Γειά σας!!!!!!!!!!!!Καλως σας βρήκα....

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Γειά σας παιδιά,
Είμαι καινούρια στη παρέα σας,Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα ταξίδι που σκαίφτομαι να κάνω..Τα χριστούγεννα θέλουμε με το φίλο μου να πάμε στη Σλοβενία..Έχω κάνει αρκετή έρευνα αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας γιατι ειναι το πρώτο μου ταξίδι!Μάλλον με αεροπλάνο θα πάμε ή μάλλον έτσι σκεφτόμασταν μέχρι που ρώτησα για αμάξι να ενοικιάσουμε και μου είπαν οτι το κατώτατο όριο για να ενοικιάσεις είναι 23 και εγώ είμαι 21 και ο φίλος μου το ίδιο!!!Και χρειαζόμαστε αμάξι γιατί θα κάτσουμε μια βδομάδα και θέλαμε να γυρίσουμε ολη τη Σλοβενία.Θα μείνουμε στη Λουμπλιάνα!Αν δεν βρούμε αμάξι να ενοικιάσουμε θα πρέπει να πάμε με καράβι για να πάρουμε το αμάξι μας...Σκεφτόμασταν να πάμε οδηκός αλλά είναι πολλά τα χιλιόμετρα και επίσης δεν έχουμε ξαναβγεί απο την Ελλάδα και δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε,θα είναι δύσκολα για εμάς στα σύνορα και ο δρόμος!!Οπότε οδηκός οχι.Μετά σκεφτήκαμε να παρούμε το καράβι από Πάτρα για Βενετία να μείνουμε μία νύχτα εκεί και μέτα να πάμε με το αμάξι μας στη Σλοβενία..Το καλυτερο για εμάς θα ήταν να πάμε με το αεροπλάνο να ενοικιάσουμε ένα αμάξι εκεί και όλα μια χαρά αλλά δεν γίνεται δυστυχώς!!!!!!!Αλλα και από την άλλη αν πάμε μέσω Βενετίας θα δούμε πιο πολλά μέρη αφού θα είμαστε με το αμάξι μας...Και κάτι ακόμα...χρειάζεται διαβατήριο ή μόνο η ταυτότητα????Εσείς τι προτείνετε?
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
καλησπερα καλως ηρθες.για σλοβενια δεν γνωριζω αλλα σιγουρα να κανετε σταση στην μοναδικη βενετια.ειναι συγκλονιστικο μερος.αν μπορειτε να καθησετε 2 μερες να δειτε αρκετα.σιγουρα για σλοβενια θα ξερει καποιοσ απο δω να σε βοηθησει.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
να πας με πλοίο από πάτρα βενετία, από εκεί στην πανέμορφη τεργέστη και μετά λουμπιάνα. η διαδρομή δεν είναι μεγάλη. βενετία και τεργέστη είναι υπέροχες. να το συνδυάσεις για να τις δεις και αυτές. λουμπιάνα δεν έχω μείνει μόνο έχω περάσει οδικώς, μου φάνηκε πολύ όμορφη. καλά να περάσεις
 

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Ξέρεις πόσες ωρες είναι?Νομίζω 3???Να ρωτήσω και κάτι άλλο,επειδή θα πάμε χειμώνα λέτε να έχουμε πρόβλημα με το αμάξι????Εννοώ με χιόνια και τέτοια..
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
να προσθέσω και τη δική μου εμπειρεία από την περιοχή. Η Σλοβενία θεωρώ ότι είναι από τις πιό ακριβές γειτονικές μας χώρες., πχ 1 μπουκάλι νερό 2,5 ευρώ -σκέτη ληστεία. Είσοδος στο κάστρο 12 ευρώ , 14 ευρώ είσοδος στο σπήλαιο με τους σταλακτίτες. Αντίθετα φτηνότερη αλλά και φτωχότερη ή διπλανή Κροατία. Στη θέση σας θα αναζητούσα άλλο προορισμό. Οτι και να αποφασίσετε πάντως εύχομαι καλό ταξίδι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.011
Γειά σου και σε σένα nikiforoula!!! :)
Καλωσόρισες και με το καλό η Σλοβενία!!!
 

nikiforoula

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία!
να προσθέσω και τη δική μου εμπειρεία από την περιοχή. Η Σλοβενία θεωρώ ότι είναι από τις πιό ακριβές γειτονικές μας χώρες., πχ 1 μπουκάλι νερό 2,5 ευρώ -σκέτη ληστεία. Είσοδος στο κάστρο 12 ευρώ , 14 ευρώ είσοδος στο σπήλαιο με τους σταλακτίτες. Αντίθετα φτηνότερη αλλά και φτωχότερη ή διπλανή Κροατία. Στη θέση σας θα αναζητούσα άλλο προορισμό. Οτι και να αποφασίσετε πάντως εύχομαι καλό ταξίδι

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες :)!!Απλά απο τι έχω ψάξει και μια φίλη μου που είχε πάει μου έχει πει οτι ειναι πολύ οικονομικά..Τωρα δεν ξέρω μήπως σε κάποιες πόλεις είναι πολύ ακριβά???Για τα εισητήρια ξέρω και έχω δει και στο internet οτι υπαρχει μια κάρτα που μπορεις να αγορασεις με 12ευρο την χρησιμοποιεις για τρεις ημερες και μπαινεις σε ολα τα μουσεια και σε διαφορα αξιοθεατα δωρεαν.Να σου πω, εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφα και εχω δει και στις φωτογραφιες το ιδιο και θελω πολυ να παω!!!Απλα δεν ξερω ακομα πως να παω με καραβι η με αεροπλανο???χρειαζομαστε και αμαξι οποτε το πιο πιθανον ειναι με πλοιο...Εχετε κανει τη διαδρομη Βενετια Σλοβενια???Αν ναι δωστε μου καποιες πληροφοριες και να πω οτι θα παμε χειμωνα....θα εχουμε καποιο προβλημα με το αμαξι?????
 

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Καλώς ήρθες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.003
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom