Γαλλία Ημέρα της Βαστίλης. Είναι επικίνδυνα στο Παρίσι;

taksidiaris90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά γεια σας θα βρίσκομαι στο Παρίσι για μια εβδομάδα και συγκεκριμένα θα είμαι εκεί και στις 14 Ιουλίου που είναι η Άλωση της Βαστίλης.Το είπα σε έναν γνωστό μου και μου είπε οτι εκείνη την ημέρα έχει διαδηλώσεις κλπ και είναι επικίνδυνα στο Παρίσι...Έχει βρεθεί κάνεις τέτοια μέρα στο Παρίσι; Επίσης είναι σαν εθνική εορτή για τους Γάλλους; Δηλαδή θα είναι όλα τα μαγαζιά κλειστά κλπ; Τι αξίζει να κάνει κανεις εκείνη τη μέρα για να περάσει ο χρόνος του;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
607
Likes
1.874
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω βρεθεί το 2006. Το πρωί έχει μεγάλη παρέλαση και το το βράδυ στον Αιφελ έχει πυροτεχνήματα κλπ. Τα καταστήματα ειναι κλειστά. Οι καφετέρειες και τα εστιατόρια γύρω απο τον Αιφελ κλείνουν κατά τις 5 το απόγευμα. Επικύνδυνα δεν είναι αλλα έχει πάρα πολύ κόσμο όπότε θέλει προσοχή σε πορτοφόλια κλπ.
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Το 2011 ήμουν οικογενειακώς στο Παρίσι διακοπές ...Εκείνο το βράδυ στις 14-07 που όπως λες και εσύ είναι εθνική εορτή για τους Γάλλους .... είναι όμορφα στον πύργο του Άιφελ ! Όπως λέει και ο @Hugin έχει πυροτεχνήματα και πάρα πολύ κόσμο....
Να προσέχεις πάρα πολύ ...γιατί εμάς πήγαν να μας κλέψουν στο μετρό το οποίο ήταν ασφυκτικά γεμάτο ... (εκείνο το βράδυ το μετρό λειτουργεί μέχρι αργά )...ήταν 3 άντρες ....από τους οποίους οι δύο έσπρωξαν τον μπαμπά μου και καλά απο τον συνωστισμό έτσι ώστε να του αποσπάσουν την προσοχή... και ο τρίτος προσπάθησε να του κλέψει το πορτοφόλι από την τσέπη...Βέβαια για κακή του τύχη( και για καλή μας τύχη)... ο μπαμπάς μου τον πήρε χαμπάρι ...τι; έφαγε για τα καλά και έφυγαν τρέχοντας με το που άνοιξαν οι πόρτες !!!
Για αυτό πολύ προσοχή !!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά γεια σας θα βρίσκομαι στο Παρίσι για μια εβδομάδα και συγκεκριμένα θα είμαι εκεί και στις 14 Ιουλίου που είναι η Άλωση της Βαστίλης.Το είπα σε έναν γνωστό μου και μου είπε οτι εκείνη την ημέρα έχει διαδηλώσεις κλπ και είναι επικίνδυνα στο Παρίσι...Έχει βρεθεί κάνεις τέτοια μέρα στο Παρίσι; Επίσης είναι σαν εθνική εορτή για τους Γάλλους; Δηλαδή θα είναι όλα τα μαγαζιά κλειστά κλπ; Τι αξίζει να κάνει κανεις εκείνη τη μέρα για να περάσει ο χρόνος του;
Αν δεν επιδιώξεις να πας να δεις παρελάσεις και πυροτεχνήματα, δε θα το καταλάβεις καν. Είναι απλώς μια αργία Την τελευταία φορά που βρέθηκα εκεί 14/7, έκανα τις βόλτες μου κανονικότατα (μουσεία κλπ ήταν σχεδόν όλα ανοικτά, όπως σε όλες τις αργίες) και απλώς δείπνησα το βράδυ με την ησυχία μου (αν εξαιρέσεις το ηχητικό background από τα πυροτεχνήματα) στο Le Train Bleu ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom