Γενικά Αεροπορικές εταιρίες και πιθανότητα δυστυχήματος

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.736
Likes
7.929
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χαίρετε!Θα ήθελα να μου πείτε γενικά τη γνώμη σας για τις αεροπορικές εταιρίες.Θέλω να πω,με ποιά κριτήρια μπορεί να θεωρηθεί κάποια εταιρία αναξιόπιστη;Έχω στο μυαλό μου πως ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις,αλλά ας πούμε μια εταιρία που πάει για φούντο θα μπορούσε να "δημιουργήσει" ένα αεροπορικό ατύχημα για να πάρει τα λεφτά της ασφάλειας ή μια εταιρία που τα αεροπλάνα της είναι παλιά,θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αναξιόπιστη.Πολλές ταινίες βλέπω ε;Γενικά ας πούμε ότι κλείνω με μια αεροπορική σχετικά φθηνή,πως μπορώ να ξέρω ότι θα φτάσω σώα στον προορισμό μου;
Δίνω και ένα λινκ που βρήκα
Οδηγός επιβίωσης στον αέρα. Travel tips με αεροπλάνο (αεροπλάνο - αεροπλάνα - πτήση - πτήσεις - ατύχημα) :: Καλοκαίρι :: asxetos.gr ::

υγ:δε βρήκα παρόμοιο θέμα,αν υπάρχει ας το κλειδώσουν οι αδμινς
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
αλλά ας πούμε μια εταιρία που πάει για φούντο θα μπορούσε να "δημιουργήσει" ένα αεροπορικό ατύχημα για να πάρει τα λεφτά της ασφάλειας
ποια ασφαλειας? πρωτα απο ολα το αεροπλανα ειναι πανακριβα και δευτερον θα πληρωσει παρα πολλα λεφτα σε αποζημειωσεις, τα ατυχηματα ειναι πολυ ζημιογονα για τις αεροπορικες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.736
Likes
7.929
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
μα αν η εταιρία κηρύξει πτώχευση πώς θα αποζημιώσει τους συγγενείς των θυμάτων;και είναι πάντα σίγουρο πως αυτοί θα δικαιωθούν;
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
620
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Γενικά ας πούμε ότι κλείνω με μια αεροπορική σχετικά φθηνή, πως μπορώ να ξέρω ότι θα φτάσω σώα στον προορισμό μου;
Δεν μπορείς.
Όπως δεν μπορώ κι εγώ να ξέρω ότι θα "φτάσω σώα" στη δουλειά μου σήμερα το πρωί ή ότι θα επιστρέψω "σώα" πίσω στο σπίτι μου το απόγευμα. Δεν ξεκινάς ένα ταξίδι με αυτό το σκεπτικό.
Μην αφήνεις τις κινδυνολογίες του διαδικτύου να δηλητηριάζουν τα σχέδιά σου. Η πτήση είναι μέρος του ταξιδιού και το αεροπλάνο το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο που υπάρχει: στ' αλήθεια θα ζαλιζόσουν αν ήξερες πόσο εξονυχιστικοί είναι οι έλεγχοι που περνά ένα αεροσκάφος πριν πάρει άδεια, όχι μόνο για να πετάξει, αλλά απλά για να αρχίσει να λειτουργεί τους κινητήρες του.
Κι όσο αφορά την αξιοπιστία των εταιρειών, αυτή να την περνάς από άλλα φίλτρα κι όχι από το πόσες πιθανότητες έχουν να ρίξουν το αεροπλάνο τους για να εισπράξουν την ασφάλεια.

Υ.Γ. Για να απεξαρτηθείς από τις φοβίες σου προτείνω να διαβάσεις από δύο φορές όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών του forum.

Άντε, και καλές πτήσεις!!!!:D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μα αν η εταιρία κηρύξει πτώχευση πώς θα αποζημιώσει τους συγγενείς των θυμάτων;
Δεν είναι απαραίτητο ότι οι συγγενείς των θυμάτων θα ζητήσουν αποζημίωση πχ κάποιος που έστειλε την πεθερά του με την εν λόγω πτήση.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.437
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν είναι απαραίτητο ότι οι συγγενείς των θυμάτων θα ζητήσουν αποζημίωση πχ κάποιος που έστειλε την πεθερά του με την εν λόγω πτήση.
ρε παντρεύεσαι και έχεις τέτοιο κόλλημα με πεθερούς/πεθερές; :bleh::bleh:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν είναι απαραίτητο ότι οι συγγενείς των θυμάτων θα ζητήσουν αποζημίωση πχ κάποιος που έστειλε την πεθερά του με την εν λόγω πτήση.
Για ποια πτηση μιλας? προλαβαινω να κλεισω θεση? Στην αναγκη και business.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.736
Likes
7.929
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
τι παλιοτρόλ που είστε ρε...:surf1:
@fanie δεν είναι το διαδίκτυο που κινδυνολογεί αλλά η μάνα μου!!!
Κι όσο αφορά την αξιοπιστία των εταιρειών, αυτή να την περνάς από άλλα φίλτρα κι όχι από το πόσες πιθανότητες έχουν να ρίξουν το αεροπλάνο τους για να εισπράξουν την ασφάλεια.
όπως..?αυτό θέλω να μάθω..!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Για ποια πτηση μιλας? προλαβαινω να κλεισω θεση? Στην αναγκη και business.
Μια πτήση που γνωρίζω, είναι για Ισραηλ , αλλά δεν θα στην πρότεινα διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην πάνε όλα καλά (περιστατικό ανάστασης νεκρού).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.755
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom