα σχολεια..:cool:) παμε στο εξοχικο μας,παραλια,αφου ζω σε νησι και δεν εχω ιντερνετ εκει.. Εχει αποτοξινωση απολα!:bleh:
Η περιπετεια μεγαλη,αφου κινηθηκαμε με τρενα,ταξι,βανακια,ποδηλατα,μηχανακια,ελεφαντες,καμηλες!:shock:
Οποιος εχει παει Ινδια και εχει δοκιμασει τρενο,ξερει οτι εναι απο μονο του αυτο εμπειρια!! Το δοκιμασα με το παραπανω,με 1 απογευματινο και 3 νυχτερινα!!:D
gmavro συμφωνεις?:bleh:
Και ναι,τελικα στο Νεπαλ νοικιασαμε μηχανη!!:clap:
Απιστευτα!!!

Οποιος ενδιαφερεται να παει Ινδια, γνωμη μου, να παει Τζαισαλμερ οπωσδηποτε!! Παραμυθι!!
Και για το Νεπαλ,αφηστε τους τουριστικους οδηγους και τις δραστηριοτητες που προτεινουν,νοικιαστε αν οχι μηχανακι ταξι και πηγαινετε στα γυρω χωρια απο το Κατμαντου! Θα δειτε το πραγματικο Νεπαλ!!
Εβγαλα 1500 φωτογραφιες!! Και απολα τα ταξιδια που εχω παει ηταν το πιο "γεματο" Τολμηστε το! Θα σας αποζημιωσει! Εξαιρουνται βεβαια τα μερη με θαλασσα,γιατι εχουμε και τις αδυναμιες μας!! Go2beach καταλαβαινεις...Βλεπω ετοιμαζεσαι για Ταυλανδη!:clap: Για που ακριβως? Με τον μικρο? Καλα να περασετε!!:clap:
Καλο καλοκαρι και καλα ταξιδια σε ολους!!
:sharkisland:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Κατμαντού ήμουν την προηγούμενη βδομάδα και ήταν καταπληκτικό.Γυρίσαμε παντού μα ταξί και απο την γύρω περιοχή ,εκτος απο Πατάν και Μπακταπούρ ,πήγαμε στην Ναγκαρκότ οπου ήταν τέλεια.Απο Φωτογραφίες δεν πήγα και εγώ άσχημα έβγαλα 1300 καθώς και 3 κασσέτες βίντεο (2 εξηντάλεπτες και μία ενενηντάλεπτες).
Καλό καλοκαίρι και σε σένα :clap::clap::clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αληθεια??
Κοιτα να μην συναντηθουμε πουθενα!! Που εμενες?
Ναγκαρκότ πηγαμε κι εμεις! Οντως τελεια!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.014
Kαλωσορίσταε και οι 2!!! Περιμένουμε τις ιστορίες σας και τις φωτογραφίες σας!
Υ.Γ. meli μας χρωστάς και φωτο από Τζαμάϊκα αλλά τέλος πάντων...:bleh:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλως ηρθατε meli και toumpiotis.....φανταζομαι θα περασατε τελεια!!!σε 3 μερουλες φευγω και εγω για ινδια νεπαλ.....καθε συμβουλη χρησιμη !!! και απο οτι καταλαβα για αρχη τρεχω να αγορασω και αλλη καρτα μηχανης....γενικα με εμδιαφερει επισης αν φαγατε σε κανα ωραιο μερος με τοπικη αυθεντικη κουζινα που δε πρεπει να χασω!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθατε παιδια!
Meli εισαι κατενθουσιασμενη βλεπω! Και ακομα δεν ηρθαμε ξαναφευγουμε ε? Καλη συνεχεια και ομαλη προσαρμογη!
Τελικα "τρεχω Ταυλανδη":bleh:..τι να κανω..δε μπορω χωρις τη φοινικο-δοση μου :D. Μονα μας θα παμε με τον Mr.go2..το παιδι στο επομενο προς καραιβικη :clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Go2beach μια χαρα σας βρισκω!!! Σε ποιο νησι? εχω παει πουκετ,κο σαμουι και κο παγιαν. το τελευταιο ηταν το καλυτερο! Ποσες μερες?
Εχω πολλα να γραψω οντως απο αυτο το ταξιδι! Varioathens το προβλημα ειναι οτι δεν καταφερνω να βαλω φωτογραφιες..:roll:
toumpiotis στο κατμαντου εννουσα..εμεις μειναμε στο katmandu guest house . Στο Ναγκακροτ ειδες τις βδελες??:shock:
mfish στο δελχι στο ξενοδοχειο imperial στο εστιατοριο spice route ,αν θελεις γκουρμε κουζινα με ινδικη και ταυλανδεζικη επιρροη σε αψογο περιβαλλον! Ακριβο για Ινδια,οχι για τα δικα μας δεδομενα. Γευμα πλουσιο για 2 με κρασι: 65 ευρω.
Στο Δελχι παλι αν αντεχεις πιο χυμα καταστασεις για αυθεντικη ινδικη κουζινα με κεμπαπια και φουλ καυτερα karims στην αγορα. Τιμη για 2 ατομα: 7 ευρω.
Στο Κατμαντου στο ξενοδοχειο Dwarica ενα γευμα εμπειρια. Νεπαλεζικο μενου με ποικιλια πιατων με 30 δολλαρια το ατομο. Εκει εφαγε κι ο Καρολος της Αγγλιας,καταλαβαινεις...Αλλα παρολα αυτα δεν ειναι ξενερωτο. Πολυ παραδοσιακο,τρομερο περιβαλλον. Εκει καναμε την επετειο του γαμου μας,που επειδη το ειπα ειχαμε ειδικη μεταχειριση με φουλαρια ηρθανε μας τα φορεσανε,μας βαλανε και αυτο το μπλαθρι την κοκκινη ευλογια στο κουτελο..:haha:... μας εδωσαν και δωρακια!!!αλλα περα απο την πλακα,ηταν μοναδικα!!! Μια παραλλαγη σε πιο φτηνο και το Thamel,στα 10 ευρω. Α και στο Helena's για πρωινο,τρομερη θεα και πολλα σκαλια!!:bleh: Καλο σου ταξιδι!:clap:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Στο Κατμαντού έμενα στο Malla hotel 5 αστέρων (με 50 ευρό την βραδιά).Mfish gγια φαγητο στο Dwarika η εμπειρία είναι όντως απίστευτη και ειδικά τις Παρασκευές που έχει παραδοσιακά χορευτικά δίπλα στην πισίνα.Επίσης για καλό Νεπαλέζικο φαγητό είναι και το Nepal culo ,δοκιμάσαμε το μενού 9 πιάτων (για μικρά πιατάκια πρόκειτε)με τοπικές σπεσιαλιτέ (ανάμεσά τους και μαγειρευτό κρέας γιακ) στην τιμή των 15 ευρό έκαστος.
Μην χάσεις το Rum Doodle ή αλλιώς 40.000 1/2 foot (40.000 μισά πόδια),το 1983 αναφέρθηκε ώς ένα από τα καλύτερα μπαράκια στον κόσμο.Απο τότε βέβαια άλλαξε χώρο αλλά παραμένει καλή η κουζίνα του (μόνο μην δοκιμάσεις την Ελληνική σαλάτα)και μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα του,έχει υπογραφές από χιλιάδες άτομα απο όλον τον κόσμο (πάνω στα χάρτινα πόδια που υπάρχουν σαν ντεκορ)και ανάμεσά τους την υπογραφή του Χίλαρυ ,του ανθρώπου που πρώτος κατέκτησε το Έβερεστ.Επίσης την ημέρα να επισκεφθήτε και το Iceman στην Freakstreet που έχει απίστευτη Κρεπα-Μπανανα.Για βράδυ εμείς πηγαίναμε στο Namaste Bar στην Thamel και ακούγαμε ζωντανά συγκροτήματα να τραγουδούν Τζανι Τσόπλιν, Τζιμι Χέντριξ , Deep Purple κλπ καθισμένοι αναπαυτικά στο πάτωμα πάνω σε μαξιλάρες.Ενοείτε βέβαια ότι θα πίείς μπύρα Everest (από τις καλύτερες μπύρες στον κόσμο) και μάλιστα στο χορταστικό μπουκάλι των 650 ml .Άλλο καλό εστιατόριο είναι το Mitra στην Thamel ,δεν έφαγα προσωπικά εκεί ,απλως ήπια μονο μπύρα (Έβερεστ φυσικα)αλλά το εστιατοριο του ήταν γεμάτο και φαινόταν πολύ καθαρο.
Για οτιδήποτε χρειαστείς να αγοράσεις πάντα να κάνεις παζάρια και αν δεις οτι δεν κατεβαίνουν ,κάνε ότι φεύγεις και θα ρίξουν την τιμή κατευθείαν.Μην δίνεις χρήματα σε ζητιάνουν που σου φαίνονται καλά στην υγεία τους (πολοί προτιμούν να ζητιανεύουν παρά να εργάζονται)γιατι έτσι ενισχύεις την ζητιανιά.Για οτιδήποτε άλλο Mfish χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Go2beach μια χαρα σας βρισκω!!! Σε ποιο νησι? εχω παει πουκετ,κο σαμουι και κο παγιαν. το τελευταιο ηταν το καλυτερο! Ποσες μερες?
Εχω πολλα να γραψω οντως απο αυτο το ταξιδι!
Εχω παει κι εγω στα νησια που πηγες κι εσυ , τωρα δεν εχω ιδεα που θα παω :haha:. Θα περιμενω τελευταιες μερες να δω τον καιρο στις δυο ακτες και θα αποφασισω μπορει και οταν φτασω εκει. Εχω μονο 11 μερες :( , αλλα απο το τιποτα..
Περιμενουμε εντυπωσεις απο το ταξιδι σου! Εχουμε πολλα να πουμε αυτο τον χειμωνα! Ζεστη σοκολατα και ταξιδιωτικες ιστοριες!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
παρα πολλες ιδεες,ευχαριστω....δε ξερω τι θα πρωτοπρολαβω.....!!!!γενικα ποσες μερες μεινατε σε καθε μερος ινδια ? jaisalmer παρεπιμπτοντως ειναι ο τελευταιος μας προορισμος και ανυπομονω απιστευτα.....τελικα meli to ξενοδοχειο με τα 14 ευρω οκ?

toumpiotis πηγες και pokhara? κανταμαντου δυχτυχως εχουμε 2 μερες μονο το πολυ 3 .....μας κερδισε το poon hill στη pokhara και λεμε να περπατησουμε λιγο μεχρι τα 3.200...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εχουμε πολλα να πουμε αυτο τον χειμωνα! Ζεστη σοκολατα και ταξιδιωτικες ιστοριες!
Ή, ακόμα καλύτερα, κάτι ζεστό κι ευωδιαστό με άρωμα Καραϊβικής:

'Χειμωνιάτικα ποτά είναι το grog (ρούμι, ζεστό νερό, χυμός λεμονιού και ζάχαρη, ανακατεμένο), το ron toddy (ρούμι, ζεστό νερό, ζάχαρη και μπαχαρικά, ανακατεμένο), ενώ μην ξεχνάμε μια πρέζα ρούμι σ’ ένα φλιτζάνι με τσάϊ, καφέ ή σοκολάτα, πάντα πιάνει τόπο'........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom