Ιταλία Βοήθεια με την Sita bus!

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Καλησπέρα, θέλω να πάω από Φλωρεντία στην Σιένα και ίσως και στο Σαν Τσιμιάνο. Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας! Δεν βγάζω άκρη με την Sita, και διάβασα και την ταξιδιωτική ιστορία της chrikky που αναφέρετε σε αυτήν. Από Φλωρεντία παίρνουμε το λεωφορείο από το σταθμό; Εισιτήρια από που αγοράζουμε μέσα στο λεωφορείο ή στον σταθμό; Στην Σιένα που μας αφήνει; Σε σταθμό πάλι; Γιατί αγχώνομαι πώς θα επιστρέψουμε, θα βρούμε την στάση; Με το Σαν Τσιμιάνο είναι το ίδιο; Μας αφήνει στο κέντρο των δυο πόλεων ή πρέπει να πάρουμε άλλο λεωφορείο για να φτάσουμε στο κέντρο; Πολλές ερωτήσεις το ξέρω...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.153
Likes
3.350
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δυστυχως δεν θυμαμαι λεπτομερειες.Εχω κανει τις συγκεκριμενες εκδρομες με αυτα τα λεωφορεια,δεν συναντησα κανενα απολυτως προβλημα-θυμαμαι μαλιστα οτι οι σταθμοι ηταν πολυ κοντα στο κεντρο των πολεων Κανενα αγχος λοιπον,αν ξερει καποιος κατι παραπανω ακομα καλυτερα.
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Αυτό φοβάμαι να μην συναντήσω κανένα πρόβλημα!!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μου προτείνεις ξεχωριστές μέρες επίσκεψη στις δυο πόλεις; Εγώ σκέφτομαι σε μία να το κάνω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
Δεν ειναι κατι το τρομερο ωστε να εχεις αγχος.
Λοιπον απο Φλωρεντια για Σιενα το 131 λεωφορειο ( Rapide) και σε μια μιαμιση ωρα το πολυ θα εισαι εκει. Απο Φλωρεντια θα το παρεις απεναντι απο το σταθμο τρενων Santa Maria Novella και στη Σιενα θα σε αφησει στη viale Tozzi.
Τωρα απο Σιενα για San Gimignano το λεωφορειο 130 αλλα (οπως και στην επιστροφη για Φλωρεντια) θα το παρετε απο την Piazza Gramsci και θα σταματησετε στη Porta San Giovanni.
Προσοχη στη διαδρομη Σιενα Gimignano ισως χρειαστει να αλλαξετε λεωφορειο στην Poggibonsi. Γιαυτο ισως ειναι καλυτερα αν πιστευετε οτι θα μπερδευτειτε (αν και παλι το αλλο λεωφορειο φευγει απο τον ιδιο σταθμο) να επιλεξετε καποιο απο τα λεωφορεια που κανουν την απευθειας διαδρομη.

Τωρα για τις τιμες υπολογιζε γυρω στα 15 ευρω η πρωτη διαδρομη και γυρω στα 10 ευρω η δευτερη.
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... άρα Σιένα αλλού μας αφήνει και από αλλού φεύγουμε...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.153
Likes
3.350
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αυτό φοβάμαι να μην συναντήσω κανένα πρόβλημα!!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μου προτείνεις ξεχωριστές μέρες επίσκεψη στις δυο πόλεις; Εγώ σκέφτομαι σε μία να το κάνω.
Γινονται και σε μια μερα,αν εχεις χρονο ομως ειναι προτιμοτερο σε δυο εκδρομες.Στη Σιενα ειδικα εχεις πολλα να δεις,αφιερωσε της μια μερα.Σε περιπτωση που μπορεις,δοκιμασε και τη Λουκα,λιγοτερο γνωστη αλλα απιστευτα ομορφη πολη.
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Χίλια ευχαριστώ παιδιά!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Η γνωμη μου ειναι,να τις επισκεφθεις,σε 2 μερες,ειναι τοσο ομορφες για να υποστουν αυτο το "στριμωγμα"....
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Έχεις δίκιο αναλόγως με τις εντυπώσεις μου από την Φλωρεντία, αν και φαντάζομαι θα μου αρέσει τρελά! Θα το οργανώσω μάλλον την τελευταία στιγμή... Αλλιώς τα είχα σχεδιάσει (2 μέρες Πίζα- Λούκα και Σιένα- Σαν Τζιμιανο- Βολτέρα) με το αυτοκίνητο αλλά δυστυχώς δεν έχουμε πιστωτική επομένως... με λεωφορείο και μόνο σε μια ή δύο πόλεις, είναι ταλαιπωρία χωρίς αυτοκίνητο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχεις δίκιο αναλόγως με τις εντυπώσεις μου από την Φλωρεντία, αν και φαντάζομαι θα μου αρέσει τρελά! Θα το οργανώσω μάλλον την τελευταία στιγμή... Αλλιώς τα είχα σχεδιάσει (2 μέρες Πίζα- Λούκα και Σιένα- Σαν Τζιμιανο- Βολτέρα) με το αυτοκίνητο αλλά δυστυχώς δεν έχουμε πιστωτική επομένως... με λεωφορείο και μόνο σε μια ή δύο πόλεις, είναι ταλαιπωρία χωρίς αυτοκίνητο.
Γιατι εψαξες ΙΧ χωρις πιστωτικη? Μια χαρα γινεται, αρκει να εχεις μετρητα. Χωρις κι αυτα δυσκολο...
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Σοβαρά; Η αλήθεια είναι ότι απλά έψαξα για τις τιμές και τα αυτοκίνητα, δεν έφτασα στον τρόπο πληρωμής! όμως και εδώ (forum) που ρώτησα μου είπαν δεν γίνεται, και στο ταξιδιωτικό γραφείο που μου τα κλείνει ρώτησα και μου είπαν μόνο πιστωτική. Μου είπαν όμως και για χρεωστική ότι μπορεί κάποιοι να την δεκτούν, αλλά η χρέωση είναι τεράστια! Θα μπορούσα να πάω απλά Φλωρεντία και να ψάξω κάτι εκεί, χωρίς να κλείσω από το ιντερνετ; Ίσως δεκτούν μετρητά και μια ταυτότητα για εγγύηση τι λες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom