ΔΙΑΜΑΧΗ Ασια εναντίον Λατινικής Αμερικης

Ασία εναντιον Λατινικής Αμερικής

  • Α} ΑΣΙΑ

    Votes: 24 58,5%
  • Β} ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ

    Votes: 17 41,5%

  • Total voters
    41
Μηνύματα
123
Likes
662
Ποια θεωρείται την καλύτερη ήπειρο για ταξίδια?
{Μεξικό και κάτω η Λατινική Αμερική ενώ η Ασία παίρνει και ένα μεγάλο κομμάτι της Ρωσίας.}

Βάση κόστους, ασφάλεια πολιτισμού εμπειριών αρχιτεκτονική φύση κ.α.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.769
Likes
51.089
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παροτι αν με βαλεις να διαλεξω χωρες θα εχει περισσοτερες στο τοπ η Λατινικη Αμερικη ψηφιζω Ασια γιατι δεν παιζεται η ποικιλομορφια της: Ασια ειναι και το Θιβετ, ειναι και η Κεραλα, ειναι και το Ισλαμαμπαντ ειναι και το Τοκυο ειναι η Σουματρα ειναι και η Μογγολια. Επισης τεως καλυτερα, τεραστια ποικιλία σε θρησκειες κι οτι δε μιλαω (σχεδον) καμια γλωσσα την κανει πιο εξωτικη, εκτος απο πιο ανεξαντλητη. Θα ψηφισω Ασια συνολικα. Βασικα και ολη την αμερικανικη ηπειρο να εβαζες, παλι η Ασια θα επαιρνε την ψηφο μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.770
Likes
15.346
Ε,ρε δύσκολο πολύ.

Αν έχεις επισκεφτεί μόνο λίγες χώρες κάθε ηπείρου,άντε να διαλέξεις....

Ίσως απαντήσω μελλοντικά,αν κ η Λατινική Αμερική είναι για πολλούς λόγους στην καρδια μου.


Υ.Γ. Δε φαίνεται τι ψηφισε ο καθένας... :oops:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.643
Likes
8.467
Χωρις να εχω γυρισει ολοκληρες τις 2 ηπειρους, ψηφιζω Λατινικη Αμερικη.
Εχω ξαναπει οτι σε αυτο το μερος του πλανητη η καρδια μου χτυπαει πιο δυνατα.
Στην Ασια αντιθετα, δεν μου ταιριαζει η κουλτουρα των ανθρωπων που δεν εκφραζουν ποτε αυτο που νιωθουν και που εχουν ενα κολλημενο χαμογελο -συχνα οχι αληθινο- και μια ευγενεια που καποιες φορες φτανει στα ορια της δουλοπρεπειας.
Η κινηση δε, οι κορνες, η βαβουρα, το νεφος, τα καλωδια που κρεμονται, τα σκουπιδια, τα πλαστικα κ οι ταμπελες νεον δημιουργουν μια χαοτικη ατμοσφαιρα που με αποσυντονιζει.
Εξαιρεση, για καποιο λογο που δεν μπορω να ερμηνευσω, η Ινδια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.992
Likes
9.568
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομίζω οτι η Ασία θα κάνει περίπατο και θα κερδίσει με μεγάλη διαφορά. Πιο πολλές και διαφορετικές κουλτούρες, θρησκείες, πιο φθηνά και γενικά πιο ασφαλής.
Αλλά η λατινική αμερική είναι συναίσθημα :cool:
 
Μηνύματα
123
Likes
662
Ασία ψήφισα. Μπορεί να κάνω και μεγάλος λάθος αφού δεν έχω πάει καθόλου Λατινική Αμερική αλλά έχω την αίσθηση για ΤΑΞΙΔΙ καλύτερα είναι η Ασία λόγω της τεράστιας γκάμας κουλτούρας φιλοσοφίας/θρησκείων. Είμαι βέβαιος έχει πολύ πιο ασφαλής προορισμούς για τουρίστες και αρκετά πιο οικονομικοί. Δύσκολα θα πλήξεις.

Η Λατινική Αμερική έχει τεράστια θέλγητρα. Πιθανά σούπερ ενδιαφέροντα/τοπία μπορεί να είναι
α}το νησί του Πάσχα
β}Παταγονία
γ}κρουαζιέρα στον Αμαζόνιο {δεν ε΄ίναι και τόσο ακριβό ναι μεν πολύ κουραστικό αλλά υποψιάζομαι εξαιρετικά ενδιαφέρον
δ}πιθανόν το Ριο
ε}ζούγκλα στη Γουιάνα
ζ}καταρράκτες Ιγκουάσου
η}Μάτσου Πίτσου
θ}νησιά Γκαλαμπάνγκος
ι}Σαλάρ ντε Ουγιούνι
κ}Αντίγκουα
λ}Τσίτσεν Ιτζα , Καλακμουλ, Παλένκε

Ενδιαφέρουσες κουζίνες η Περουβιανή και Μεξικάνικη κ.α.
Να ....φιλήσουμε κάνα Ανακόντα στη Βενεζουέλα και υποψιάζομαι οτι δεν θα μας είναι αδιάφορη η φύση της κυρίως στη Νότια Βενεζουέλα και ελπίζω μόλις βελτιωθεί η κατάσταση να πάμε μερικοί.
Ούτε εκεί θα πλήξουμε αλλά μειονέκτημα για μένα το κόστος και πιθανόν η ασφάλεια.

Ασία α}πεζοπορία στα Αναπύρνα στο Νεπάλ
β}Κατμαντού
γ} Η ανατολή στο .....Βαρανάσι. {συζητήσιμο λίγο}
δ}Σινικό τείχος
ε}Θιβετ
ζ}Μογγολία{?}
η}Ιαπωνία {όλη}
θ} οι Ιρανοί
ι}Ανγκορ Βατ
κ}Λουανγκ Πραπανγκ και κατάβαση απο βόρεια Ταυλάνδη μέσω του ποταμού Μεκόνγκ}
λ}τα αρχαία και η φύση στην Ιάβα
μ}η Πέτρα/Ιορδανία
ν}Ιερουσαλήμ
και πάρα πολλά άλλα.

Κουζίνες εξαιρετικές η Λιβανέζικη , Ταυλανδέζικη .Και στην στρατόσφαιρα η Γιαπωνέζικη.
Μη ξεχάσουμε να βγάλουμε και καμιά σέλφι με τη Βασιλική Τίγρη στο Μοαγλαντές .

Τώρα το συναίσθημα που λέει ο/η @go2dbeach δεν το κατάλαβα.
Ούτε πίανω το υστερόγραφο της @alma .Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος.
@Yorgos δεν ξέρω τι εννοεί με την .......Κεράλα. Με πανικοβάλλει λίγο η Ινδία και δεν ξέρω σε μέρη θέλει να μας .......στείλει. Ελπίζω πάντως να γλυτώσουμε τις βίζες στο μέλλον. Εδώ παλιές Σοβιετικές δημοκρατίες καταργουν αυτά τα Σατανικά πράματα/παγίδες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.530
Likes
29.438
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι θα πει καλύτερη ήπειρος; Όρισε το "καλύτερη" και βλέπουμε. Αν και η σύγκριση είναι άδικη, ας περιόριζες την Ασία σε ενα μέρος της, περίπου ανάλογο πληθυσμιακά μ'αυτό της Λατινικής Αμερικής, για να είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη. Π.χ. Μεση Ανατολή vs. Λατινική Αμερική.
 
Μηνύματα
123
Likes
662
Τι θα πει καλύτερη ήπειρος; Όρισε το "καλύτερη" και βλέπουμε. Αν και η σύγκριση είναι άδικη, ας περιόριζες την Ασία σε ενα μέρος της, περίπου ανάλογο πληθυσμιακά μ'αυτό της Λατινικής Αμερικής, για να είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη. Π.χ. Μεση Ανατολή vs. Λατινική Αμερική.
Καλύτερη για να ταξιδέψει κανείς .Είτε για φαγητό είτε για να χαλαρώσει είτε για περιπέτεια είτε για τη φύση/παραλίες είτε για να σώσει τον γάμο του/σχέση είτε για δουλειές, λόγους υγείας κ.α.

Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά Τάβερ. Χαβαλέ κάνουμε και να βρίσκουμε μέρη ιδέες για να .... χαλαρώσουμε.

Την ιδέα με τον συγκεκριμένη διαμάχη μου την έβαλε το σάιτ αφού οι ιστορίες/θέματα πληροφοριων βρίσκονται στις κατηγορίες κεντρική και Νότια Αμερική, Βόρεια Αμερική {για αυτό έκανα και εγώ και δεν πρόσθεσα Καναδά και Ηπα όπως ζήταγε ένα άλλο μέλος παραπάνω}, Ευρώπη ,Ασία, Αφρική και Ωκεανία.

Σύγκριση μεταξύ Λ.Α με μέση Ανατολή δεν.......
Άλλωστε ο μπουφές των αξιοθεατων στην Λατινική είναι ενδιαφέρον και ιδιαιτερα ανταγωνιστικός όπως προανάφερα στο 7 μήνυμα του νήματος και μέχρι στιγμή 12 μέλη δίνουν την ψήφο τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.559
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom