Τριήμερο στα Γιαννενα

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Μια πολύ εξειδικευμένη ερώτηση (ίσως για κάποιον που μένει Γιάννενα).

Ξέρουμε αν στις 24 ή 25 Δεκέμβρη θα υπάρχει κάπου (σε μαγαζί ή έξω) κάποιο παραδοσιακό ηπειρώτικο γλέντι; Κάνω παραδοσιακούς χορούς και θα χαιρόμουν απίστευτα να βρω κάποιο γλέντι και να εξασκήσω ό,τι έχω μάθει :lol:
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Καλησπέρα σας!

Χριστούγεννα θα είμαι Γιάννενα και ψάχνω που να κλείσουμε να φάμε το βράδυ.

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό μαγαζί; δεν θέλουμε κάτι grande (να δώσουμε μέχρι 20-25 ευρώ το άτομο) αλλά να έχει καλό φαγητό, όμορφο χώρο και ίσως μουσική;
Πολύ ωραίο μαγαζί, πέρα από την πολιτεία Φρόντζου, είναι και ο Όμιλος.
Εστιατόριο Όμιλος | Ιωάννινα, Ήπειρος - Restaurant Omilos
Όμορφος χώρος, καλό φαγητό, δεν είμαι σίγουρη αν έχει μουσική...
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
76
Likes
142
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Μια πολύ εξειδικευμένη ερώτηση (ίσως για κάποιον που μένει Γιάννενα).

Ξέρουμε αν στις 24 ή 25 Δεκέμβρη θα υπάρχει κάπου (σε μαγαζί ή έξω) κάποιο παραδοσιακό ηπειρώτικο γλέντι; Κάνω παραδοσιακούς χορούς και θα χαιρόμουν απίστευτα να βρω κάποιο γλέντι και να εξασκήσω ό,τι έχω μάθει :lol:
Δεν μένω Γιάννενα αλλά είδα αυτό στο YouTube
Οπότε όλο και κάτι θα παίζει...όταν φτάσεις εκεί με το καλό, ρώτα τους ντόπιους.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Δεν μένω Γιάννενα αλλά είδα αυτό στο YouTube
Οπότε όλο και κάτι θα παίζει...όταν φτάσεις εκεί με το καλό, ρώτα τους ντόπιους.
Σε ευχαριστώ πολύ! Το είχα δει και εγώ το βίντεο! Ελπίζω πως κάτι θα βρούμε :D
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
Δεν μένω Γιάννενα αλλά είδα αυτό στο YouTube
Οπότε όλο και κάτι θα παίζει...όταν φτάσεις εκεί με το καλό, ρώτα τους ντόπιους.
Να χρειάζεται να πας στον προορισμό σου και να πέσεις πάνω σε τρελούς που πρέπει να βγουν στον δρόμο να χορέψουν γιατί το επιβάλει η μέρα και σκασίλα τους για τους υπόλοιπους.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
107
Likes
185
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πήγα με τη σύζυγο και το παιδί 4 μέρες στα Γιάννενα, μετά τη Κυριακή του Πάσχα.

Διαμονή μέσω booking σε διαμέρισμα (Citynest studio): διπλό κρεββάτι, καναπές που ανοίγει και κοιμάσαι ωραία, πεντακάθαρη κουζίνα και μπάνιο, ασανσέρ μια και είναι στον 4ο όροφο. Το μόνο μειονέκτημα ότι δεν άνοιγε το παράθυρο του μπάνιου, το οποίο το επισημάναμε και στο booking και στον ιδιοκτήτη. Επίσης, αναφέρει ότι έχει parking αλλά σου λένε να παρκάρεις στον δρόμο. Η αλήθεια είναι ότι πάρκαρα στο δρόμο εύκολα, αλλά και δύο φορές το έβαλα στη πιλοτή, χωρίς να μου πει κάποιος κάτι.

Φαγητό: Δωδώνη (δίπλα σε παιδική χαρά, στη λίμνη), σουβλάκι στον Κάνδαυλο, στο χωριό Πλατανιά 15 λεπτά απλό Γιάννενα στο Πέτρινο της Μαριάνθης (τίμησα τον κόκκορα κρασάτο, τηγάνια χοιρινή, λουκάνικο), μεξικάνικο στο Poco Loco και στη Κουκουβάγια, στο χωριό Λιγκιάδες (τέλεια θέα, η λίμνη και τα Ιωάννινα πιάτο, μεγάλες μερίδες, χορταστικές και πεντανόστιμες. Τα παιδιά που το έχουν, πολύ εξυπηρετικά).

Γλυκά: Κρέπες χτυπήσαμε στο Hippo Style και τίμησα και το ζαχαροπλαστείο του Μάντζιου, μια και εμένα αρκετά κοντά στο ένα μαγαζί.

Πρωινό: στα κορίτσια άρεσε το Spitaki με θέα, οπότε κάθε μέρα τρώγαμε εκεί (pancakes, βάφλες, ομελέτα, καφές) όλα σούπερ.

Αξιοθέατα: πήγαμε στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης, μαγεία το μέρος, περπατήσαμε όλα τα Γιάννενα, μέσα στο κάστρο, Βυζαντινό μουσείο, τζαμί, τη παλιά αγορά, σπήλαιο Περάματος, εκκλησία Αγίου Γεωργίου και το μοναστήρι της Παναγιάς της Ντουραχάνης. Και φυσικά στο νησάκι.

Όπου πηγαίναμε ήταν καθαρά και καταπράσινα, θετικότατη εντύπωση. Στο δρόμο όλοι σέβονταν τις διαβάσεις και τους πεζούς. Να'μαστε καλά να ξαναπάμε και να γυρίσουμε πιο πολλά μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.417
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom