Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Την επομενη μερα μανα και κορη φωναζανε απο την αρχη επιτακτικα στον ταλαιπωρο πατερα: " Μπαμπο"-στην αργκω της κορης μου αυτη η μαγευτικη λεξη σημαινει μπανιο-θαλασσα και το ομολογω, τρελλη οπως ειμαι για παραλιες δεν αντεχα άλλο-ηθελα επειγοντως την "δοση" μου!!!:cool::cool::cool:
Ετσι κατεβηκαμε εμεις κυριες με τα μαγιω μας και τα σορτσακια μας και ο mr κουβαλουσε όλα τα συμπραγαλα που χρειαζοτανε για την διασκεδαση της μικρης!! Κουβαδακια,παιχνιδακια πλαστικά,ως και πισινα πλαστικη!!!
Με το που κατεβηκαμε σταματησα εναν ταριφα και κλεισαμε την τιμη των 10 ευρω περιπου να μας παει και να ερθει να μας ξαναπαρει συγκεκριμενη ωρα! Αλλο χαρακτηριστικο του περηφανου λαου,δεν δεχεται πολλα παζαρια. Αντε να γλιτωσεις κανενα ευρω και εχουν και τετοιο στυλ που στο τελος αισθανεσαι ντροπη που τα καταφερες!:oops:
Αφου εγω που ειμαι αυθεντια στα παζαρια,δεν εκανα στην Κουβα, απορησε ο mr με μενα!:shock:
Playa del Este του ειπα με το που μπηκαμε μαζι με ολο το συφερτο πανω στα μουτρα μας,αφου το ξεχαρβαλωμενο lada με το ζορι μας χωραγε!!
Καπου που να εχει ντοπιους με παιδιά του ειπα! Απόρησε και τελικα μας ειπε ξερω που θα σας παω.. Ειχα μαθει απο εναν φιλο που ειχε παει περσι,οτι η παραλια ειναι τεραστια και ανα τμηματα πηγαινεις να βρεις αυτο που θελεις.... Γυναικες,αντρες,αμφι...Δεν ξερω αν ισχυει,παντως εκει που μας πηγε αυτος ο καλος ανθρωπος βρηκα αυτο που γυρευα!! Η παραλια,παραδοξως δεν ειχε πολυ κοσμο...
Ενταξει,σαν θαλασσα,σαν παραλια,εχω δει και καλυτερες..Οχι οτι ηταν ασχημη,απλως εγω εχω υψηλα στανταρ σε αυτο,το ομολογω ... Ζω σε ενα απο τα ωραιοτερα νησια της Ελλαδας, ειμαι ολο το καλοκαιρι σε παραλιες,εχω κολυμπησει Μαλδιβες, Τζαμαικα, Ταυλανδη.
Ηταν μια ωραια παραλια με στο βαθος φοινικες,απεραντη,τα νερα ομως λιγο αποτομα και ανακατεμενα.. Για τους κουβανους αυτη η εποχη θεωρειται Χειμωνας και δεν πολυπηγαινουν στην θαλασσα,εμαθα... Το νερο ηταν κρυο για Καραιβικη,για τα δικα μας δεδομενα,μια χαρα!!:p
Επισης η θαλασσα ξεβραζε κατι μπλε πραγματα jellyfish σαν μεδουσες που μαλλον τσιμπουσαν,πραγμα πολυ συνηθισμενο,αποτι μου ειπανε...
Πολλοι Κουβανοι με τις οικογενειες τους εκει και ελαχιστοι τουριστες... Εμεις νοικιασαμε καρεκλες,αλλα οι περισσοτεροι ηταν ξαπλωμενοι χυμα σε πετσετες... Μεσα σε λιγη ωρα ειχαμε μαζεψει γυρω μας ολα τα μικρα που επαιζαν με την δικια μας και γινοτανε ενας χαμος!!! Γνωρισαμε ζευγαρια που ζουσαν στην Havana.αλλους Κουβανους που ηταν απο αλλου και ηρθαν για να δουν συγγενεις τους...Πολυ κοσμο! πιασαμε κουβεντα για τις συνθηκες ζωης τους... Δεν θελω να ανοιξω πολιτικη συζητηση,αλλα ειναι ενας λαος που περναει πολλες δυσκολιες,αλλα ειναι περηφανος και αισιοδοξει για το καλυτερο...Δεν μιζεριαζεται!! Υπαρχουν 2 συναλαγματα ,το τουριστικο cuc και αυτο για τους ντοπιους. Αυτοι αμοιβονται με το δικο τους και μου εξηγησαν οτι ειναι ευχαριστημενοι με τα πραγματα που τους δινει το κρατος ειναι μεγαλο βοηθημα,αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα αγοραζουν με το άλλο ,πραγμα πολυ δυσκολο!! Οπως τα ρουχα των παιδιων και διαφορα αλλα ειδη.. Γενικα μην νομιζετε πως κανουν παραπονα,ουτε εχουν αυτη την γκρινια που εχουμε εμεις,απλως γενικα μεταφερω αυτο που καταλαβα πανω σε διαφορες κουβεντες που ειχα ολο το διαστημα... Κι εγω βεβαια,δεν ηθελα να τους κανω τετοια αναλυση,ουτε να τους ρωταω τετοια πραγματα...
Κυλησε σαν νερο η μερα...Ευτυχως που ειχαμε τιμησει παλι το πρωινο,γιατι απο τα πολλα μοχιτο ειχαμε παλι την ζαλαδα μας... :D
Τι ευτυχια!!
Να καθεσαι ξαπλωμενος στην ξαπλωστρα σου,να ατενιζεις τον γαλαζιο ουρανο και την θαλασσα,χωνοντας τα ποδια σου στην καυτη αμμο και να ξερεις οτι ειναι τελη Δεκεμβριου!!!!
Μα τι ασχημο χειμωνα εχουν αυτοι οι Κουβανοι τελος παντων!!:bleh::bleh::bleh:
Ηρθε η ωρα που ειχαμε συμγωνησει με το ταξι και μαζεψαμε και φυγαμε... Μας περιμενε τυπικος ακριβως απεξω και κατευθυνθηκαμε σπιτι...
Αφου μπανιαριστηκαμε,ετοιμαστηκαμε για την βολτα μας στην Malecon...Αποφασισαμε να την κανουμε ολη την παραλιακη με τα ποδια μεχρι το γνωστο ξενοδοχειο National..Και δεν ηταν και κοντα..Ομως αξιζε!!!
Η malecon αποτι καταλαβα ειναι για το λαο η τσαμπα διασκεδαση τους!! Εκει δινουν τα ραντεβου τους,εκει βολταρουν,τα παντα... Υπεροχες εικονες!!! Ζευγαρακια ,αλλοι να παιζουν μουσικη,αλλου παρεες να καθονται να τα λενε με την συνοδεια ενα μπουκαλι ρουμι..Καταπληκτικη βολτα...Ακριβως την ωρα που επεφτε το σουρουπο ...Ηλιοβασιλεμα στην Malecon....Μην τυχον και το χασετε!!!:clap::clap:
Η μικρη εξουθενωμενη επαιρνε τον υπνο της στο καροτσακι οταν επιτελους φτασαμε στο National!! Υπεροχο ξενοδοχειο...Καμια σχεση με τα διπλανα Melia κ.λ.π που παιρνουν τα γκρουπ-αυτα τα απαισια πολυορωφα ξενερωτα κτιρια,που χαλανε ολη την εικονα...
Ενα παλιο κτιριο που "μιλαει" και σε κανει να φανταζεσαι ιστοριες με γκανγκστερ απο παλιες εποχες τοτε που ηταν στις δοξες τους να καπνιζουν τα πουρα τους...
Σημειωση: Καπνιστρια δεν ειμαι,οποτε μην με ρωτατε για τα πουρα της Κουβας...δεν ξερω να διακρινω..Απλως πουλανε συνεχως πολλα λαθραια..
Μου αρεσε τρομερα!! Μπηκαμε μεσα και σαν κυριοι περιφερθηκαμε σε ολο το ξενοδοχειο...Κανεις δεν σου λεει τιποτα εξαλλου...Ειχε και πορογραμμα καμπαρε,αλλα δεν πηγαμε σε τετοια ,ουτε tropicana ουτε τιποτα...λογω μικρης και λογω τιμης!!! Στο τελευταιο παραμονη πρωτοχρονιας θελανε περιπου 100 ευρω!!!:shock::shock::shock:
Αφου παρακολουθησαμε πως φτιαχνουν τα πουρα...πολυ ενδιαφερον..αποφασισαμε να φαμε εκει. Στο εστιατοριο ειχε μπουφε την συγκεκριμενη μερα και ειχε απολα και κουβανεζικη κουζινα και κλασσικα πιατα,με 20 ευρω. Ετσι ειπαμε να τα δοκιμασουμε. Ολα πολυ περιποιημενα,αφθονια και μεγαλη ποικιλια,αλλα οπως ξαναειπα,μην πατε στην Κουβα για το φαγητο,θα απογοητευτειτε...
Χορτατοι απο εικονες και φαγητο,πηραμε ετσι τον δρομο της επιστροφης για το σπιτι...
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.487
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.972
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom