Άνοδο στις τιμές των εισητηρίων???

manousos85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Καλησπερα,το τελευταίο μήνα παρατηρώ μία άνοδο στις τιμές εισητηρίων εξωτερικού.Δεν ξέρω αλλά υπάρχουν τιμές απροσιτές σε πολλά μέρη(απευθύνομαι για Ευρώπη) και πάντα σε βαθμό σύγκρισης 3-6 μηνες παλιότερα.

Και θέτω αυτό το ερωτημα μήπως γνωρίζετε κατί εσείς?Μήπως έχουν αυξηθεί οι φόροι των αεροδρομίων?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
6 μήνες παλιότερα κοίταζες για εισιτήρια μέσα στο καταχείμωνο. Οι φόροι δεν αυξάνονται ανάλογα με την εποχή.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Κοίτα ότι υπάρχει αύξηση είναι αλήθεια.Και οι φόροι αεροδρομίου έχουν αυξηθει σε κάποιες περιπτώσεις(MAD,BCN,FCO).Δεν είναι κάτι που συμβαίνει τον τελευταίο μήνα, αλλά την τελευταία χρονιά.Λόγω κρίσης σφίξανε οι κώλοι, οι εταιρίες κόψανε συχνότητες, ελαττώσανε τις προσφορές.Πλέον πετάνε μόνο όσοι έχουνε γιατί πχ το ATH-LHR-ATH με 280 δεν το λες και προσφορά.Εκει που μου κάνει εντύπωση είναι αυτή η EASYJET.Ξέκάθαρα πάνω από τον ανταγωνισμό πλέον (τις παραδοσιακές αερογραμμές) και με τιμές για καλοκαίρι εξωφρενικές.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κοίτα ότι υπάρχει αύξηση είναι αλήθεια.Και οι φόροι αεροδρομίου έχουν αυξηθει σε κάποιες περιπτώσεις(MAD,BCN,FCO).Δεν είναι κάτι που συμβαίνει τον τελευταίο μήνα, αλλά την τελευταία χρονιά.Λόγω κρίσης σφίξανε οι κώλοι, οι εταιρίες κόψανε συχνότητες, ελαττώσανε τις προσφορές.Πλέον πετάνε μόνο όσοι έχουνε γιατί πχ το ATH-LHR-ATH με 280 δεν το λες και προσφορά.Εκει που μου κάνει εντύπωση είναι αυτή η EASYJET.Ξέκάθαρα πάνω από τον ανταγωνισμό πλέον (τις παραδοσιακές αερογραμμές) και με τιμές για καλοκαίρι εξωφρενικές.
Αν κοιτας εισιτηρια μεσα στο κατακαλοκαιρο, με αυξημενη σιγουρα την ζητηση, τοτε οι τιμες ειναι τσιμπημενες. Οχι οπως και απαγορευτικες πχ η Aegean εχει αρκετους συνδυασμους τον Ιουλιο για TXL με 177€ και πτησεις απευθειας. Επισης οι συχνοτητες ειχαν μειωθει το χειμωνα, οπου η επιβατικη κινηση ηταν σαφως μειωμενη σε συγκριση με την θερινη περιοδο. Τωρα αρχιζει το θερινο προγραμμα πολλων εταιριων με αυξημενες συχνοτητες, πχ σημερα εχει χαρακτηριστικα 6x ΑΤΗ-LHR κι αλλες τοσες ATH-CDG. Επισης μην ξεχνας οτι σε περιοδο διακοπων, πχ αρχες Μαιου που ειναι το Πασχα, τα εισιτηρια απο και προς Ελλαδα ειναι παντα ακριβα... Για τελη Απριλιου επειδη παιζοταν να παω, ειχα βρει ATH-LHR-ATH με 189€ με ΒΑ, αμα ενδιαφερεσαι και εχεις προγραμματισει καλα ενα ταξιδι, βρισκεις εισιτηρια...

Οσο για την Easy, πλεον συμφερει μονο σε off-season. Σε κανονικη περιοδο, οι τιμες της ειναι εξισου υψηλες με μιας regular εταιριας... Και δεν τα αξιζει κιολας τα λεφτα της...:cool:
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Έφαγα τα μάτια μου να ψάχνω, το φτηνότερο εισιτήριο της A3 που βρήκα ATH-TXL-ATH έκανε 212 ευρώ.Και είναι μια όαση σε σχέση με άλλα.Το φτηνότερο δε ATH-LHR-ATH είναι στα 322 ευρώ(σε απευθείας πτήσεις και πάντα για μήνα Ιούλιο) και δε συμμαζευεται.Είναι λογικό το καλοκαίρι να ακριβαίνουν οι τιμές, όμως είναι ήδη 3-4 μήνες πριν και τα εισιτήρια είναι στα ύψη και επίσης πέρισυ και πρόπερσι δεν ήταν έτσι τα πράγματα.Οι τιμές ήταν αισθητά καλύτερες.Κατανοώ τους λόγους της αύξησης ωστόσο και περιμένω στο μέλλον να έρθουν χειρότερες μέρες.
Όσο για τις συχνότητες, υπάρχουν μειώσεις το φετινό καλοκαίρι.Μη νομίζετε ότι επειδή η Α3 άνοιξε δέκα καινούριους προορισμούς με συχνότητες τραγικές-ενδεχομένως για να μην κάθονται και τα αεροπλάνα- τα πράγματα βελτιώθηκαν.Το ΕΛΒΕΝ και φέτος θα βαράει μύγες.Μετρήστε πόσες εταιρίες εξαφανίστηκαν.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Έφαγα τα μάτια μου να ψάχνω, το φτηνότερο εισιτήριο της A3 που βρήκα ATH-TXL-ATH έκανε 212 ευρώ.Και είναι μια όαση σε σχέση με άλλα.Το φτηνότερο δε ATH-LHR-ATH είναι στα 322 ευρώ(σε απευθείας πτήσεις και πάντα για μήνα Ιούλιο) και δε συμμαζευεται.Είναι λογικό το καλοκαίρι να ακριβαίνουν οι τιμές, όμως είναι ήδη 3-4 μήνες πριν και τα εισιτήρια είναι στα ύψη και επίσης πέρισυ και πρόπερσι δεν ήταν έτσι τα πράγματα.Οι τιμές ήταν αισθητά καλύτερες.Κατανοώ τους λόγους της αύξησης ωστόσο και περιμένω στο μέλλον να έρθουν χειρότερες μέρες.
Όσο για τις συχνότητες, υπάρχουν μειώσεις το φετινό καλοκαίρι.Μη νομίζετε ότι επειδή η Α3 άνοιξε δέκα καινούριους προορισμούς με συχνότητες τραγικές-ενδεχομένως για να μην κάθονται και τα αεροπλάνα- τα πράγματα βελτιώθηκαν.Το ΕΛΒΕΝ και φέτος θα βαράει μύγες.Μετρήστε πόσες εταιρίες εξαφανίστηκαν.
Οι θεσεις τελειωσαν απο οτι φαινεται, ειμαι σιγουρος για αυτο που σου λεω γιατι εκλεισε η αδερφη μου για τοτε με 177€ την Παρασκευη. Ηταν περιορισμενες ωστοσο οι θεσεις, λιγες σε καθε πτηση... Και περυσι απο Γερμανια τα εισιτηρια ηταν εξισου ακριβα με φετος, γιατι ειχα ταξιδεψει παρομοια περιοδο, TXL-ATH μεσω STR και SKG, ταξιδι διαρκειας 8 ωρων ηταν το οικονομικοτερο με one-way στα 180€.

Ακομα αμα προγραμματισεις σωστα, βρισκεις καλα εισιτηρια... Αρκει να ψαχνεις, πολλες εταιριες βγαζουν συχνα προσφορες. Ειδικα αν δεν θεωρεις το non-stop μονοδρομο...

Για την ερημια του Ελ. Βενιζελος δεν φταινε τα εισιτηρια, φταιει η κριση. Οταν ο αλλος εχει ενα τσεκουρι στην τσεπη του, απο τα πρωτα που θα κοψει θα ειναι το περιττο, δηλαδη τις διακοπες...;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.675
Likes
43.932
.Εκει που μου κάνει εντύπωση είναι αυτή η EASYJET.Ξέκάθαρα πάνω από τον ανταγωνισμό πλέον (τις παραδοσιακές αερογραμμές) και με τιμές για καλοκαίρι εξωφρενικές.
Για οικονομικά εισιτήρια με την Easy πρέπει να κλείσεις μόλις ανακοινώσει το θερινό της πρόγραμμα, δηλαδή κάπου το Νοέμβρη. Από κει και μετά παίρνουν την ανηφόρα...Φυσικά είναι σχεδόν παρανοϊκό πια τόσο νωρίς.
Ας πούμε τώρα είναι μια καλή εποχή για φθηνά Χριστουγεννιάτικα...!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.151
Likes
3.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οι τιμες εχουν ανεβει αισθητα.Περσι ταξιδεψα Πασχα στην Πολη με προσφορα της Turkish στα 80 Ευρω και το ειχα κλεισει 2 μηνες πριν,δηλαδη οχι και πολυ νωρις.Φετος κατω απο 170 Ευρω δεν βρισκεις.Το ιδιο ισχυει και για το Μιλανο που τον περσινο Αυγουστο η Aegean σε συγκεκριμενες ημερομηνιες ειχε το εισιτηριο στα 90 Ευρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom