Γενικά Ευρωπαϊκός προορισμός για έγκυο...

FAERYDAD

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας!

Σα νέο μέλος, ελπίζω οι εμπειρότεροι να με βοηθήσετε!

Η σύζυγός μου είναι έγκυος (περίπου 2 μηνών και κάτι) και σκέφτομαι το Σεπτέμβρη που θα είναι σε καλό στάδιο της εγκυμοσύνης, να πάμε ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό, μιας και μετά τη γέννα, έχοντας δύο πλέον παιδιά και με την οικονομική κρίση να αγριεύει, ίσως αργήσουμε να ξαναφύγουμε.

Ωστόσο θα ήθελα ένα όσο το δυνατόν 'ανώδυνο' για την εγκυμοσύνη ταξίδι, που σημαίνει: Όχι πολύ μεγάλη πτήση, οργανωμένο καθαρό περιβάλλον, καλό δίκτυο συγκοινωνιών (δρόμοι, τρένα, λεωφορεία κλπ), καθαρά μέρη για φαγητό και αξιοθέατα-δραστηριότητες κλπ που να μην έχουν πολλή ταλαιπωρία.

Δε με νοιάζει να δω μια χώρα ολόκληρη (εκτός αν είναι τύπου 'Λουξεμβούργο'), ίσως σε αυτή τη φάση μία μόνο πόλη θα ήταν καλύτερα...

Π.χ. ένα ταξίδι που πήγαμε πρόσφατα και θεωρώ ότι πληρούσε σε μεγάλο βαθμό αυτά τα κριτήρια ήταν το βόρειο Βέλγιο (Βρυξέλλες, Μπρυξ, Γάνδη, Αμβέρσα).

Έχουμε επίσης πάει μαζί (άρα αποκλείονται) στη Ρώμη, τη Βενετία, τη Βαρκελώνη.

Περιμένω τις προτάσεις σας με ενδιαφέρον!!!

Ευχαριστωωωωώ!
:D
 

FAERYDAD

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Φτου!!!

Αχ, με τα πολλαπλά tabs του IE μπερδεύτηκα και πόσταρα το θέμα σε λάθος κατηγορία! Πώς το μετακινώ άραγε;;;

Κύριε admin βοήθεια και συγγνώμη που τα θαλάσσωσα!

:(
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μην ανησυχεις, θα το φτιαξουν.
Δυστυχως ο,τι και να σου πω μπορει να ειναι αχρειαστο καθως δεν εχω εμπειρια. Εχω ταξιδεψει στο Λονδινο το οποιο δε συνιστω μονο και μονο λογω μεγαλων αποστασεων, πολλες σκαλες στο tube και καθαρη δε θεωρειται, φυσικα εμενα μου φανηκε μια χαρα καθως ειμαι απο την Αθηνα!
Ωστοσο απ'αυτα που ζητας μου ηρθε στο μυαλο η Βιεννη και η Κωνσταντινουπολη. Οι πιο εμπειροι σιγουρα θα σε βοηθησουν.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
262
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
βουδαπεστη φαινεται αρκετα καλη επιλογη..
1.45' πτηση, φθηνος προορισμος, πεντακαθαρη πολη, μαζεμενη, περπατησιμη και χωρις υψομετρικες διαφορες..

και εκεινη την περιοδο εχει και καλο καιρο (γιατι πιο μετα πιανουν τα χιονια και τα κρυα..)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.909
Likes
12.836
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τη Βιέννη την προτείνω και εγώ. Είναι πολύ χαλαρή πόλη, εύκολη στο περπάτημα και βέβαια πολύ καλά οργανωμένη από άποψη συγκοινωνίας και καθαριότητας.

Θα έλεγα και Παρίσι που είναι λίγο πιο μακριά. Επίσης εύκολη πόλη για περπάτημα, πυκνό δίκτυο μετρό και αφού σας περιμένουν τα "δύσκολα" μετά, είναι ό,τι πρέπει.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.270
Likes
6.457
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ θα πρότεινα ένα "light" road trip γιατί το θεωρώ πιο εύκολο και αυτό έκανα εγώ όταν ήμουν έγκυος. Διαλέξτε μια περιοχή με όμορφες μικρές πόλεις και χωριά, νοικιάστε αυτοκίνητο και εξερευνήστε! Ιδανικά θα ήταν οι διαδρομές με το αυτοκίνητο να μην είναι πολύ μεγάλες. Για παράδειγμα σκεφτείτε τις λίμνες στη βόρεια Ιταλία, την Τοσκάνη, την Αλσατία ή την Κυανή Ακτή στη Γαλλία, τον Μέλανα Δρυμό στη Γερμανία. Έτσι το ταξίδι βγαίνει πιο ξεκούραστο, λίγο περπάτημα, λίγο αυτοκίνητο, καλό φαγητό!
Δεν προτείνω μια μεγάλη πόλη γιατί πιστεύω ότι θα είναι κουραστική γιατί μπορεί εύκολα να σε παρασύρει στους ρυθμούς της.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
με λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη της συζύγου πήγαμε το πάσχα Νάπολη και λίγο απο πέριξ. και μόνο ότι η πτήση ήταν κάτι παραπάνω απο μία ώρα και απευθείας το έκανε έυκολο και πραγματοποιήσιμο. βέβαια έχει αρκετό περπάτημα (ευτυχώς η δικιά μου είναι κομμάντο) αλλά λόγω της κατάστασης μπορείς να το περιορίσεις σημαντικά και πάλι να φύγετε γεμάτοι και ικανοποημένοι. καλές συγκοινωνίες, αρκετά αξιοθέατα, πανέμορφη πόλη και πολύ καλό φαγητό
 

FAERYDAD

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η Βιέννη είναι όντως αρκετά κατάλληλη για την περίπτωσή μας, έχω πάει -Χριστούγεννα- μόνος μου και θυμάμαι ότι ήταν υπέροχα και οργανωμένα και επίσης ότι χτυπούσαν τα δόντια μου από το κρύο και δε μπορούσα να τα σταματήσω...

Ωστόσο, διαβάζοντας στο forum ένα θέμα για την Κωνσταντινούπολη, και λαμβάνοντας υπόψη ότι πέρσι μάθαινα τούρκικα και κάτι έχω ψιλομάθει καθώς και ότι έχω μίλια για δωρεάν αεροπορικά από την AEGEAN νομίζω ότι με τραβάει περισσότερο η Κωνσταντινούπολη...

Μόνη μου ανησυχία είναι η καθαριότητα και η υγιεινή (και οι έντονες επιφυλάξεις της γυναίκας μου για αυτό το θέμα) αλλά πιστεύω ότι διαβάζοντας όλους τους οδηγούς εδώ μέσα θα διαμορφώσω πληρέστερη εικόνα για να αποφασίσω. Αν μετά το διάβασμα έχω ακόμα κενά, είμαι βέβαιος ότι θα βοηθήσετε...

Ευχαριστώ! :clap:
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πλεον η Aegean εχει και τη Βιεννη μεσα απο Σεπτεμβριο,οποτε δες και αυτην τη λυση.Η Βιεννη ειναι και κουκλα,και με αριστα ΜΜΜ.Ε,ενταξει μην την πας και στα θερινα ανακτορα και την ανεβασεις στη Gloriette με τα ποδια,αυτο ειναι οντως πολυ κουραστικο,αλλα γενικα ειναι μια πολη η οποια ειναι μικρη(σε σχεση με αλλες ευρωπαικες πρωτευουσες παντα),και εχεις τη δυνατοτητα να κανεις πολλες ενδιαφερουσες δραστηριοτητες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ζυρίχη (& Ελβετία γενικότερα). Εξαιρετικό δίκτυο δημόσιων συγκοινωνιών (και μοντέρνο, εύκολο, με ελάχιστα σκαλοπάτια - περπάτημα), τέλειοι δρόμοι, και εξαιρετικές συνθήκες για έγκυο από κάθε πλευρά (ακόμη και Ιατρική, αν τυχόν τύχει κάτι...). Συν ότι είναι και πανέμορφη πόλη/χώρα...
Άλλες επιλογές είναι και το Amsterdam & η Στοκχόλμη, αλλά δε θες να πας σ' εκείνα τα μέρη Φθινόπωρο....
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ωστόσο, διαβάζοντας στο forum ένα θέμα για την Κωνσταντινούπολη, και λαμβάνοντας υπόψη ότι πέρσι μάθαινα τούρκικα και κάτι έχω ψιλομάθει καθώς και ότι έχω μίλια για δωρεάν αεροπορικά από την AEGEAN νομίζω ότι με τραβάει περισσότερο η Κωνσταντινούπολη...

Μόνη μου ανησυχία είναι η καθαριότητα και η υγιεινή (και οι έντονες επιφυλάξεις της γυναίκας μου για αυτό το θέμα) αλλά πιστεύω ότι διαβάζοντας όλους τους οδηγούς εδώ μέσα θα διαμορφώσω πληρέστερη εικόνα για να αποφασίσω. Αν μετά το διάβασμα έχω ακόμα κενά, είμαι βέβαιος ότι θα βοηθήσετε...

Ευχαριστώ! :clap:
Eιχαν παει οι γονεις μου περυσι το Πασχα. Αλλο που δε μου ελεγαν, για τη καθαριοτητα και το ποσο περιποιημενη ειναι σαν πολη. Γεματη στις τουλιπες! Περυσι κιολας ειχε τη τιμητικη της καθως ειχε οριστει Ευρωπαϊκη Πολιτιστικη Πρωτευουσα για το 2010.
Εδω μεσα μπορεις να βρεις εξαιρετικες προτασεις για φαγητο και ξενοδοχειο. Νομιζω οτι η Κωνσταντινουπολη πλεον δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχουμε οι περισσοτεροι στο μυαλο μας. Αμα εχεις και δωρεαν εισητηρια μη το σκεφτεσαι ;) Διαβασε ιστοριες απο'δω μεσα και θα καταλαβεις ποσοι ερωτευμενοι με τη Πολη υπαρχουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.459
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom