Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Την επομενη μερα,1η του καινουργιου χρονου,αφου φαγαμε για μια ακομα φορα το γευστικο πρωινο μας-τα αυγα αραγε στην Κουβα ειναι πιο νοστιμα ή μου φανηκανε?:lol:- κατεβηκαμε να παμε στο γραφειο που ειχαμε κανονισει για να παραλαβουμε το αμαξι που ειχαμε κλεισει.. Το θετικο της υποθεσης ηταν οτι ενω ειχαμε κανονισει μικρο αυτοκινητο μας εφεραν μεγαλο!! Παλι καλα γιατι με τοσα πραγματα δεν υπηρχε περιπτωση να χωρεσουμε!! Το κακο ηταν οτι στην ερωτηση μας για παιδικο καθισμα,απλα χαμογελασαν!!!:shock:
Με ενα καθισμα που καταφεραμε να βρουμε για 5 ετων και στριμωγμενη στα μπαγαζια η μικρη μας ηταν ετοιμη για χιλιομετρα!! Το αμαξι ηταν υπερσυγχρονο,με σπορ καθισματα,ηλιοροφες...:bleh::bleh:
Πλακα κανω φυσικα!! Τα τζαμια ανεβοκατεβαιναν με τον παλιο κλασικο τροπο,μανουβελα...:haha::haha: Αλλα μια χαρα εκανε την δουλεια του!! Βεβαια τα αυτοκινητα για Κουβα ειναι πολυ ακριβα,γυρω στα 55 ευρω! Βενζινες και λεπτομερειες τετοιες τα γραφει ακριβως ο Μανος,οποτε διαβαστε τα ,ειναι πιο καλος απο μενα στα πρακτικα του θεματος!!:clap: μπραβο Μανο!!:clap:
Ετσι οδηγωντας πηγαμε να φορτωσουμε ολο τον χαμο απο πραγματα που ειχαμε και που συνεχως πολλαπλασιαζοταν...:shock:
Χαιρετησαμε την σπιτονοικοκυρα μας και ενιωσα σαν να ειχα αφησει πισω οχι ενα τυπικο ξενοδοχειο,αλλα ενα σπιτι που μας φιλοξενησε,και που θα ξαναπαω!!
Ετσι ξεκινησαμε για τον επομενο προορισμο μας: Viniales.
Οι δρομοι ηταν μια χαρα!! Το μοναδικο μας προβλημα ηταν να βγουμε απο την Havana ,που ουτε κι εγω θυμαμαι μετα απο ποσες ερωτησεις το καταφεραμε...:shock:
Τωρα ή δεν ειχε πινακιδες ή χαζευαμε και βγηκαμε σε κατι εντελως προαστια...
Στο δρομο καναμε μια σταση στο Soroa που ειχε εναν καταρακτη..
Καλα,τιποτα ιδιατερο..Απλως για μια σταση... Και συνεχισαμε...
Με το που φτασαμε μου ενανε εντυπωση η γεομωρφια της περιοχης με κατι τεραστιους βραχους ...Ωραια φυση.. Καταπρασινες κοιλαδες..Πηγαμε στο Προιστορικο Τειχος...ενας τετοιος βραχος με μια ζωγραφια του προιστορικου ανθρωπου...,μαλλον κιτσ θα το ελεγα..Αλλα ηταν ωραια ,γιατι πετυχαμε με το που εφευγαν τα γρουπ λιγο πριν κλεισουν και ειχε μια απεραντη ησυχια...
Με το που μπηκαμε στο χωριο μας εκαναν εντυπωση τα χαμηλα σπιτια,κουνιστες πολυθρονες σε ολα απεξω και μια τρομερη ηρεμια...Πηγαμε στο καινουργιο μας σπιτι και Η μεγαλη εκπληξη ηταν τα 2 σκυλια "λουκανικα" που ειχαν(αυτη τη ρατσα,ξερετε,πως την λενε???) Τα ζωα ειναι η μεγαλη αδυναμια της κορης μου,οποτε τρελλαθηκε κι αυτη κι εμεις μαζι που την κυνηγουσαμε πισω αποι τον σκυλο!!:shock::shock:
Αληθεια στην Κουβα υπαρχουν πολλα και μονο τετοια σκυλια...Μεγαλη απορια το εχω το γιατι???:roll::roll::roll:
Στο σπιτι ειχαν και ενα αλλο μικρο ,οποτε γιναμε κατευθειαν τηε οικογενειας!! Η μαμα καρδιοχειρουργος και μας ελεγε για τις αμοιβες τους και την δουλεια της!! Πολυ δουλεια,μονο αυτο λεω!!
Πηγαμε να εξερευνησουμε το χωριο,που βεβαια ηταν πολυ μικρο για εξερευνηση!!
Με το που επεσε ο ηλιος αυτη η ηρεμια του τοπιου ηταν το κατι άλλο!! Καταπληκτικο μερος!! Στα λιγοστα μαγαζια ηταν κατι τουριστες που επιναν μπυρες..
Ξαφνικα ακουμε μια δυνατη μουσικη απο την πλατεια του χωριου..
Προχωραμε και να γινεται χαμος!! Ειχε live μουσικη και ηταν ολος ο κοσμος εκει και χορευανε!! Πολυ δυνατη μουσικη οντως και να ειναι ολες οι ηλικιες!! Παιδια πολλα να χορευουν καταπληκτικα!! Το ειδα και αυτο..Ενα μωρο 6 μηνων να κουνιεται απο το καρορτσακι με καταπληκτικο ρυθμο!!!:clap::clap:
Και μετα θελουμε κι εμεις να μαθουμε να χορευουμε τους χορους τους...:rolleyes:
Αυτοι το εχουν μεσα τους!!! Γεννιουνται με τον ρυθμο!!
Τουριστες κανενας! Ηταν λογω της Πρωτοχρονιας και ειχαν μαζευτει ολοι οι κατοικοι της περιοχης! Οτι πιο αυθεντικο ειδα σολη την διαρκεια του ταξιδιου!! Διασκεδαση απο Κουβανους για Κουβανους!!
Μετα απο καμποση ωρα φυγαμε και πηγαμε στο σπιτι για φαγητο! Πλουσιο γευμα με 10 ευρω!! Κοτοπουλο,σαλατα,φρουτα,σουπα.. Το τελευταιο ηταν βεβαια αμφιλεγομενο..Αφου ο mr επεμενε οτι κατι μαυρα που ηταν μεσα ηταν μυρμηγκια κι οχι ριγανη,οπως μας ελεγε ο συμπαθεστατος παππους που μας τα ετοιμασε...:D
Ποιος ξερει?? Παντως δεν παθαμε τιποτα...Ουτε εμεις,ουτε τα μυρμηγκια...:bleh::bleh:
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.487
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.972
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom