Γερμανία Διάλογος στο σκοτάδι

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
φίλη καλή μου διηγήθηκε την εμπειρία της αυτή
στο Αμβούργο που βρέθηκε πρόσφατα...

έγινε για λίγη ώρα τυφλή,
έστω και τεχνηέντως!!!

Dialog-im-Dunkeln Hamburg

οπως μου τα έλεγε
οφείλω να ομολογήσω οτι μου έσπειρε νέα ταξιδιωτικά ζιζάνια,

το ολο αυτό πρότζεκτ λέγεται διάλογος στο σκοτάδι
και δεν περιορίζεται μόνο στην πόλη του Αμβούργο αλλά παγκοσμίως,
οπως φαίνεται στο παρακάτω λινκ

http://www.dialogue-in-the-dark.com/
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.474
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ενδιαφέρον ως προσέγγιση. Υπάρχει κάποιος οργανισμός από πίσω που το στηρίζει; διότι φαίνεται εκπληκτικά οργανωμένο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όντως, πολύ ενδιαφέρον.
Φαντάζομαι όμως αν είναι καθένας μέσα με τη φωτογραφική του μηχανή, δε θα είναι και τόσο σκοτάδι...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Υπάρχει κάποιος οργανισμός από πίσω που το στηρίζει; διότι φαίνεται εκπληκτικά οργανωμένο
αυτή τη λεπτομέρεια δεν την γνωρίζω, θα ρωτήσω.
αυτό που μου είπε η φίλη ειναι οτι τους ειπαν οτι ξεκίνησε απο το Παρίσι

Φαντάζομαι όμως αν είναι καθένας μέσα με τη φωτογραφική του μηχανή, δε θα είναι και τόσο σκοτάδι..
δεν νομίζω να επιτρέπουν την οποιαδήποτε φωτογράφηση
αλλά και τι να φωτογραφήσεις στο απόλυτο σκοτάδι;:roll:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
δεν νομίζω να επιτρέπουν την οποιαδήποτε φωτογράφηση
αλλά και τι να φωτογραφήσεις στο απόλυτο σκοτάδι;:roll:
Οι φωτογραφίες στο δεύτερο λινκ απ'ότι καταλαβαίνω είναι απο έναν απ'αυτούς τους χώρους. Φαντάζομαι κι εγώ ότι θα είχε επιτραπεί ελάχιστες φορές μόνο για λόγους δημοσιότητας του θέματος. Αλλιώς αν έμπαινε καθένας μέσα και δούλευε με φλάς, κατάλαβες...
Αυτό που θα φωτογράφιζε κάποιος, στο ''απόλυτο'' σκοτάδι με χρήση φλάς, θα ήταν κάτι σαν τις φωτ/φίες του λινκ.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καταπληκτικο! Και καταπληκτικη εμπειρια, ειδικα οταν εχεις τυφλους ανθρωπους διπλα σου που καταλαβαινουν τις δυσκολιες σου. Πραγματι σ'αυτη τη περιπτωση αυτοι ειναι οι "βλεποντες". Στα πλαισια μια εργασιας για τη σχολη ειχα μαγειρεψει με κλειστα τα ματια (εχω και βιντεο που δυστυχως δε μπορω να ανεβασω) και φετος θα κανω και μαθηματα γραφης Braille και ειμαι ενθουσιασμενη. Νομιζω ολοι μας πρεπει να προσπαθησουμε να μπουμε εστω και για λιγο στη θεση αυτων των ανθρωπων. Καταλαβαινεις ποσες δυνατοτητες εχουν και πως το σωμα μας τελικα μπορει να ανταπεξελθει σε καθε δυσκολια με εναλλακτικους τροπους.

Και ενα βιντεο που ταιριαζει γαντι στο θεμα "διαλογος στο σκοταδι":

[YOUTUBE]flkFW5E0XcM[/media]

Cast:
Lefteris Eleftheriou
Evgenia Deliali

Narrated by:
Makis Revmatas

Directed by: Constantin Pilavios
Written by: Despina Ladi
Director of photography: Zoe Manta
Music by: Christos Triantafillou
Sound Design by: Teo Babouris
Mixed by: Kostas Varibobiotis
Produced by: MovieTeller films
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Στα πλαισια μια εργασιας για τη σχολη ειχα μαγειρεψει με κλειστα τα ματια (εχω και βιντεο που δυστυχως δε μπορω να ανεβασω) και φετος θα κανω και μαθηματα γραφης Braille και ειμαι ενθουσιασμενη. Νομιζω ολοι μας πρεπει να προσπαθησουμε να μπουμε εστω και για λιγο στη θεση αυτων των ανθρωπων.


Πριν λίγα χρόνια, ως φοιτήτρια είχα παρακολουθήσει κι εγώ σεμινάρια της γραφής Braille στον Φάρο τυφλών στην Καλλιθέα κι ήταν μία καταπληκτική, θεωρώ εμπειρία. όχι τόσο ως προς το γνωστικό κομμάτι ( που και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που μπορώ να διαβάζω και να γράφω στη γλώσσα των τυφλών), αλλά κυρίως ως προς το ότι τις ώρες που περνούσα εκεί, με περιστοίχιζαν τυφλά παιδάκια, τα οποία από τη δεύτερη φορά κιόλας που πήγαμε εκεί, μας αναγνώριζαν από τη φωνή μας, τη μυρωδιά μας και μας φώναζαν με το όνομά μας. Μας έμαθαν πολλά πράγματα. Ήταν μάθημα ζωής για μένα και τις φίλες μου.. Όποιος μπορεί, ας πηγαίνει σε τέτοια προγράμματα!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ναι κι εγω μαλλον θα παω. Αλλα μαλλον απο Δεκεμβριο που ειναι το δευτερο προγραμμα μαθηματων. Πολυ χαιρομαι που ακουω οτι σου αρεσε τοσο. :) Στα σχεδια μου ειναι και η νοηματικη αλλα λογω οικομονικων τους δινω μια παραταση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω μπει στο παράρτημα της Βιέννης. Διαφορετική εμπειρία. Η ιδέα στηρίζεται στο ότι, στο απόλυτο σκοτάδι, είναι ο χώρος που ένας τυφλός πλεονεκτεί φυσικά απέναντι σε ένα βλέποντα, και για να "επιβιώσετε" στο χώρο θα πρέπει να τον εμπιστευθείτε και να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες του.
Αν δε μιλάτε Γερμανικά, όμως, είναι δύσκολο να βρείτε αγγλόφωνο "ξεναγό"....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom