Ελβετία Ελβετία και τι άλλο;

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Καλησπέρα σε όλους! ¨Εχω καταβροχθίσει εδώ και καιρό τις πληροφορίες του forum, παρ' όλ' αυτά άκρη δε βγάζω. Την πολύτιμη βοήθειά σας παρακαλώ!
Πάω ϊούλιο Ελβετία(πετάω στα σύννεφα!!!),:) Ιχ από Αγκώνα. Έχω 9 νύχτες στη διάθεσή μου. Θα μείνω Ααράου(υπάρχουν συγγενείς-ευτυχώς γιατί με τα νυν μέτρα θα ακυρωνόταν το ταξ'ιδι), από όπου και θα εξορμώ σε Ελβετία και Μέλανα Δρυμό, λέω. Το πρόγραμμα εκεί το βλέπω κι αργότερα.
Εκείνο που πρέπει να αποφασίσω είναι, αν θα κάνω 1-2 διανυκτερεύσεις ανεβαίνοντας, ίσως Βερόνα ή Ινσμπρουκ και κατεβαίνοντας στην επιστροφή περιοχή Κόμο 1 νύχτα.΄
Έχει κάνει κανείς σας κάτι αντίστοιχο; Τι θα προτείνατε;
Να σημειώσω ότι ακολουθούν και παιδιά(έφηβοι και νήπιο).Τι να προσέξω για να μην έχουμε γκρίνιες και υπερβολική κούραση;
Σας ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους! ¨Εχω καταβροχθίσει εδώ και καιρό τις πληροφορίες του forum, παρ' όλ' αυτά άκρη δε βγάζω. Την πολύτιμη βοήθειά σας παρακαλώ!
Πάω ϊούλιο Ελβετία(πετάω στα σύννεφα!!!),:) Ιχ από Αγκώνα. Έχω 9 νύχτες στη διάθεσή μου. Θα μείνω Ααράου(υπάρχουν συγγενείς-ευτυχώς γιατί με τα νυν μέτρα θα ακυρωνόταν το ταξ'ιδι), από όπου και θα εξορμώ σε Ελβετία και Μέλανα Δρυμό, λέω. Το πρόγραμμα εκεί το βλέπω κι αργότερα.
Εκείνο που πρέπει να αποφασίσω είναι, αν θα κάνω 1-2 διανυκτερεύσεις ανεβαίνοντας, ίσως Βερόνα ή Ινσμπρουκ και κατεβαίνοντας στην επιστροφή περιοχή Κόμο 1 νύχτα.΄
Έχει κάνει κανείς σας κάτι αντίστοιχο; Τι θα προτείνατε;
Να σημειώσω ότι ακολουθούν και παιδιά(έφηβοι και νήπιο).Τι να προσέξω για να μην έχουμε γκρίνιες και υπερβολική κούραση;
Σας ευχαριστώ!
Έχεις ελάχιστες μέρες. Ούτε για ζήτω δε φτάνουν στην Ελβετία. Καλύτερα πήγαινε απευθείας στον προορισμό χωρίς στάσεις (παρά μόνο αν δε βγαίνει, εξαρτάται από τα ωράρια των πλοίων). Άλλη φορά, πας και στις άλλες περιοχές.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Νομίζω οι 9 ημέρες που έχεις είναι υπεραρκετές και να δεις 2-3 αξιοθέατα της Ελβετίας και να κάνεις κάποιο stopover καθοδόν... σκέψου μόνο ότι τα συνήθη προγράμματα γραφείων δεν αφιερώνουν πάνω από 6-7 νύχτες για ελβετία...

Δυστυχώς με το σύγχρονο σφικτό τρόπο ζωής, ο χρόνος για διακοπές είναι ελάχιστος... αν δε δουλεύαμε ίσως και να καταφέρναμε να αφιερώσουμε το μέγιστο χρόνο σε κάθε προορισμό ξεχωριστά... όλα είναι εμπειρίες και στιγμές που δε μετρώνται ποσοτικά-χρονικά αλλά ποιοτικά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο δρόμος μέχρι τα Ελβετικά σύνορα είναι ξεκούραστος και γρήγορος.Ύστερα θα φας στροφές αλλά μη φανταστείς τίποτα φοβερό.

Επειδή έχεις πολύ δρόμο μπροστά -και παιδιά μαζί- πρέπει οπωσδήποτε να διανυκτερεύσεις.Εγώ πρόσφατα Ανκόνα-Λωζάννη με γρήγορους ρυθμούς και στάση Λουγκάνο για φαι,έκανα 11 ώρες.Έκανα ψιλοκύκλο για το στόχο μου αλλά ήθελα να περάσω και από Λουγκάνο,το οποίο παρεμπιπτόντως είναι πανέμορφο και θα μπορούσες να μείνεις εκεί για βράδυ.Εξάλλου θα είναι πιο όμορφα να δεις τα τοπία που θα περάσεις πρωί παρά θεοσκότεινα όπως τα πέρασα εγώ.

Από εκεί και πέρα κάνεις πρόγραμμα εσύ όπως είπες,αλλά ότι και να κάνεις μη χάσεις με τίποτα τους καταρράκτες Rheinfall.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Ευχαριστω ρε παιδια.
Το καράβι φτάνει Αγκώνα 12.30. Το viamichelin βγάζει Αγκώνα-Ααράου 7 ώρες(πιστεύω να βγαίνει σε νορμάλ ταχύτητες κι όχι ράλι).Τελικά σκέφτομαι να πάω κατευθείαν Ααράου με 1-2 μικρές στάσεις, Λουγκάνο οπωσδήποτε. 9-9.30 ηώρα το βράδυ είναι ακόμα μέρα, το πολύ πολύ να ταξιδέψουμε καμιά ωρίτσα σκοτάδι. Δεν πειράζει. Εγκαταλείπω την ιδέα της περιοχής Κόμο-μιλάνο. ¨Αλλη φορά.
¨Ετσι θα έχω 6 ακέραιες μέρες για Ελβετία
Μού'χει κολλήσει όμως να κάνω και τη διαδρομή Lindau - fussen- Insbruk με 1 διανυκτέρευση Insbruk(γιατί έχει το δικίο του κι ο North66) και 1 τελευταία διανυκτέρευση Bερονα για να είμαστε και πιο κοντά Αγκώνα γιατί ο απόπλους είναι 4 απόγευμα. Τι λέτε για αυτό; Λες να το μετανιώσω Taver;
Εσύ maltakias πήγες Λουγκάνο- Βέρνη- Λωζάνη και σου πήγε 11ωρο; Πού αλλού πήγες; Καταρράκτες Reinfall είναι αυτοί του Σάφχάουζεν;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μην περιμένεις να έχεις ξεμπερδέψει από το λιμάνι πριν τις 13:15-13:30.Να το έχεις κι αυτό υπόψη.

Λουγκάνο έκανα μια δίωρη στάση για φαγητό.

Έμεινα μια εβδομάδα Ελβετία με έδρα την Λωζάνη και είδα μπόλικο πράγμα.Γενεύη,Βέρνη,Ζυρίχη λίγο,Νεσατέλ,Μοντρώ και γύρω από Λωζάνη τα πάντα εννοείται.Δυστυχώς δεν έφτασα λίμνη Κοστάντζα και μιας και θα είσαι πιο κοντά επιχείρησέ το αν σε βγάζει το πρόγραμμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστω ρε παιδια.
Το καράβι φτάνει Αγκώνα 12.30. Το viamichelin βγάζει Αγκώνα-Ααράου 7 ώρες(πιστεύω να βγαίνει σε νορμάλ ταχύτητες κι όχι ράλι).Τελικά σκέφτομαι να πάω κατευθείαν Ααράου με 1-2 μικρές στάσεις, Λουγκάνο οπωσδήποτε. 9-9.30 ηώρα το βράδυ είναι ακόμα μέρα, το πολύ πολύ να ταξιδέψουμε καμιά ωρίτσα σκοτάδι. Δεν πειράζει. Εγκαταλείπω την ιδέα της περιοχής Κόμο-μιλάνο. ¨Αλλη φορά.
¨Ετσι θα έχω 6 ακέραιες μέρες για Ελβετία
Μού'χει κολλήσει όμως να κάνω και τη διαδρομή Lindau - fussen- Insbruk με 1 διανυκτέρευση Insbruk(γιατί έχει το δικίο του κι ο North66) και 1 τελευταία διανυκτέρευση Bερονα για να είμαστε και πιο κοντά Αγκώνα γιατί ο απόπλους είναι 4 απόγευμα. Τι λέτε για αυτό; Λες να το μετανιώσω Taver;
Εσύ maltakias πήγες Λουγκάνο- Βέρνη- Λωζάνη και σου πήγε 11ωρο; Πού αλλού πήγες; Καταρράκτες Reinfall είναι αυτοί του Σάφχάουζεν;
Χμ.. με αναχώρηση τόσο αργά δε νομίζω ότι βγαίνει εύκολα. Αν το πάτε καθαρά αυτοκινητοδρομικα (ή με μικρές στάσεις) γίνεται βέβαια, αλλά θα προσπεράσετε πολά ενδιαφέροντα μέρη. Αξίζει τουλάχιστον μια 2ωρη στάση στο Lugano, άλλη μια στη Bellinzona, και πρέπει οπωσδήποτε να πάρετε το ορεινό πέρασμα του San Gottardo/Sankt-Gottthard και όχι το τούνελ των 18 χιλιομέτρων, κι όταν τα κάνετε όλα αυτά θα φτάσετε στη Λουκέρνη, μια από τις πιο εντυπωσιακές Ελβετικές πόλεις, που θα χρειαστείτε τουλάχιστον 4-5 ώρες (must!) (Η τελευταία γίνεται και με ημερήσια εκδρομή από Aarau).

Θα σας πρότεινα να βάλετε κάτω τους χρόνους και να διαλέξετε να μείνετε ένα βράδυ είτε Lugano, είτε Bellinzona.

Για την επιστροφή, αφήστε το Ιnnsbruck, προς το τέλος. Από κει, καλύτερα να επιστρέψετε από την κοιλάδα Engadin & το Sankt-Moritz, για να απολαύσετε ένα από τα πιο απομονωμένα και ίσως το πιο όμορφο ορεινό τμήμα της χώρας, κι από κει να περάσετε στην Ιταλία είτε μέσω του περάσματος των Bernina (με κατεύθυνση προς Verona/Anconna), είτε μέσω της Malloja (με κατεύθυνση προς Μιλάνο).
Νομίζω αν μείνετε Sainkt-Moritz (προσοχή κοστίζει) και φύγετε νωρίς, προλαβαίνετε άνετα να είστε στην ώρα σας στο πλοίο.

Με βάση το Aarau τώρα, και με δεδομένο ότι οι μέρες που διαθέτετε είναι περιορισμένες, εγώ θα παρέλειπα τελείως το Δυτικό κομμάτι της χώρας. Είναι σχετικά μακρυά, και τα μέρη ενδιαφέροντος είναι τόσο κοντα μεταξύ τους, που είναι επίσης καλύτερο να τα δείς κάποια άλλη φορά με βάση τη Γενεύη ή τη Λωζάνη. Και το Βόρειο/Κεντρικό κομμάτι της χώρας έχει πολλά να δώσει.

Από πόλεις, κορυφή είναι το τετράπτυχο Βέρνη/Λουκέρνη/Ζυρίχη/Βασιλεία. Κάθε μια είναι ουσιωδώς διαφορετική από την άλλη, και αξίζει να κάνεις μια καλή βόλτα και στις 4. Όμως, μην το παρακάνεις. Καλές οι πόλεις, αλλά καλοκαίρι στην Ελβετία σημαίνει υπέροχη φύση και εξοχή. Θεαματικά υπέροχη.

Schaffhausen (πόλη) μην πας, 2 ώρες στους καταρράκτες αρκούν. Εκεί κοντά είναι το Stein-am-rhein, ένα πολύ όμορφο χωριό, και λίγο ακόμη πιο πέρα ξεκινά η Bodensee (lake constance). Για δω έχουν γραφεί πολλά, ας μην επαναληφθώ.

Αν πας στο Lichtenstein κάνε οπωσδήποτε μια βόλτα από το Triesenberg.

Τέλος, υπάρχει σε λογική απόσταση και το Interlaken, απ' όπου μπορείς να ανέβεις και να χαιρετίσεις τη JungFrau.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Μην περιμένεις να έχεις ξεμπερδέψει από το λιμάνι πριν τις 13:15-13:30.Να το έχεις κι αυτό υπόψη.

Λουγκάνο έκανα μια δίωρη στάση για φαγητό.

Έμεινα μια εβδομάδα Ελβετία με έδρα την Λωζάνη και είδα μπόλικο πράγμα.Γενεύη,Βέρνη,Ζυρίχη λίγο,Νεσατέλ,Μοντρώ και γύρω από Λωζάνη τα πάντα εννοείται.Δυστυχώς δεν έφτασα λίμνη Κοστάντζα και μιας και θα είσαι πιο κοντά επιχείρησέ το αν σε βγάζει το πρόγραμμα.
Αυτό για το λιμάνι τό χω κατά νου, αν και άλλη φορά που ταξιδέψαμε οι ώρες ήταν οκ. Εξαρτάται κι απ' την κίνηση.Φορτηγά θα χει, βέβαια, αλλά πιστεύεις ότι θα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί ¨Ελληνες για διακοπές εις τας Ευρώπας;Εμείς είχαμε κλείσει τα ακτοπλοικά πριν τα *μέτρα*:D (δεν υπήρχε περίπτωση να το αποφασίζαμε τώρα) και να σου πω έχω και μεγάλο άγχος πως θα μας βγει οικονομικά και μη μας λείψουν τα χρήματα από αλλού. Αισιοδοξία, όμως!!:lol:
Κινήθηκες σε πολύ ωραίο κομματι της χώρας έχοντας βάση τη Λωζάνη.Εμείς ,όμως με βάση το Ααράου μάλλον θα το αφήσουμε για επόμενη φορά(;;;), μιας κι έχουμε πολύ πράμα στο υπόλοιπο της χ'ωρας,και Κονστάντζα-είναιπολύ κοντά-.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Χμ.. με και να χαιρετίσεις τη JungFrau.

Σ'ευχαριστώ πολύ Taver, αν μη τι άλλο, για το χρόνο που μου διέθεσες.

Λοιπόν.Αυτό για το πέρασμα του S.Gottardo το είχα αποφασίσει(ας όψεται το υπάρχον forum κι άλλη μια φορά μπράβο του!) Τώρα, Λουγκάνο στάση παίζει οπωσδήποτε, άρα μάλλον εκεί διανυκτέρευση. Δεν θα μας πάρει, έτσι, να κάνουμε και το γύρο της Ματζορε; Δηλαδή Κόμο δυτικά και από Λοκάρνο να φτάσουμε Λουγκάνο; Έτσι την άλλη μέρα το πρωί καφέ στη Bellinzona και συνεχίζουμε προς τα βόρεια. Θέλουν μελέτη οι χρόνοι, βέβαια.
Λουκέρνη έχουμε στο πρόγραμμα ημερήσια από Ααράου.

Για την επιστροφή, αφήστε το Ιnnsbruck,)..........
.........ε άνετα να είστε στην ώρα σας στο πλοίο.

Εννοείς 1 διανυκτέρευση Ινσμπρουκ και 1 τελευταία S. Morits. Μμμμ, ναι, θα τα βάλω κάτω..

Για το κομμάτι S.Morits-Davos μήπως βγαίνει ημερήσια από Ααράου ως Chur κι απο κει με το αλπικό τρένο;

Επίσης σκεφτόμασταν πως πρέπει ν'αφήσουμε το δυτικό κομμάτι. Τώρα και με τις προτροπες σου το αποφασίζουμε.
Για το αναλυτικό πρόγραμμα όταν το καταρτίσουμε θα το ρίξω εδώ για έγκριση. Ιντερλάκεν σίγουρα, να σου χαιρετίσω και τη JangFrau!!

Και πάλι ευχαριστώ!:lol:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πέρυσι έκανα ένα μέρος από το ταξίδι σου. Πρώτη διανυχτέρευση στη Μόντενα. Όσο κι αν σου φανεί παράξενο ήταν τέτοια η κίνηση που φτάσαμε στο ξενοδοχείο όταν είχε πέσει το σούρουπο για τα καλά. Την άλλη μέρα πήγαμε Λουκέρνη. Στο πέρασμα Σεν Γκοντάρ δεν μπήκαμε στο τούνελ. (Οι φίλοι μας που αποφάσισαν να πάνε από αυτό επειδή είχαν τροχόσπιτο και ήταν δύσκολο από πάνω βγήκαν ένα τέταρτο μετά που φτάσαμε εμείς στο ίδιο περίπου σημείο. Τέτοια ήταν η ουρά και η κίνηση). Στη Λουκέρνη μείναμε 4 βράδια και είδαμε Λουκέρνη, Καταρράχτες του Ρήνου, Σαφχάουζεν (εμένα μου άρεσε), Στάϊν Αμ Ράϊν (ανεπανάληπτο) και Ιντερλάκεν (ημερήσια και ανάβαση στο Σίλτρον απέναντι από το Γιούνγκφράου). Από εκεί και πέρα πήγαμε 10 μέρες Γερμανία (Έση και Μέλας Δρυμός) και στην επιστροφή για να είμαστε κοντά στην Αγκόνα μείναμε στην Ίμολα (έμεινα 2 νύχτες για να δω τα ψηφιδωτά στη Ραβέννα). Να πάρεις σοβαρά υπ'όψη σου την κίνηση. Αφιέρωσε τις μέρες σου γύρω από το Ααράου με μια ακτίνα πάνω κάτω 80-100 χμ. Δεν ξέρω αν θα έχεις κάποιο κέρδος να κατέβεις από Ίνσμπρουκ ή γενικά από ανατολικά. Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Πέρυσι έκανα ένα μέρος από το ταξίδι σου. Πρώτη διανυχτέρευση στη Μόντενα. Όσο κι αν σου φανεί παράξενο ήταν τέτοια η κίνηση που φτάσαμε στο ξενοδοχείο όταν είχε πέσει το σούρουπο για τα καλά. Την άλλη μέρα πήγαμε Λουκέρνη. Στο πέρασμα Σεν Γκοντάρ δεν μπήκαμε στο τούνελ. (Οι φίλοι μας που αποφάσισαν να πάνε από αυτό επειδή είχαν τροχόσπιτο και ήταν δύσκολο από πάνω βγήκαν ένα τέταρτο μετά που φτάσαμε εμείς στο ίδιο περίπου σημείο. Τέτοια ήταν η ουρά και η κίνηση). Στη Λουκέρνη μείναμε 4 βράδια και είδαμε Λουκέρνη, Καταρράχτες του Ρήνου, Σαφχάουζεν (εμένα μου άρεσε), Στάϊν Αμ Ράϊν (ανεπανάληπτο) και Ιντερλάκεν (ημερήσια και ανάβαση στο Σίλτρον απέναντι από το Γιούνγκφράου). Από εκεί και πέρα πήγαμε 10 μέρες Γερμανία (Έση και Μέλας Δρυμός) και στην επιστροφή για να είμαστε κοντά στην Αγκόνα μείναμε στην Ίμολα (έμεινα 2 νύχτες για να δω τα ψηφιδωτά στη Ραβέννα). Να πάρεις σοβαρά υπ'όψη σου την κίνηση. Αφιέρωσε τις μέρες σου γύρω από το Ααράου με μια ακτίνα πάνω κάτω 80-100 χμ. Δεν ξέρω αν θα έχεις κάποιο κέρδος να κατέβεις από Ίνσμπρουκ ή γενικά από ανατολικά. Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε.

Ευχαριστώ !
Λες να κλείσω ξενοδοχείο Λουγκάνο και να μην τα καταφέρουμε να φτάσουμε; πάντα έχει πολύ κίνηση; Αλήθεια τι εποχή έκανες το εν λόγω ταξίδι;
¨Οσο για το τούνελ δεν θα μπούμε.
Τελικά βλέπω να εγκαταλείπω και το σχέδιο προς Ινσμπρουκ μεριά.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω διάφορα, αλλά αργότερα.
¨Ηρθαν κι αυτά τα νέα μέτρα! Δεν μπορώ να μην παραθέσω τον γνωστό στίχο του Καβάφη:**Με τρώγει την καρδίαν και τον νουν αυτή η τύχη,...**
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λουγκάνο φτάνεις άνετα,αργά το απογευματάκι θα είσαι εκεί.

Τούνελ San Gottardo εγώ είχα περάσει υποχρεωτικά,γιατί ήταν νύχτα και τι να δω αλλά και γιατί κυρίως ήταν κλειστό το πέρασμα λόγω εποχής.Σε πληροφορώ ότι είχε τέτοια ουρά για το τούνελ που η Κηφισίας το πρωί είναι αστεία.

Όσο για τους δρόμους,για να κάνω κι ένα προσωπικό σχόλιο,σιγά τα ωά ρε παιδιά.Εθνικό δίκτυο δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και εντελώς αφώτιστο.Μη πω για τα έργα κάθε λίγο και λιγάκι,με παρακάμψεις μέχρι και μέσα από χωριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom